توجه

دیدگاه خود را ارسال کنید

محمد

سلام ببخشید من بار اول میخوام سوار هواپیما بشم میخوام ببینم میتونم لپ تاپم و کمی لباس رو داخل کوله پشتی که مجموعه وزن این ها 6 کیلو میشه رو با خودم داخل هواپیما ببرم یا اینکه امکانش نیست؟چون دیدم که گفته بودید تا 4 کیلو مجازه

کافه گردش

سلام دوست عزیز!
برای بردن بار به داخل کابین، در صورتی که جزو موارد غیرمجاز نباشه، شما باید طبق قوانین ایرلاینی که باهاش سقر میکنید عمل کنید! معمولا این مقدار با توجه به ایرلاین‌های مختلف بین 4 تا هفت کیلو متغیره! بهتره برای اطلاع دقیقتر اطلاعات کامل ایرلاینی که باهاش قصد سفر دارید رو در مجله کافه گردش بخونید

مسعود

سلام
من در پرواز از وین به سمت تهران باید ساعت ۱۹:۲۵ به کانتر چک این می رسیدم که به موقع انجام رسیدم و کارت پرواز گرفتم و پرواز ساعت ۲۰:۱۰ بود ولی به دلیل ترافیک پاس کنترل ساعت ۱۹:۵۵ به گیت رسیدم که مسئول مربوطه اعلام کرد گیت بسته شده و از پرواز جا موندم و برای پرواز بعد مجبور به پرداخت هزینه شدم.
آیا پرداخت این هزینه درست بوده؟
یا مسئول گیت موظف به سوار کردن من بوده که کارت پرواز داشتم؟
ممنون می شم راهنمایی کنید

کافه گردش

سلام دوست عزیز
متاسفانه طبق مقررات مسافر باید 3 تا 4 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشه در غیر این صورت مسئولیت مشکلات پیش آمده متوجه مسافر خواهد بود! امیدواریم که این مشک دیگه هیچوقت براتون پیش نیاد!

فاطمه

واقعا نامردیه ، وقتی کارت پرواز دادن و مشکل از شلوغی اونجا بوده ...
البته بی قانونی و تاخیرهای زیاد تو ایران، حداقل اینجا بدرد می خوره، من همیشه وقتایی که دیر رسیدم هم کارمو راه انداختن

ایرانی

وقتی کارت پرواز صادر شده چنین چیزی ممکن نیست
در مواردی دیدم ماموران بدنبال مسافر گشتن و از بلند گو پیج میکنه

امبن

با سلام
راهنمای اولین پرواز در فرودگاه
در اولین اقدام شما یک بلیط تهیه میکنید،که مهمترین اطلاعات آن شامل مبدا،مقصد،ساعت،شماره ترمینال،شرکت هواپیمایی و البته شماره پرواز(قسمت فلایت نامبر و معمولا عددی 4 رقمی) است.اگر بلیط توسط کسی دیگر تهیه شده و به دست شما نرسیده نگران نباشید در فرودگاه با ارائه کارت ملی از این اطلاعات آگاه میشوید.
قبل از سفرحتما کارت ملی یا شناسنامه را به همراه داشته باشید و تا آنجا که ممکن است از بردن وسایل تیز و آهنی خودداری کنید.همچنین سعی کنید دو ساعت قبل از پرواز به فرودگاه بروید.
فرودگاه یک در اصلی دارد که معمولا به دلیل بزرگ بودن محوطه فرودگاه شما با ماشین از آن وارد میشوید.
معمولا در هنگام ورود از نقطه ای که ماشین شما را پیاده میکند تا سالن فرودگاه و هنگام خروج از سالن خروجی و قسمت تحویل بار تا نقطه ای که ماشین شما را سوار میکند چرخ دستی وجود دارد که به صورت رایگان وسایل خود را با آن ها حمل میکنید.
فرودگاه های بزرگ (نه کوچک) جهت نظم،دارای چند ترمینال یا بخش هستند که با توجه به بلیط باید به آن ترمینال بروید.
در ترمینال مشخص شده،دو قسمت پرواز های داخلی و پرواز های بین المللی وجود دارد که هر کدام دو سری در دارند،یک سری برای ورود که بازرسی دارد و یک سری برای خروج که فقط یک ناظر دارد برای اینکه کسی وارد نشود.
در هنگام وارد شدن باید کیف دستی خود را روی دستگاهی که وسایل را توسط نوار نقاله به داخل میکشد و اسکن میکند قرار دهید و گوشی،کلید و حتی وسایل جیب خود را درون سبد پلاستیکی کنار گیت بازرسی قرار دهید و خود از گیت عبور کنید که در صورتی که وسیله غیر مجازی به همراه داشته باشید بوق میزند،همچنین بعد از گیت یک مامور وجود دارد که با یک وسیله دوباره شما را چک میکند و حتی میتواند به صورت معمولی شما را بگردد و بگوید کمربند را باز کنید و دوباره از گیت عبور کنید.اگر مشکلی نداشتید وسایل جیب خود را از سبد بردارید و کیف دستی خود را از طرف مقابل دستگاه اسکن بردارید.
اکنون شما در سالن عمومی فرودگاه هستید.که معمولا چندین پذیرش(قسمتی که کارت پرواز صادر میکند،بار را تحویل میگیرد و با عدد،بنر و یا عبارت روی نمایشگر کنارشان تفکیک میشوند)،سالن پرواز(سالنی که بعد از آن به هواپیما میروید و برای بقیه ممنوع است)،سالن خروجی(سالنی که بعد از اتمام پرواز به آن میروید،بار خود را تحویل میگیرید و دیگران بعد از آن منتظر شما هستند) و ... است.همچنین در این سالن یک ساعت وای فای رایگان به شما تعلق میگیرد.
حالا شما باید شماره پرواز خود (قسمت فلایت نامبر و معمولا عددی 4 رقمی) و شرکت هواپیمایی خود رابدانید.و اگر پذیرش شرکت هواپیمایی خود را میبینید روبروی آن قسمت بنشینید.سپس یا منتظر اعلام از طریق بلندگو باشید.یا نرم افزار اطلاعات پرواز فرودگاه را نصب کنید که هر تغییری را نشان میدهد.یا از طریق نمایشگرهایی که در سالن است وضعیت را بررسی کنید.
در قسمت پروازهای خروجی اگر خیلی زود رسیده اید روبروی شماره پرواز شما نوشته طبق برنامه،اگر تاخیر دارد ساعت جدیدی را با تاخیر ثبت کرده و اگر لغو شده عبارت باطل شد را مینویسد.
اگر منتظر کسی هستید قسمت پروازهای ورودی را چک کنید و روبرو سالن خروج بنشینید.
منتظر میشوید تا عبارت صدور کارت پرواز اعلام شود(معمولا یک ساعت قبل پرواز)،سپس به پذیرش اعلام شده میروید که فردی است که یک کامپیوتر دارد و یک نوار نقاله کنار اوست.اگر کیف دستی شما کوچک است و وسایل ممنوعه ندارید و میخواهید با خود آن را داخل هواپیما ببرید که هیچ،وگرنه کیف خود را روی نوار نقاله بگذارید،کارت ملی خود را تحویل دهید تا کارت پرواز برای شما صادر کند و برچسبی روی کارت پرواز و کیف دستی شما بزند تا آن را در قسمت بار قرار دهند.تا 30 کیلوگرم بار رایگان است و بالاتر از آن باید هزینه پرداخت کنید.
توجه کنید که در این مرحله است که شماره صندلی شما تعیین میشود،و اگر چند نفر با هم هستید کارت ملی ها را با هم تحویل دهید تا صندلی کنار هم به شما بدهند.شماره صندلی در قسمت (سیت) نوشته شده است که به صورت عدد و حرف انگلیسی است.
حالا بروید و روبرو سالن پرواز که داخل همان سالن عمومی است بنشینید.قانونا شما بعد از دریافت کارت پرواز میتوانید به سالن پرواز بروید ولی به علت شلوغ شدن 45 دقیقه قبل از پرواز شما میتوانید به سالن پرواز بروید.توجه کنید که معمولا 30 دقیقه قبل از پرواز از ورود به سالن پرواز جلوگیری میشود.
در این مرحله بازررسی سخت تری انجام میشود.هنگام ورود دوباره کارت ملی و کارت پرواز خود را تحویل میدهید تا آن را مهر کنند.سپس به قسمت بازرسی میروید که دوباره باید کیف دستی خود را روی دستگاهی که وسایل را توسط نوار نقاله به داخل میکشد و اسکن میکند قرار دهید و گوشی،کلید و حتی وسایل جیب خود را درون سبد پلاستیکی کنار گیت بازرسی قرار دهید و خود از گیت عبور کنید که در صورتی که وسیله غیر مجازی به همراه داشته باشید بوق میزند،همچنین بعد از گیت یک مامور وجود دارد که با یک وسیله دوباره شما را چک میکند و حتی میتواند به صورت معمولی شما را بگردد و بگوید کمربند را باز کنید و دوباره از گیت عبور کنید.اگر مشکلی نداشتید وسایل جیب خود را از سبد بردارید و کیف دستی خود را از طرف مقابل دستگاه اسکن بردارید.
در این مرحله این تفاوت وجود دارد که اگر کیف دستی به همراه دارید یا لپ تاپ باید وسایل خود را باز کنید.
اکنون شما در سالن پرواز هستید که چندین در خروجی دارد که با شماره مشخص شده و بالای هر کدام هم یک نمایشگر وجود دارد.در این جا باید گوش به زنگ باشید که هر وقت شماره پرواز و مقصد شما اعلام شد به در خروجی اعلام شده بروید که معمولا روی نمایشگر هم نوشته میشود.
یک نفر قسمت بزرگتر بلیط شما را جدا میکند و قسمت کوچکتر را که برچسب کیف دستی روی آن است به شما میدهد که در حفظ آن کوشا باشید.
حالا باید سوار اتوبوسی که روبروی شماست شوید که شما را کنار هواپیما میبرد حتی اگر هواپیما نزدیک باشد.
سوار هواپیما میشوید که مهاندار به شما خیر مقدم عرض میکند.و دنبال صندلی خود میگردید،در هواپیما معمولا ریف ها با عدد و صندلی های هر ردیف با حروف انگلیسی مشخص شده اند.که هر ردیف،صندلی های دوتایی،سه تایی،یا چهار تایی دارد.
مثلا ردیف 10 صندلی ای،بی،سی و دی.
روی صندلی خود بنشینید و اگر دیدید صندلی خالی وجود دارد از مهماندار اجازه بگیرید شاید موافقت کند آنجا بنشینید.
داخل هواپیما شبیه اتوبوس است و بالای سر خود میتوانید دستگیره را فشار دهید و دریچه را باز کرده و وسایل خود را داخل آن قرار دهید.
اکنون روی صندلی خود سینی غذا،یک کیسه تهوع،روزنامه،برگه آموزش بستن کمربند و حالت اضطراری و زیر صندلی جلیقه نجات را مشاهده میکنید.
بالای سر خود مثل اتوبوس خروجی تهویه،بلندگو،دکمه چراغ روشنایی، دکمه فراخواندن مهماندار وچراغ های بستن کمربند و خاموش کردن موبایل که هنگام صعود و فرود روشن میشوند را میبینید.همچنین کیسه اکسیژن معلوم نیست و موقع خطر خارج میشود.
با بستن در هواپیما مهماندار بستن کمربند و حالت اضطراری را توضیح میدهد.
کمربند ایمنی با چفت شدن دو قسمت فلزی بسته میشود و با کشیدن قسمت آزاد کمربند سفت یا شل میشود،برای باز کردن آن هم یک طرف قسمت فلزی را بالا میکشیم و قسمت دیگر را خارج میکنیم.
حالا چراغ های بستن کمربند و خاموش کردن موبایل روشن میشوند،کمربند را ببندید و جلوی چشم مهماندار از گوشی استفاده نکنید.
بعد از صعود چراغ ها خاموش میشوند و شما آزادید.بعد از چند دقیقه ثبات پرواز پذیرایی شروع میشود،که اگر صبح زود است،صبحانه،اگر ظهر است،نهار،اگر شب است،شام،اگر غیر این هاست،میان وعده میدهند.که معمولا به علت محدودیت جا انتظار غذای مجلل را نداشته باشید و همچنین سریع غذا را میل کنید،چون سریع جمع آوری می کنند.
در هنگام فرود دوباره چراغها روشن میشوند.سینی غذای و کمربند خود را ببندید و از گوشی جلوی چشم مهمانداراستفاده نکنید.
هنگام خروج معمولا همه هجوم میبرند،پس ریلکس جای خود بنشینید تا خلوت شود.پس از خداحافظی مهماندارها دوباره اتوبوس منتظر شماست که شما را به کنار سالن خروجی میبرد.
اگر وسایل داخل بار ندارید که هیچ خارج میشوید.وگرنه کنار نوار نقاله خاموش پرواز خود که روی نمایشگر کنار آن نوشته شده به مدت 10 دقیقه منتظر میمانید تا بار را ازهواپیما خالی و نوار نقاله را روشن کنند،که ساک خود را برمیدارید،عجله نکنید چون بار مداوما میچرخد.هنگام خروج ته بلیط را تحویل میدهید.
داخل خود فرودگاه معمولا آژانس وجود دارد که یک متصدی دارند که از او تقاضای ماشین میکنید که معمولا بالاتر از قیمت عادی است.پس میتوانید چند نفری به یک مقصد بروید یا یک راننده را کنار بکشید و کمتر با او حساب کنید که حق کمیسیون هم به متصدی نمیدهد.یا در شهر های بزرگ از نرم افزار اسنپ استفاده کنید که معمولا داخل خود فرودگاه فیلتر است و بیرون آن کار میکند.
سفر خوش.کافه گردش

سلام دوست عزیز
توضیح کاملی دادی، ممنون از شما

K

مرسی دوست عزیز
کمتر کسی مثل شما میتونه به کسایی که تا حالا هیچ تجربه ای ندارند اینقدر هوشمندانه و دقیق آموزش درست بده ...
آفرین
امیدوارم امثال شماها تو این مملکت تکثیر شین! ...
بزرگترین معضل جهان سوم ، کلی گوییه!
این که آموزش دهنده بتونه خودشو جای آموزش گیرنده بذاره خیلی خیلی مهمه!

فروزان

ممنون. خدا خیرت بده، توضیحاتت کامل بود.

علی

بسیار عالییی

sahar

سلام ممنون از توضیح های کامل تون خیلی عالی بود

حمید

با سلام
من چند پرواز باید انجام بدم تا به مقصد برسم و باید دو هواپیما عوض کنم
چگونه میتونم چمدان هایم را مبدا تحویل بدم و در مقصد تحویل بگیرم؟ در ترانزیت ها نمیخوام مدام چمدان را تحویل بگیرم و تحویل بدم

محمدرضا

سلام ايا ميتونيم سلاح گرم رو تو چمدان و قسمت بار حمل كنيم يا كلا امكانش نيست

کافه گردش

سلام دوست عزیز
امکان بردن اسلحه - حتی اگر مجوز داشته باشد به داخل هواپیما وجود ندارد - مگر اینکه از قبل با ماموران امنیتی و حراست فرودگاه و پرواز هماهنگ کنید و اجازه نامه‌های لازم را داشته باشید.

شیوا

سلام ما در پرواز برگشتمون از جمهوری چک به تهران با پرواز اوکراینی زمانی که میخواستیم کارت پرواز رو بگیریم گفت بردینگ پس دارید گفتیم نه مشخصات شماره بلیطمون روی یه برگه نوشتن بهمون گفتن برید از یه باجه بود بگیرید رفتیم که بگیریم ۵۱۰ کرون یعنی حدودا ۱۴۰ هزارتومن از ما هزینه گرفتن علت اینکار چی بود ما اصلا نفهمیدیم حتی خواستیم از خود سایت هواپیمایی اوکراین بردینگ پس رو انجام بدیم اما اینقدر استرس بهمون وارد کردند و راهنمایی هم نکردند گفتند باید حتما از اون باجه بگیرید .بهمون بگید که باید دقیقا چیکار میکردیم که تجربه باشه در پروازهای دیگه برامون این اتفاق نیوفته چون اولین بار بود بعد از این اینهمه پرواز با ما اینکارو کردن.

کافه گردش

در وبسایت خطوط هوایی اوکراینی فقط اشاره کوتاهی شده که بعضی از پروازها در زمان اخذ کارت پرواز احتیاج به پرداخت هزینه دارند. پرداخت چنین هزینه‌ای به هیچ وجه اتفاق مرسومی نیست، و متاسفانه ایرلاین اوکراین هم توضیح بیشتری نداده است.

Asma

سلام .من تابستون پرواز المان به تهران دارم اما .یه توقف تو اوکراین دارم بعد تهران .فقط چون دفعه اولم هست خیلی استرس دارم .اگه میشه راهنماییم کنید .چه نکاتی رو باید خیلی رعایت کنم .چون زبان انگلیسی هم بلد نیستم .

کافه گردش

سلام دوست عزیز! مراحل پرواز در تمام جهان، تقریبا همینطور است که در مطلب بالا توضیح داده شده، نگران نباشید! چند بار با دقت این مطلب را بخوانید و نام هر مرحله در زبان انگلیسی راب ه خاطر بسپارید، مطمئن باشید بی هیچ مشکلی پروازتان انجام خواهد شد!

محمد

سلام... من به آلمان پرواز دارم و میخواستم بدونم توی فرودگاه هم اینجا و هم اونطرف,هنگام ورود و خروج از فرودگاه اثرانگشت میگیرند یا نه?
با تشکر از شما.

رضا

با سلام سوالی که داشتم این هست که در پرواز بین المللی مثلا استانبول .بار که توسط نوار نقاله تحویل داده میشه آیا قبلا توسط گمرک ترک از دستگاه ایکس ری رد شده یا نه و سوال بعدی مقدار سیگار (بوکس) برای هر مسافر چند تا میتوان برد و آیا برای کودک 6 ساله هم امکان حمل سیگار وجود داره یا نه،با تشکر

کافه گردش

دوست عزیز! کنترل بار در هر فرودگاه تابع ضوابط و قوانین آن کشور است، همینطور تعداد پاکت‌های سیگار مجاز همراه هر مسافر. بهتر است به سایت فرودگاه مقصد موردنظرتان رجوع کنید. یا قوانین گمرکی آن کشور را بخوانید.

سورتمه سواری

راهنمای خرید هدیه و سوغاتی

سفر دور دنیا

چگونه یک کوله‌پشتی مسافرتی بخریم؟

شانگهای؛ شهری در افق آسمان

صفر تا صد ویزای کنیا

تایلند؛ کشور ناشناخته ها

راهنمای سفر به مونته‌نگرو