• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

نارین‌قلعه یا نارنج‌قلعه مهمترین و دیدنی‌ترین بناى تاریخى شهرستان میبد است.کهندژ نارین قلعه میبد از معدود بناهای باستانی و اسرارآمیز خشتی باقیمانده در ایران است که علیرغم گزندهای زمانه هنوز پایدار مانده و می‌توان آن را نمادی از هویت تاریخی و فرهنگی ایران و بویژه خطه یزد دانست. به روایتی گفته می‌شود که نارین قلعه میبد قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان است که در زمان حضرت سلیمان (ع) ساخته اند. نارین قلعه بر فراز تپه ای بلند بر‌افراشته شده‌است که بر تمام منطقه میبد اشراف دارد به گونه ای که پیکر قلعه از فاصله‌های دور هم دیده می‌شود.این قلعه یک قلعه نظامی بوده و در محرم ۷۴۴ هجری قمری جنگ سرنوشت سازی که باعث پیروزی آل مظفر بر چوپانیان گشته در این محل اتفاق افتاده‌است ولی بعضی با توجه به معماری زیبای پنج طبقه آن احتمال می‌دهند که زیگورات بوده و از آن به عنوان معبد استفاده کرده‌اند.

نارنج قلعه 4 برج گرد بلند دارد و آنچه امروزه از آن باقی مانده قسمت مرکزی آن است و نشانه‌هایی از برج‌ها و باروها در روستای کوچک(کوشک) از آن باقی است.

کوشک یا کوچک نزدیک ترین روستا به دژ بوده است و بیشتر آن را باغ‌ها و قنات‌ها و آسیاب دربر می‌گرفته است.

زیباترین بادگیرها و خانه‌ها و کوچه‌های سابات‌دار بسیار قدیمی در جهان را در این محله زیبا می‌توان مشاهده کرد.

نارنج‌قلعه داراى اتاق هاى متعددى بوده‌است که در حال حاضر قسم‌‌هایى از این اتاقک‌هاى کوچک تودرتو، موجود است و بسیارى از آنها نیز به علت قرار گرفتن در طبقات پایین و ریختن راهروها هنوز کشف نشده‌است.

بعضی‌ها نارین قلعه را همان دژ سفید شاهنامه می‌دانند. این قلعه بالای یک تپه و مسلط به اطراف ساخته شده و اطراف آن را هم خندق کنده‌اند.

تاریخچه

دلایل متعددی را می‌توان نام برد که میبد و به ویژه نارین قلعه آن بیش ازمناطق دیگر یزد، مسکونی شده است و اولین نقطه یکجانشینی دراین ناحیه بوده‌است. جعفری، اولین مورخ یزدی قرن هشتم درمورد بنای نارین قلعه حکایت اسطوره‌ای و افسانه‌ای عنوان می‌نمایند که نشانگر آن است که حتی درآن زمان عام و خاص از دیرینه بودن این مکان مطلع بوده‌اند. وی می‌گوید که سلیمان نبی نارین قلعه را برای اختفای دفینه وگنج خود ایجاد نمود.نقش نگاره‌ای که اخیراً درهمین مکان بر روی پاره‌سفال پیدا شده‌است نشانگرواقعیت‌های بسیاری است. نقش نیمه انسان - نیمه حیوان حک شده براین سفال مربوط به نوع اعتقادات مذهبی مردم این ناحیه بوده که شبیه همان نقش نگارهایی است که درتمدن هزاره سوم پیش ازمیلاد ایلامی‌ها می‌باشد. نارین قلعه میبد درقرون اولیه اسلامی هم ازعظمت و اهمیت زیادی برخوردار بوده‌است و ازقلاع غیرقابل نفوذ برای دشمنان بود‌‌است.

روایتی که در تاریخ جدید یزد در باب قلعه میبد آمده بدین شرح است: «اما قلعه را در زمان سلیمان پیغمبر علیه السلام ساختند و آن چنان بود که در زمان سلیمان علیه‌السلام، فارس تختگاه سلیمان بود…. چنانکه مشهور و مذکور است سلیمان بفرمود که دیوان، در کوهی که قابل قلاع باشد به جهت حفظ خزینه، قلعه بسازند…. دال دیو بدین کوه رسید….. خبر به سلیمان رسید. فرمود که بر این پشته، از گل و سنگ، قلعه حصین دال دیو بسازد. دال دیو به فرمان سلیمان، قلعه میبد بساخت… و چون سلیمان وفات کرد بوم لرزی پیدا شد… و اکنون که حصار او کنده‌‌اند همچنان سخت‌ترین قلاع است و او را قلعه دالان خوانند….»

چرا برویم

  • بازدید از یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایران
  • لذت بردن از معماری منحصر به فرد نارین قلعه
  • بازدید از روستای تاریخی و خوش آب و هوای کوشک
  • بازدید از دیگر بناهای تاریخی و طبیعت میبد

کی برویم ؟

  • میبد یک شهر کویری است. پس بهتر است در فصل‌های گرم سال از رفتن به آن پرهیز کنید. بهترین فصل سال برای سفر به استان یزد و میبد، اوایل بهار و اوایل پاییز است.

کجاست ؟

استان یزد، جنوب اردکان، میبد، میدان شهرداری ، کهندژ نارین قلعه

چطور برویم

از بزرگراه یزد میبد وارد بلوار مدرس شوید بعد از بلوار 17 شهریور(در بلوار مدرس) در اولین چهارراه به سمت چپ بپیچید بعد از میدان کوزه وارد بلوار بسیج می‌شوید و بعد از رسیدن به میدان شهرداری به سمت رت بلوار امام وارد شوید نارین قلعه در سمت راست شما قرار دارد.

هزینه‌ی تقریبی بلیط هواپیمای یزد از تهران بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. برای خرید بلیط هواپیما یزد از تهران می‌توانید از صفحه‌ی خرید بلیط هواپیما کافه گردش استفاده کنید.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط اتوبوس از تهران تا یزد ۴۹ هزار تومان است.

هزینه ها

برای بازدید از نارین قلعه، این شاهکار معماری، کافی است تنها پول اندکی برای تهیه‌ی بلیط بپردازید.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :