• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان ساخته شده است. ساختمان آتشکده معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان دارد و در میان حیاطی بزرگ، سرسبز و روی بلندی قرار گرفته است. در مجاورت این بنا حوضی بزرگ وجود دارد. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته می‌شود آتش این مکان از حدود ۱۵۲۰ سال پیش تاکنون روشن مانده است. بازدیدکنندگان این آتشکده می‌توانند این آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه‌ای ببینند. این آتشکده در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آتشی که درون این آتشکده می سوزد بیش از ۱۵۰۰ سال است که روشن مانده‌ است. این آتش فروزه‌ای است از آتش آتشکده کاریان در لارستان که به عقدای یزد آورده شد و نزدیک به ۷۰۰ سال در آنجا روشن نگه داشته شد و سپس در سال ۵۲۲ از عقدا به اردکان برده شد و نزدیک به ۳۰۰ سال نیز در اردکان یزد بود و در سال ۸۵۲ از اردکان به این شهر برده شد. نخست در محله‌ای به نام «خلف خان علی» در خانه‌ی یکی از موبدان بزرگ به نام «موبد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می‌شد و در سال ۱۳۱۳ پس از ساخته شدن این آتشکده به درون آن برده شد.

بعد کجا بریم؟

آبشار دره گاهان تفت، چشمه‌ی آب گرم مرتضی علی، قنات زارچ، نارین قلعه‌ی میبد، منارجنبان خرانق اردکان، غار نباتی اشکذر

تاریخچه

ساختمان کنونی آتشکده یزد در آبان ماه ۱۳۱۳ با سرمایه‌ی یک زرتشتی پارسی به نام «همابائی» بر قطعه زمینی که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران ازجمله برادران امانت به یاد فوت پدرشان «اردشیر مهربان رستم» امانت وقف شد، ساخته شد. نقشه‌ی این بنا را مهندسان پارسی کشیده‌اند و «ارباب جمشید امانت» سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر عهده داشت. وی در خاطرات خود نوشته است که برای جلب‌توجه پارسیان هندوستان، پنج بار به آن دیار سفر کرده است. چهار بار با کشتی های بخار بر روی آب‌های خروشان اقیانوس هند و یک‌بار پیاده و با شتر در ریگزارهای بلوچستان ایران و پاکستان تا سرانجام انجمن پارسیان هند پرداخت هزینه‌ی ساختمان آتش ورهرام یزد را پذیرفت.

چرا برویم

کی برویم ؟

کجاست ؟

ایران، یزد
نشانی:
یزد - بلوار شهید منتظر قائم - خیابان آیت‌الله کاشانی - خیابان آتشکده
فاصله از خیابان جمهوری اسلامی: حدود 11 کیلومتر

چطور برویم

با خودروی شخصی از خیابان جمهوری اسلامی وارد خیابان پاک‌نژاد شوید، بعد از 3 کیلومتر وارد خیابان باهنر شهید صدوقی شوید، بعد وارد بلوار شهید بهشتی شوید و با عبور از میدان مهدیه وارد بلوار شهید منتظر قائم شوید، بعد از حدود 50 متر به خیابان آیت‌الله کاشانی می‌رسید.
از باغ دولت‌آباد تا آتشکده‌ی بهرام حدود 4 کیلومتر پیاده راه است.
همچنین می‌توانید با قطار تا یزد بیایید و از آنجا با تاکسی به آتشکده بهرام بروید (فاصله از راه‌آهن 3300 متر)

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

  • هتل و رستوران باغ مرشد
  • رستوران لمپا
  • رستوران کباب بناب
  • پیتزا سیب
  • کباب بناب آذربایجان

هتل ها

  • هتل سنتی داد
  • هتل فرهنگ
  • هتل لاله
  • هتل روشن

دانستنی ها

اشتراک گذاری :