• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

همیشه نباید انتهای پیچ‌وخم‌های جاده چالوس به دریا منتهی شود. با اندکی انحراف، در چند کیلومتری انتهای شمالی این جاده، مسیر زیبا و سرسبز جاده چالوس می‌تواند به مقصدی فراموش‌نشدنی برای شما تبدیل شود. مقصدی که بعد از طی کردن فاصله 10 کیلومتری از جاده چالوس با ماشین خود، با پیاده‌روی در دل جنگل انبوهی که نور خورشید از میان برگ‌های آن تلالو دارد و شنیدن صدای پرندگان و حیوانات جنگلی شروع می‌شود و پس از طی مسافتی یک ساعته در دل این جنگل، شما را به‌جایی می‌رساند که رنگ‌های طبیعت در آنجا دست در دست هم داده‌اند تا شاهکاری خلق کنند که کم‌تر جایی بتوان آن را یافت. با وارد شدن به جنگل منتهی به این مرداب، می‌توانید مسیر پای‌کوب را ببینید. اما طی کردن این مسیر با ثبت‌نام در تورهای یک‌روزه که به این مقصد می‌روند، می‌تواند راه را برای شما راحت‌تر کند و لذت سفر به این مرداب زیبا را بیشتر نماید. مردابی که در دل جنگلی سبزرنگ، در هر فصل رنگی خاص به خود می‌گیرد. جلبک‌های روی این مرداب اغلب ترکیبی از رنگ‌های سبز و نارنجی و سرخ هستند. پاییز و زمستان اوج زیبایی رنگ‌های این مرداب را نمایان می‌سازند و آن را به رنگ‌های بی‌نظیر قرمز آجری و صورتی در می‌آورند. این ترکیب رنگ‌ها در کل مرداب یکسان نیست و هر چه به مرکز این مرداب نزدیک‌تر می‌شوید، رنگ سرخ در آن بیشتر خودنمایی می‌کند.

[فیلبند؛ بهشتی در چند کیلومتری تهران]

[با لاویج مازندران بیشتر آشنا شوید!]

تاریخچه

در اصل این مرداب زیبا کنیچال نام دارد. اما ازآنجاکه در گویش محلی منطقه مازندران به هر آبگیر فصلی هَسَل می‌گویند، امروزه از این نام برای این مرداب نیز استفاده می‌شود و در میان گردشگران به مرداب هَسَل معروف شده است. ازلحاظ موقعیت جغرافیایی این منطقه در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و 15 کیلومتری شمال غربی شهر مرزن‌آباد در دل جنگل معروف به «مشعل موزی» که به فین یا محمودآباد هم شناخته می‌شود، واقع‌شده است. سابقاً آب این مرداب بیشتر بوده و در نقاطی به بیش از 15 متر هم می‌رسیده اما امروزه سطح آب آن کاهش پیداکرده است. هم‌چنین این مرداب درگذشته زیستگاه لاک‌پشت‌ها، وزغ‌ها و زالوها بوده است اما با کشیدن جاده در مجاورت مرداب و بیشتر شدن ورود گردشگران به این منطقه اکوسیستم آن تغییر پیدا کرده است. در مسیر پیاده‌روی به‌سوی مرداب از میان درختان ممرز، انجیلی، راش، داغداغان، آزاد، شمشاد و درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر و انار عبور خواهید کرد و سفری فراموش نشدنی از طبیعت گردی را تجربه خواهید کرد.

[نقله بر را نمی شناسید؟! در اینجا با این مکان فوق العاده آشنا شوید!]

چرا برویم

  • طبیعت گردی همواره یکی از شاخه های پرطرفدار گردشگری است. یک گردشگر می تواند با اندکی زمان گذاشتن به این منطقه رسیده و علاوه بر ساعتی جنگل نوردی،غذای خود را در کنار مردابی زیبا با منظره ای منحصر به فرد میل کند و روزی را در طبیعت بگذراند.
  • اگر با تورهای یکروزه به این منطقه بروید علاوه بر بازدید از طبیعت زیبا و بی نظیر این منطقه می توانید لذت سفری گروهی و پیدا کردن دوستانی جدید را نیز تجربه کنید.

کی برویم ؟

  • بهترین فصل ها برای سفر به مرداب هسل، فصل بهار، تابستان و پاییز است. در فصل پاییز، رنگ این مرداب متمایزتر شده و زیبایی آن دوچندان می شود.

کجاست ؟

این منطقه در استان مازندران و 10 کیلومتری شهر چالوس واقع شده است.

 

چطور برویم

برای رسیدن به آن، ابتدا وارد جاده چالوس شوید و 10 کیلومتر مانده به شهر چالوس، بعد از پلیس‌راه، در سمت چپ وارد اولین فرعی خاکی شوید. این راه، جاده‌ای جنگلی است که به روستای «سینوا» می‌رسد. پس از طی کردن 300 متر و عبور از پل رودخانه، به یک دوراهی می‌رسید که برای رسیدن به مرداب باید از مسیر سمت راست بروید. در انتها به منطقه‌ای جنگلی به نام «بانی» رسیده که در آنجا باید خودرو خود را پارک کنید و پیاده‌روی خود را به سمت مرداب آغاز نمایید. اگر این مسیر را گروهی طی کنید بسیار امن‌تر و مناسب‌تر خواهد بود. اگر با راهنما وارد جنگل نمی شوید، می توانید از محیط بانانی که در ایستگاه محیط بانی منطقه هستند سوالات خود را بپرسید تا مسیر اشتباهی را طی نکنید.

هزینه ها

ورود به این منطقه هزینه ای در برندارد و تنها باید هزینه های خودرو شخصی خود را پرداخت نمایید. اگر با تورهای یکروزه طبیعت گردی به این منطقه سفر کنید تنها باید هزینه تور را پرداخت نمایید.

همان حوالی

رستوران ها

  • در نزدیکی مرداب محلی برای تهیه اغذیه وجود ندارد و شما باید قبل از رسیدن به این منطقه در مرزن آباد یا جاده چالوس، تمام مایحتاج خود را تهیه نمایید.
  • شما می توانید غذایی را در منزل برای خود آماده کنید و در جنگل و کنار مرداب آن را میل نمایید.

هتل ها

دانستنی ها

  • ملزومات

    ملزومات

اشتراک گذاری :