• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بندر انزلی، یکی از شهرهای زیبای شمال ایران ، هر سال پذیرای میلیون ها توریست است، این شهر جاذبه های متنوع و دیدنی زیادی دارد، پس مطمئن باشید از سفر به این بندر مهم بسیار لذت خواهید برد. و اما تالاب انزلی!  تالاب انزلی، یکی از دیدنی هایی که در سفر به انزلی دیدن آن را نباید از دست داد. تالابی که به باور کارشناسان محیط زیست یکی از بزرگترین و جالب ترین تالاب های دنیا از نظر تنوع زیستی است . نیلوفرهای آبی در سراسر تالاب جا خوش کرده اند و انتظار شما را می کشند. نیزارها و لاله های دریایی قد برافراشته اند و به دنبال شما چشم می چرخانند. در آسمان تالاب، این بهشت رویایی، پرندگان بومی و مهاجر به پرواز در می آیند و دوباره به تالاب باز می گردند که دیدنشان جالب و آرامش بخش است. تالاب انزلی در آغوش وسیعش دو جزیره زیبا را جای داده است.

وسعت این تالاب در فصول زمستان و بهار به علت افزایش بارندگی به حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع می‌رسد و در تابستان و پاییز به حدود ۸۰ کیلومتر تقلیل می‌یابد. دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل تالاب انزلی  قرار دارند. قایق‌سواری بر پهنه مرداب یکی از مفرح‌ترین لحظات سفر به بندر انزلی است. منطقه حفاظت‌شده سرخانکل، بخشی از مجموعه تالاب انزلی است، که در بخش میانی آن واقع‌ شده است. از آنجایی‌ که نبض گردشگری تالاب در انتهای این منطقه می‌تپد خواه‌ناخواه سرخانکل به‌عنوان تنها مسیر رسیدن به نیلوفرهای آبی است.

تاریخچه

تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های  بین‌المللی تحت حفاظت قرار گرفت و مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است. تالاب بین‌المللی انزلی از سالیان دور همه ساله پذیرای مسافران بی شمار داخلی و جهانگردان خارجی است. تالاب انزلی با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰۰ گونه ماهی، و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد. گفتنی است که تالاب انزلی با تالاب کوشیرو در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن پیوند “خواهرخواندگی” دارد.

چرا برویم

  • دیدن تالاب انزلی با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهی، صدها گونه موجودات گیاهی.asda
  • دیدن منطقه حفاظت‌شده سرخانکل که پوشیده از آزولا، سه کوله خیز، لاله تالابی و نیزار است که گونه غالب گیاهی آن را نی و لوئی تشکیل می‌دهد .
  • در داخل تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. تجمع گونه های وسیع آبزیان، پستانداران، پرندگان و گیاهان تالاب در کنار هم و بخش های مختلف تالاب بسیار هیجان انگیز و دیدنی است.sadasda
  • قایق سواری در تالاب انزلی

کی برویم ؟

  • با نزدیک شدن به پایان تیرماه رویش نیلوفرهای آبی در تالاب بین المللی انزلی به بیشترین میزان خود می رسد و همین امر باعث شده میزان ورود گردشگران به تالاب افزایش یابد. به طور کلی فصل رویش این گل های زیبا در نقاط مختلف تالاب انزلی از اواخر خرداد ماه آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

کجاست ؟

این تالاب در جنوب غربی سواحل دریای خزر واقع در استان گیلان و از شمال به شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به پیربازار و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است. تالاب انزلی یا مرداب انزلی در حدود 40 کیلومتری شمال رشت و در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و دریای خزر قرار دارد.

چطور برویم

برای سفر به انزلی و سپس تالاب انزلی اگر با ماشین شخصی خودتان سفر می کنید، 375 کیلومتر راه از تهران  را در پیش دارید و حدودا 4 ساعت و 33 دقیقه سفر شما طول خواهد کشید.

شما مسیر تهران -کرج به سمت قزوین را طی می کنید بعد از رسیدن به قزوین مسیر به دو قسمت تقسیم می شود، یکی به سمت زنجان می رود و دیگری به سمت رشت. شما مسیر را در بزرگراه قزوین - رشت ادامه دهید که ایمن ترین مسیر رفتن به شمال همین مسیر اتوبان قزوین - رشت می باشد. شما از تهران تا تالاب انزلی از این شهرها عبور می کنید: قدس، کرج، نظرآباد، قزوین، منجیل، رودبار، فومن، صومعه سرا، ماسال و در نهایت مرداب انزلی که مقصد شماست.

اگر قصد دارید با اتوبوس و یا ماشین های سواری سفر کنید، می توانید از پایانه غرب (آزادی) به صورت آنلاین و یا حضوری بلیط تهیه کنید و راهی انزلی شوید. از پایانه بیهقی (آرژانتین) هم می توانید استفاده کنید.

ریل راه آهن در استان گیلان و شهر انزلی در دست احداث می باشد.

شهر انزلی دارای فرودگاه اختصاصی نمی باشد ولی نزدیک ترین فرودگاه به آن فرودگاه رشت است که حدود ۳۰ کیلومتر با انزلی فاصله دارد. پس می توانید مسیر حدودا 39 دقیقه ای از فرودگاه تهران تا رشت را طی کنید و سپس از آنجا به سمت انزلی و تالابش بروید.

هزینه ها

هزینه‌ی سفر به انزلی با اتوبوس 27 و 33 هزار تومان است.

هزینه‌ی پرواز از تهران به رشت 96400 تومان است.

هزینه‌ی اقامت در اطراف تالاب انزلی به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید برای اقامت هتل‌هایی با قیمت چند صد هزار تومان برای هر شب با چشم‌اندازهای بی‌نظیر را انتخاب کنید و یا در خانه های روستایی و محلی در شهرهایی مثل آبکنار ساکن شوید. غالبا هستند روستاییان عزیزی که خانه های خود را با قیمت مناسب اجاره می دهند. اگر هم در کل نمی‌خواهید که هزینه‌ای صرف اقامتتان کنید می‌توانید با برپایی چادر مسافرتی خود در پارک‌ یا فضای مناسب دیگری شب را سپری کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که اغلب هوای شمال بارانی و مرطوب است.

به علت کم عرض بودن خیابان ها و کمبود کمربندی در این شهر، بد نیست اگر به وسایل نقلیه عمومی فکر کنید. رشت مترو ندارد. کرایه تاکسی در بندر انزلی از 700 تا 1300 تومان متغیر است.

همان حوالی

رستوران ها

  • غذاهای دریایی و فصلی که با سبزی های محلی طبخ می شود، به همراه کباب های خوشمزه، تنها بخشی از سفره مردمان انزلی است. انواع ماهی شمالی نیز با بهترین طبخ در انزلی پیدا می شود، اما ماهی سوف (در فصل) ماهی سفید و اوزون برون بهترین گزینه ها هستند. رستوران درنا در آبکنار و رستوران نارون در مجاورت تالاب گزینه های مناسبی برای صرف غذا می باشند.

هتل ها

  • نزدیک ترین هتل به تالاب انزلی، هتل آبکنار است با سوییت هایی در مجاورت تالاب انزلی و قابلیت دسترسی به شهر های اطراف تالاب. این هتل با فاصله ی 1.7 کیلومتر از تالاب گزینه ی مناسبی برای اقامت شما می باشد. هتل چهارستاره لوکس بهشت تالاب نیز در فضایی سرسبز و آرام در کنار تالاب بین المللی بندر انزلی و در قلب جزیره دکتر بهشتی بنا شده است. این هتل نسبتا در فاصله ی 49 کیلومتری از تالاب قرار دارد. هتل سفید کنار نیز حدودا در فاصله 37 کیلومتری مرداب انزلی قرار دارد. این هتل نیز با چشم اندازی بی نظیر، رو به دریا و جنگل و در منطقه ای سر سبز نزدیک به تالاب انزلی قرار دارد. و جاذبه‌های نزدیک این هتل هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :