• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

پارک جمشیدیه یکی از پارک‌های معروف و محبوب تهران به مساحت ۱۰ هکتار است که در شمال منطقه‌ی نیاوران تهران قرار دارد. بوستان جمشیدیه که به پارک سنگی جمشیدیه نیز معروف است، پس از پارک ملت محبوب‌ترین بوستان تهران به شمار می‌رود، به‌طوری که در روزهای آخر هفته میزبان جمعیت بسیاری است. این بوستان که پای کوه کلک‌چال قرار دارد، منظره و چشم‌اندازی عالی به شهر تهران دارد. پارک جمشیدیه به خاطر ارتفاع تقریبا ۲۰۰۰ متری از سطح دریا هوای بسیار دلپذیری دارد. از ویژگی‌های پارک جمشیدیه می‌توان به چشم‌انداز دیدنی، هوای دلپذیر، سنگ‌فرش‌ها و مجسمه‌های زیبا، درختان تنومند، آب‌نماها، آبشارها و حوض بزرگ آن اشاره کرد.

طراحی پارک جمشیدیه توسط کامران دیبا، نقاش، شهرساز و معمار برجسته‌ی ایرانی، انجام شده است. گفته می‌شود این پارک بیش از ۱۳ گونه درخت و بیش از ۶۰ گونه پرنده را در خود جای داده است. از درخت‌های موجود در پارک جمشیدیه می‌توان به چنار، زبان گنجشک، سرو، سیب، گیلاس و... اشاره کرد. در پارک جمشیدیه رستوران‌، کافه و دکه‌ی اغذیه‌فروشی هم وجود دارد.

تاریخچه

این پارک ابتدا در تملک خاندان معروف دولو، از طوایف قاجاری، بوده است که به فرح پهلوی بخشیده شده است. نخست بنا بوده که در این مکان یک سرای سالمندان احداث شود که بعدا این تصمیم اجرایی نمی‌شود و جای خود را به پارک جمشیدیه می‌دهد. تاریخ احداث پارک جمشیدیه به سال ۱۳۵۶ بازمی‌گردد. در سال ۷۴، شانزده هکتار به این پارک اضافه شد که به‌ نام حکیم ابوالقاسم فردوسی مزین است. 

چرا برویم

  • گذراندن یک آخر هفته‌ی آرام و دلپذیر در یک پارک جنگلی نزدیک شهر
  • صرف ناهار یا یک وعده‌ی عصرانه در رستوران‌ها و کافه‌های پارک
  • کوه‌نوردی و تنفس هوای تازه
  • لذت بردن از چشم‌انداز زیبای پارک جمشیدیه بر شهر تهران

کی برویم ؟

  • بهترین زمان برای رفتن به پارک جمشیدیه روزهای وسط هفته است. در روزهای سرد زمستان البته روزهای آخر هفته هم پارک خلوت است. توجه داشته باشید که در آخرهفته‌هایی که هوا خوب و مطلوب است، جمعیت کثیری راهی این بوستان می‌شوند که عبور و مرور را با مشکل مواجه می‌کند. بازدید از بوستان جمشیدیه دست‌کم یک ساعت زمان می‌برد.

کجاست ؟

تهران، خیابان نیاوران، نرسیده به میدان نیاوران، خیابان فیضیه، خیابان امیدوار

چطور برویم

با خودروی شخصی:

خیابان نیاوران را به سمت میدان نیاوران پی‌بگیرید. حدودا ۷۰۰ متر مانده به میدان نیاوران (قبل از شهر کتاب) خیابانی به سمت شمال و دل کوه می‌رود که خیابان فیضیه نام دارد و تابلویی سر آن قرار دارد که به سمت پارک جمشیدیه است. همین خیابان رو ۱.۵ کیلومتر مستقیم بالا بروید تا به پارک جمشیدیه برسید. پارک جمشیدیه در سمت چپ خیابان قرار دارد.

 

با مترو و تاکسی:

با خط ۱ (قرمز رنگ) به ایستگاهی پایانی، تجریش، بروید و جلوی شهرداری منطقه یک که اول خیابان نیاوران است، برای پارک جمشیدیه تاکسی بگیرید. هزینه‌ی تاکسی تا پارک حدودا دو هزار تومان است.

هزینه ها

بازدید از پارک جمشیدیه هزینه‌ای ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :