• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بنای تاریخی معین التجار، یکی از بناهای ارزشمند و قدیمی اهواز است که در ساحل رودخانه‌ی کارون در کنار پل سفید قرار گرفته است. این بنا در دوره‌ی قاجار خانه‌ی تاجر مشهور بوشهری، حاج محمدتقی معین التجار، بوده است. در آن دوران با شروع به کار بندر ناصری، معین التجار به اهواز آمد و دفتر کار خود را به همراه حمام، بازار، باغ و مسجد در کنار کارون ساخت. سرای معین التجار مانند دیگر بازارهای قدیمی ایران مسقف و گنبدی شکل است و ساختمان آن از خشت بنا شده است. نمای بیرونی سرا آجری است و سادگی و زیبایی خاصی دارد.

این یادگار به‌جامانده از شهر قدیم اهواز در سال 1374 ه.ش دچار آتش‌سوزی شد و بعد از بلاتکلیفی بسیار ساختمان آن به صورت نیمه‌کاره مرمت شد. اختلافات مالک معین التجار با میراث فرهنگی باعث شده است که به‌جای بازدید عموم مردم، از این بنا برای مصارف شخصی و خصوصی استفاده شود. امیدواریم با حل این مشکلات درهای این بنای تاریخی، که از دیرباز مرکز تجاری اقتصادی بازار قدیم اهواز بوده است، به روی عموم مردم باز شود.

تاریخچه

بنای معین التجار مربوط به دوره قاجار است و در زمان پادشاهی ناصرالدین‌شاه ساخته شده است. ناصرالدین‌شاه قاجار در سال 1306 ه.ق برای پیشرفت کار بازرگانی، کارون جنوبی را برای کشتی‌رانی بیگانگان آزاد ساخت. معین التجار بوشهری در ابتدای شکل‌گیری بندر ناصریه وارد شهر اهواز شد و در ساحل رود کارون دفتر کار خود را تأسیس کرد و از سال 1307 تا سال 1332 کشتی‌های تجاری بار خود را در سرای وی تخلیه می‌کردند.

گفتنی است بنای معین التجار در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۷۷ با شماره‌ی ۲۱۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

چرا برویم

  • بازدید از یک بنای تاریخی در دل شهر زیبای اهواز
  • آشنایی با معماری دوران قاجار
  • قدم زدن در بلوار ساحلی شرقی و لذت بردن از زیبایی رودخانه‌ی کارون
  • دیدن پل سفید و رودخانه‌ی کارون

کی برویم ؟

  • اهواز تابستان‌های گرمی دارد. اوایل بهار به اهواز سفر کنید. بازدید از بنا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

کجاست ؟

ایران، استان خوزستان، اهواز، خیابان آزادگان(24 متری)، خیابان کاوه غربی، کاروانسرای معین التجار

چطور برویم

با خودروی شخصی

از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 820 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک، بروجرد، دزفول و شوش به اهواز می‌رسید. برای این مسافت باید بیش از 9 ساعت رانندگی کنید. در شهر اهواز برای رسیدن به خیابان آزادگان و کاروانسرای معین التجار مسیرهای مختلفی وجود دارد که به انتخاب شما بستگی دارد.

 

حمل‌ونقل عمومی

هر روز و به صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت اهواز حرکت می‌کنند. همچنین شما می‌توانید با تهیه‌ی بلیط قطار و یا بلیط هواپیما به اهواز بروید. با توجه به طولانی بودن مسیر از تهران، پیشنهاد ما سفر با هواپیما است. برای سفر هوایی از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصد فرودگاه بین‌المللی اهواز می‌توانید هر روز هفته بلیط هواپیما تهیه کنید.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیط اتوبوس تهران اهواز با توجه به نوع اتوبوس از 420000 تا 690000 ریال متغیر است. (سال 96)

قیمت بلیط قطار تهران اهواز بسته به نوع قطار از 220000 تا 685000 ریال است. (سال 96)

و همچنین بلیط هواپیمای تهران اهواز بسته به نوع پرواز و شرکت هواپیمایی در حدود 530000 تا 2950000 ریال است. (سال 96)

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :