• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

پارک جنگلی شهید زارع پارکی باشکوه با یک طراحی هنرمندانه‌ی طبیعی است که منظره‌ی تپه‌های کم ارتفاع و رشته‌کوه باصلابت البرز در پشت سرش آن را چون تابلو نقاشی در برابر چشمان بازدیدکنندگان به تصویر می‌کشد. این پارک به دلیل امکانات کافی برای اقامتی کوتاه‌مدت، بسیار مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد. پارک جنگلی شهید زارع حدود 70 هکتار وسعت دارد که با درختانی چون بلوط، انجیلی، کاج تهرانی، زربین، آزاد و کاج سیاه پوشیده شده است.

نمازخانه، سرویس بهداشتی، آلاچیق، زمین‌های بازی، قهوه‌خانه، کباب خانه و فروشگاه مواد غذایی از جمله امکانات این پارک تفریحی هستند.

تاریخچه

پارک جنگلی شهید زارع در سال 1359 بدون در نظر گرفتن هیچ کتابچه‌ی طرح مدونی راه‌اندازی شد. این کاستی سبب شد تا در سال 1373 طرح مدون این پارک تهیه شود و در اختیار سازمان همیاری شهرداری قرار گیرد. این سازمان دو سال پس از تحویل طرح یعنی در سال 1375 از انجامش انصراف داد و طرح پارک جنگلی شهید زارع به سازمان منابع طبیعی سپرده شد؛ اما باز هم نتیجه‌ای از این تغییر در مجری برنیامد. درنهایت دولت با انتشار آگهی مزایده‌ای در سال 1385 مدیریت این پارک را برای مدت ده سال و در صورت رضایت از عملکرد برای مدت 30 سال به بخش خصوصی واگذار کرد.

چرا برویم

  • گلگشت در طبیعت
  • پیک‌نیک در کنار دوستان و خانواده
  • ورزش در محوطه‌های مخصوص
  • استفاده از هوای پاک و مطبوع

کی برویم ؟

  • فصل بهار زمان مناسبی برای سفر به شمال کشور است. اگر از گرمای ظهر و شرجی بودن بیش‌ازحد هوا در بعضی از روزهای تابستان هم چشم‌پوشی کنیم، می‌توان گفت که تابستان هم فصل بدی برای سفر به استان مازندران نیست. هر زمان که تصمیمتان برای سفر به مازندران قطعی شد یک نصفه‌روز از سفر خود را به بازدید از پارک جنگلی شهید زارع اختصاص دهید.

کجاست ؟

استان مازندران-شهرستان ساری- پارک جنگلی شهید زارع

چطور برویم

اگر خودروی شخصی در اختیار دارید برای رسیدن به استان مازندران 3 مسیر پیش رویتان است. مسیر نخست مسیری است که شما را از شرق تهران یعنی از اتوبان بسیج به سمت آبعلی و دماوند سوق می‌دهد. شما در این مسیر با پشت سر گذاشتن شهرهای پردیس، رودهن، بومهن و دماوند به شهر فیروزکوه خواهید رسید و از آن پس با قرارگیری در جاده‌ی فیروزکوه و گذشتن از شهرهای سوادکوه، آلاشت و پل سفید به شهر زیبای قائم‌شهر می‌رسید که با دو مسیر 30 دقیقه‌ای جداگانه شما را به بابل و یا ساری هدایت می‌کند. حالا که مسیرتان به این جاده‌ی زیبا افتاده است بد نیست تا در میانه‌ی مسیر سری به تنگه واشی، پل ورسک و منطقه‌ی سرسبز سوادکوه بزنید و از طبیعت بکرش لذت ببرید.

اگر می‌خواهید سریع‌تر به مقصد شمالی‌تان برسید بهتر است مسیر دوم، یعنی جاده‌ی سرسبز هراز را در پیش بگیرید. برای رسیدن به این جاده کافی است پس از رسیدن به بومهن به سمت امام‌زاده هاشم برانید. جاده‌ی هراز با مسافتی حدود 200 کیلومتر پایتخت کشورمان را به آمل و پس از آن به شهر تفریحی محمودآباد وصل می‌کند.

اما اگر از آن دسته مسافرانی هستید که به گشت‌وگذار جاده‌ای بیش از رسیدن به مقصد اهمیت می‌دهید بهتر است از تهران به سمت کرج برانید و در ورودی کرج مسیر جاده چالوس را پیش بگیرید. درست است که تمام جاده‌هایی که به شمال کشور ختم می‌شوند به سبب سرسبزی و طبیعت گیرایشان به عنوان زیباترین جاده‌ها محسوب می‌شوند، اما جاده‌ی چالوس از قدیم‌الایام به عنوان زیباترین جاده‌ی کشور مطرح بوده است و همچنان هم آن زیبایی چشم‌نوازش را حفظ کرده است.

استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای سفر به شمال کشورمان باشد. هرروز از پایانه‌ی جنوب تهران اتوبوس‌هایی برای رسیدن به اکثر شهرهای استان مازندران آماده‌ی خدمت هستند. از طرفی خطوط ریلی کشور هم گسترش خوبی در بین شهرهای شمالی دارد.

فرودگاه دشت ناز ساری به عنوان فرودگاه مرکز استان مازندران به همراه فرودگاه‌های نوشهر، بابلسر و رامسر امکان حمل‌ونقل هوایی را هم برای مسافران فراهم کرده است.

هزینه ها

هزینه‌ی سفر به مازندران با اتوبوس با توجه به کیفیت اتوبوس از 14 تا 30 هزار تومان متغیر است. بلیت قطار از تهران برای رسیدن به مازندران از 8 هزار تومان تا 18 هزار تومان است.

هزینه‌ی پرواز از تهران به ساری با توجه به امکانات پروازی حداقل 150 هزار تومان و حداکثر 220 هزار تومان است.

هزینه‌ی اقامت در شهرهای استان مازندران به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید برای اقامت هتل‌هایی با قیمت چند صد هزار تومان برای هر شب با چشم‌اندازهای بی‌نظیر را انتخاب کنید و یا در سوییت‌های کوچک نزدیک دریا که حدوداً شبی 50 تا 70 هزار تومان است ساکن شوید. خانه‌های روستایی هم گزینه‌ی مناسبی برای اقامت هستند و معمولاً هزینه‌ی اقامت از طرف خود مسافر به صاحب‌خانه پیشنهاد می‌شود. روستاییان مهمان‌نواز مازندرانی بر سر قیمت با مسافران راه می‌آیند و مراعات حال مسافر را می‌کنند. اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای صرف اقامتتان کنید می‌توانید با برپایی چادر مسافرتی خود در پارک‌ها شب را سپری کنید؛ اما در این صورت باید حواستان به هوای غالباً بارانی این استان باشد.

هزینه‌های اقامت در استان‌های شمالی مانند تمامی استان‌های توریستی دیگر در فواصل زمانی پر مسافر چون عید و تابستان افزایش میابد؛ اما در فصولی که مسافر کمتر است این هزینه حتی به نصف هم کاهش خواهد یافت.

اقامت در پارک جنگلی شهید زارع رایگان است.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :