• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

حتی اگر به ادبیات و شعر علاقه‌ای هم نداشته باشید مطمئناً میدانید نیما کیست. علی اسفندیاری مردی که در طی جریانات کاری‌اش به نیما یوشیج ملقب شد، در سال 1276 در منطقه‌ی یوش از توابع استان مازندران متولد شد. با اینکه عمر پربار نیما چندان به درازا نکشید و بخش زیادی از زندگی‌اش را در بستر بیماری سپری کرد؛ اما توانست در قوانین غیر منعطف شعر فارسی تحولی عظیم ایجاد کند و شعر نو یا همان شعر نیمایی را به مجموعه اشعار فارسی اضافه کند. خانه‌ی این شاعر دوست‌داشتنی که به گفته‌ی خودش " قصر و قلعه است نه خانه." سال‌هاست که به عنوان موزه‌ای در روستای یوش مشغول خدمت‌رسانی است و دیگر جنبه‌ی مسکونی ندارد. این خانه‌ی ساده و زیبا شاید معماری چندان خارق‌العاده‌ای نداشته باشد؛ اما از آن جهت که محل زندگی یکی از بزرگ‌ترین شاعران فارسی بوده است ارزش فرهنگی چشم‌گیری را به دنبال دارد. از طرفی بنا بر وصیت خود شاعر حیاط همین خانه آرامگاه ابدی او هم هست و همین امر باعث شده تا در طول تمام روزهای هفته پای افراد زیادی به این صحن و سرا باز شود.

تاریخچه

خانه‌ی نیما یوشیج در سال 1207 یعنی در دوران حکومت قاجار توسط فردی به نام ناظم الایاله ساخته شد. پیکر نیما یوشیج در سال 1372 در حیاط این خانه به خاک سپرده شد. خانه‌ی نیما یوشیج در سال 1375 با شماره‌ی ثبت 1802 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

چرا برویم

  • بازدید از منزل شاعر بزرگ ایرانی
  • تماشای نقوش حک‌شده بر دیوارهای خانه
  • تماشای منبت‌کاری‌ها
  • گرفتن عکس در کنار معماری جالب این خانه

کی برویم ؟

  • فصل بهار زمان مناسبی برای سفر به شمال کشور است. اگر از گرمای ظهر و شرجی بودن بیش‌ازحد هوا در بعضی از روزهای تابستان هم‌چشم پوشی کنیم می‌توان گفت که تابستان هم فصل بدی برای سفر به استان مازندران نیست. خانه‌ی نیما یوشیج هر روز از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر برای بازدید عموم باز است.

کجاست ؟

استان مازندران-شهرستان نور- روستای یویش- خانه‌ی نیما یوشیج

چطور برویم

اگر خودروی شخصی در اختیار دارید برای رسیدن به نور بهترین و کوتاه‌ترین مسیر انتخاب جاده‌ی هراز است. برای رسیدن به این جاده کافی است پس از رسیدن به بومهن به سمت امام‌زاده هاشم برانید. جاده‌ی هراز با مسافتی حدود 200 کیلومتر پایتخت کشورمان را به آمل و پس از آن به شهر زیبای نور خواهید رسید.

استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای سفر به شمال کشورمان باشد. هرروز از پایانه‌ی جنوب تهران اتوبوس‌هایی برای رسیدن به اکثر شهرهای استان مازندران آماده‌ی خدمت هستند. از طرفی خطوط ریلی کشور هم گسترش خوبی در بین شهرهای شمالی دارد.

فرودگاه دشت ناز ساری به عنوان فرودگاه مرکز استان مازندران به همراه فرودگاه‌های نوشهر، بابلسر و رامسر امکان حمل‌ونقل هوایی را هم برای مسافران فراهم کرده است.

هزینه ها

هزینه‌ی سفر به مازندران با اتوبوس با توجه به کیفیت اتوبوس از 14 تا 30 هزار تومان متغیر است. بلیت قطار از تهران برای رسیدن به مازندران از 8 هزار تومان تا 18 هزار تومان است.

هزینه‌ی پرواز از تهران به ساری با توجه به امکانات پروازی حداقل 150 هزار تومان و حداکثر 220 هزار تومان است.

هزینه‌ی اقامت در شهرهای استان مازندران به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید برای اقامت هتل‌هایی با قیمت چند صد هزار تومان برای هر شب با چشم‌اندازهای بی‌نظیر را انتخاب کنید و یا در سوییت‌های کوچک نزدیک دریا که حدوداً شبی 50 تا 70 هزار تومان است ساکن شوید. خانه‌های روستایی هم گزینه‌ی مناسبی برای اقامت هستند و معمولاً هزینه‌ی اقامت از طرف خود مسافر به صاحب‌خانه پیشنهاد می‌شود. روستاییان مهمان‌نواز مازندرانی بر سر قیمت با مسافران راه می‌آیند و مراعات حال مسافر را می‌کنند. اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای صرف اقامتتان کنید می‌توانید با برپایی چادر مسافرتی خود در پارک‌ها شب را سپری کنید؛ اما در این صورت باید حواستان به هوای غالباً بارانی این استان باشد.

هزینه‌های اقامت در استان‌های شمالی مانند تمامی استان‌های توریستی دیگر در فواصل زمانی پرمسافر چون عید و تابستان افزایش میابد؛ اما در فصولی که مسافر کمتر است این هزینه حتی به نصف هم کاهش خواهد یافت.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :