• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مجموعه‌ی تاریخی فرح‌آباد در مسیر ساری به فرح‌آباد واقع شده است و در اصل مجموعه‌ای از چند بنای تاریخی به‌جای مانده از شهر قدیمی فرح‌آباد است. این مجموعه که شامل مسجد و پل شاه‌عباسی، کاخ جهان‌نما، تپه عمارت و امامزاده خلیفه است، متأسفانه با وجود تمام زیبایی‌های غیرقابل‌انکار و گیرایش زیاد مورد استقبال گردشگران قرار نمی‌گیرد و خیلی از مسافران از وجود چنین مجموعه‌ی تاریخی در مسیر رسیدن به دریا بی‌خبر هستند.

تاریخچه

فرح‌آباد در قدیم شهر زیبا و بزرگی بود که سال‌ها عنوان پایتخت دوم شاه‌ عباس کبیر را به خود اختصاص داده بود. بنای تاریخی فرح‌آباد متعلق به زمان حکومت شاه‌عباس صفوی است. از آنجایی که در زمان صفویه بنای تاریخی فرح‌آباد از رونق زیادی برخوردار بود، به آن دارالسرور و دارالسلطنه هم می‌گفتند.

چرا برویم

  • بازدید از مجموعه‌ی تاریخی فرح‌آباد
  • بازدید از کاخ زیبای جهان‌نما
  • بازدید از مجتمع تفریحی-گردشگری فرح‌آباد
  • گلگشت در طبیعت زیبای فرح‌آباد
  • گذران اوقاتی خوش در کنار خانواده یا دوستان

کی برویم ؟

  • فصل بهار زمان مناسبی برای سفر به شمال کشور است. اگر از گرمای ظهر و شرجی بودن بیش‌ازحد هوا در بعضی از روزهای تابستان هم‌چشم پوشی کنیم می‌توان گفت که تابستان هم فصل بدی برای سفر به استان مازندران نیست.

کجاست ؟

استان مازندران-شهرستان ساری- کیلومتر 22 جاده دریا- فرح‌آباد- مجموعه‌ی تاریخی فرح‌آباد

چطور برویم

اگر خودروی شخصی در اختیار دارید برای رسیدن به استان مازندران 3 مسیر پیش رویتان است. مسیر نخست مسیری است که شما را از شرق تهران یعنی از اتوبان بسیج به سمت آبعلی و دماوند سوق می‌دهد. شما در این مسیر با پشت سر گذاشتن شهرهای پردیس، رودهن، بومهن و دماوند به شهر فیروزکوه خواهید رسید و از آن پس با قرارگیری در جاده‌ی فیروزکوه و گذشتن از شهرهای سوادکوه، آلاشت و پل سفید به شهر زیبای قائم‌شهر می‌رسید که با دو مسیر 30 دقیقه‌ای جداگانه شما را به بابل و یا ساری هدایت می‌کند. حالا که مسیرتان به این جاده‌ی زیبا افتاده است بد نیست تا در میانه‌ی مسیر سری به تنگه واشی، پل ورسک و منطقه‌ی سرسبز سوادکوه بزنید و از طبیعت بکرش لذت ببرید.

اگر می‌خواهید سریع‌تر به مقصد شمالی‌تان برسید بهتر است مسیر دوم، یعنی جاده‌ی سرسبز هراز را در پیش بگیرید. برای رسیدن به این جاده کافی است پس از رسیدن به بومهن به سمت امام‌زاده هاشم برانید. جاده‌ی هراز با مسافتی حدود 200 کیلومتر پایتخت کشورمان را به آمل و پس از آن به شهر تفریحی محمودآباد وصل می‌کند.

اما اگر از آن دسته مسافرانی هستید که به گشت‌وگذار جاده‌ای بیش از رسیدن به مقصد اهمیت می‌دهید بهتر است از تهران به سمت کرج برانید و در ورودی کرج مسیر جاده چالوس را پیش بگیرید. درست است که تمام جاده‌هایی که به شمال کشور ختم می‌شوند به سبب سرسبزی و طبیعت گیرایشان به عنوان زیباترین جاده‌ها محسوب می‌شوند، اما جاده‌ی چالوس از قدیم‌الایام به عنوان زیباترین جاده‌ی کشور مطرح بوده است و همچنان هم آن زیبایی چشم‌نوازش را حفظ کرده است.

استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای سفر به شمال کشورمان باشد. هرروز از پایانه‌ی جنوب تهران اتوبوس‌هایی برای رسیدن به اکثر شهرهای استان مازندران آماده‌ی خدمت هستند. از طرفی خطوط ریلی کشور هم گسترش خوبی در بین شهرهای شمالی دارد.

فرودگاه دشت ناز ساری به عنوان فرودگاه مرکز استان مازندران به همراه فرودگاه‌های نوشهر، بابلسر و رامسر امکان حمل‌ونقل هوایی را هم برای مسافران فراهم کرده است.

برای رسیدن به مجموعه‌ی تاریخی فرح‌آباد کافی است خود را از مسیر خزر به جاده‌ی فرح‌آباد برسانید تا به منطقه‌ی فرح‌آباد در نزدیکی دریا برسید.

هزینه ها

هزینه‌ی سفر به مازندران با اتوبوس با توجه به کیفیت اتوبوس از 14 تا 30 هزار تومان متغیر است. بلیت قطار از تهران برای رسیدن به مازندران از 8 هزار تومان تا 18 هزار تومان است.

هزینه‌ی پرواز از تهران به ساری با توجه به امکانات پروازی حداقل 150 هزار تومان و حداکثر 220 هزار تومان است.

هزینه‌ی اقامت در شهرهای استان مازندران به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید برای اقامت هتل‌هایی با قیمت چند صد هزار تومان برای هر شب با چشم‌اندازهای بی‌نظیر را انتخاب کنید و یا در سوییت‌های کوچک نزدیک دریا که حدوداً شبی 50 تا 70 هزار تومان است ساکن شوید. خانه‌های روستایی هم گزینه‌ی مناسبی برای اقامت هستند و معمولاً هزینه‌ی اقامت از طرف خود مسافر به صاحب‌خانه پیشنهاد می‌شود. روستاییان مهمان‌نواز مازندرانی بر سر قیمت با مسافران راه می‌آیند و مراعات حال مسافر را می‌کنند. اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای صرف اقامتتان کنید می‌توانید با برپایی چادر مسافرتی خود در پارک‌ها شب را سپری کنید؛ اما در این صورت باید حواستان به هوای غالباً بارانی این استان باشد.

هزینه‌های اقامت در استان‌های شمالی مانند تمامی استان‌های توریستی دیگر در فواصل زمانی پرمسافر چون عید و تابستان افزایش میابد؛ اما در فصولی که مسافر کمتر است این هزینه حتی به نصف هم کاهش خواهد یافت.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :