• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

­­­شهر رویان شهری کوچک است که در فاصله‌ی 5 کیلومتری از شهر نور قرارگرفته است. وجود یک بازار فصلی بزرگ و پررونق سبب شده است تا مردم زیادی از شهرهای اطراف عازم رویان شوند و علاوه بر خرید در طبیعت بکر این منطقه به گشت‌وگذار مشغول شوند. در نزدیکی شهر رویان، درست در روبروی بازار فصلی این شهر و در لابه‌لای درختان بلند و استوار، رانش زمین سنگ‌های کوه را بر روی شیب تند کوه قرار داده و در نتیجه‌ی این رانش و جابجایی سنگ‌ها شیب ملایمی به وجود آمده است. آبی که سعی دارد خودش را از لابه‌لای سنگ‌ها به پایین کوه برساند منظره‌ی دل‌انگیز را به تصویر می‌کشد. این منظره هرچند شباهت چندانی به آبشار ندارد؛ اما همان آبشار آب‌پری معروف است که در بین مردم محلی به "پری او" شهرت دارد. آبشار آب‌پری منطقه‌ای بسیار خوش آب‌وهوا است که در روزهای پایانی هر هفته به گردشگاهی تبدیل می‌شود تا مردم خستگی یک هفته کار و تلاش خود را از تنشان بیرون کنند.

تاریخچه

شهر رویان پیش از سال 1333 تنها منطقه‌ای کوچک با نام علمده بود. این منطقه از سال 1333 به بعد دارای شهرداری شد و نام رویان برایش در نظر گرفته شد. این شهر در سال 1390 دارای 7200 نفر جمعیت بود.

چرا برویم

  • پیاده‌روی در شیب کم جنگل
  • تماشای طبیعت بکر منطقه
  • گوش دادن به صدای دلنواز آبشار
  • گذران اوقاتی خوش در کنار دوستان یا خانواده

کی برویم ؟

  • فصل بهار زمان مناسبی برای سفر به شمال کشور است. اگر از گرمای ظهر و شرجی بودن بیش‌ازحد هوا در بعضی از روزهای تابستان هم‌چشم پوشی کنیم می‌توان گفت که تابستان هم فصل بدی برای سفر به استان مازندران نیست.

کجاست ؟

استان مازندران-شهر رویان- 17 کیلومتری مرکز شهر-آبشار آب‌پری

چطور برویم

اگر خودروی شخصی در اختیار دارید برای رسیدن به رویان 2 مسیر پیش رویتان است. اولین راه این است که جاده‌ی سرسبز هراز را در پیش بگیرید. برای رسیدن به این جاده کافی است پس از رسیدن به بومهن به سمت امام‌زاده هاشم برانید. جاده‌ی هراز با مسافتی حدود 200 کیلومتر پایتخت کشورمان را به آمل و پس از آن به نور و رویان وصل می‌کند.

اما اگر از آن دسته مسافرانی هستید که به گشت‌وگذار جاده‌ای بیش از رسیدن به مقصد اهمیت می‌دهید بهتر است از تهران به سمت کرج برانید و در ورودی کرج مسیر جاده چالوس را پیش بگیرید. درست است که تمام جاده‌هایی که به شمال کشور ختم می‌شوند به سبب سرسبزی و طبیعت گیرایشان به عنوان زیباترین جاده‌ها محسوب می‌شوند، اما جاده‌ی چالوس از قدیم‌الایام به عنوان زیباترین جاده‌ی کشور مطرح بوده است و همچنان هم آن زیبایی چشم‌نوازش را حفظ کرده است. پس از رسیدن به چالوس پنجاه کیلومتر به سمت شرق برانید تا بعد از نوشهر به شهر رویان برسید.

استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای سفر به شمال کشورمان باشد. هرروز از پایانه‌ی جنوب تهران اتوبوس‌هایی برای رسیدن به اکثر شهرهای استان مازندران آماده‌ی خدمت هستند. از طرفی خطوط ریلی کشور هم گسترش خوبی در بین شهرهای شمالی دارد.

فرودگاه دشت ناز ساری به عنوان فرودگاه مرکز استان مازندران به همراه فرودگاه‌های نوشهر، بابلسر و رامسر امکان حمل‌ونقل هوایی را هم برای مسافران فراهم کرده است.

هزینه ها

هزینه‌ی سفر به مازندران با اتوبوس با توجه به کیفیت اتوبوس از 14 تا 30 هزار تومان متغیر است. بلیت قطار از تهران برای رسیدن به مازندران از 8 هزار تومان تا 18 هزار تومان است.

هزینه‌ی پرواز از تهران به ساری با توجه به امکانات پروازی حداقل 150 هزار تومان و حداکثر 220 هزار تومان است.

هزینه‌ی اقامت در شهرهای استان مازندران به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید برای اقامت هتل‌هایی با قیمت چند صد هزار تومان برای هر شب با چشم‌اندازهای بی‌نظیر را انتخاب کنید و یا در سوییت‌های کوچک نزدیک دریا که حدوداً شبی 50 تا 70 هزار تومان است ساکن شوید. خانه‌های روستایی هم گزینه‌ی مناسبی برای اقامت هستند و معمولاً هزینه‌ی اقامت از طرف خود مسافر به صاحب‌خانه پیشنهاد می‌شود. روستاییان مهمان‌نواز مازندرانی بر سر قیمت با مسافران راه می‌آیند و مراعات حال مسافر را می‌کنند. اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای صرف اقامتتان کنید می‌توانید با برپایی چادر مسافرتی خود در پارک‌ها شب را سپری کنید؛ اما در این صورت باید حواستان به هوای غالباً بارانی این استان باشد.

هزینه‌های اقامت در استان‌های شمالی مانند تمامی استان‌های توریستی دیگر در فواصل زمانی پرمسافر چون عید و تابستان افزایش میابد؛ اما در فصولی که مسافر کمتر است این هزینه حتی به نصف هم کاهش خواهد یافت.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :