• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

در نزدیکی میدان امیر چخماق یزد خانه‌ای قرار دارد که به یک موزه‌ی دیدنی بدل شده است. موزه‌ی آب یزد که یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های شهر یزد است، نشانی از زحمات مردم کویرنشین برای به‌دست آوردن و نگهداری آب است. در این موزه می‌توانید با بناها و ابزارهای مربوط به آب در طول زمان آشنا شوید. از این جمله می‌توان به ابزار حفر قنات، ابزار اندازه‌گیری میزان آب، اسناد توزیع آب و مدارک خرید و فروش و وقف آب، وسایل تامین روشنایی در قنات‌ها و اطلاعاتی در مورد حفر قنات و ساخت آب‌انبار‌ها بیابید. موزه‌ی آب یزد در خانه‌ی تاریخی کلاهدوزها در نزدیکی میدان امیر چخماق قرار دارد.

از پایین‌ترین طبقه‌ی خانه‌ی کلاهدوزها دو قنات (کاریز) رحیم آباد و زارچ گذر می‌کند. طبقه‌ی بالا که در عمق ده متری زیر زمین واقع شده، به خاطر خنکی و داشتن دمای مناسب برای نگهداری مواد غذایی فاسد‌شدنی استفاده می‌شده است. این طبقه به‌صورت هشت‌ظلعی ساخته شده و به‌خاطر حوضی که در آن قرار دارد و آبی که از آن گذر می‌کند هوایی مطبوع و دمایی مناسب دارد. طبقه‌ی بالاتر که اتاق‌های متعددی دارد محل سکونت اهالی منزل در فصل گرما بوده است. طبقه‌ی بالاتر تازه طبقه‌ی همکف است که چاهی برای بالا کشیدن آب در آن قرار دارد. 

تاریخچه

موزه‌ی آب یزد هم‌زمان با نخستین همایش بین‌المللی قنات در اردیبهشت سال هزار و سیصد و هفتاد و نه در مکان خانه‌ی کلاهدوز‌ها افتتاح شد. خانه‌ی کلاهدوز‌ها که تقریبا ۷۲۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره‌ی قاجار با معماری‌ای منحصر به فرد در پنج طبقه بنا شده است. تاریخ بنای این خانه به سال ۱۲۶۶ قمری بازمی‌گردد. 

چرا برویم

  • آشنایی با نحوه‌ی زندگی در کویر
  • آشنایی با معماری خانه‌های کویری
  • آشنایی با نحوه‌ی استخراج و نگهداری آب
  • لذت بردن از معماری منحصر به فرد خانه‌ی کلاهدوزها

کی برویم ؟

  • زمان بازدید از موزه‌ی آب یزد، مانند بقیه‌ی موزه‌ها، روزهای غیر تعطیل، از ۸ صبح تا پیش از ساعت ۴ یا۵ است. بازدید از موزه‌ی آب یزد حدود چهل و پنج دقیقه طول خواهد کشید.

کجاست ؟

استان یزد، شهر یزد، میدان امیر چخماق

چطور برویم

با خودروی شخصی:

میدان امیر چخماق یزد را همه می‌شناسند. کافی است آدرس این میدان را که در خیابان سلمان فارسی، نرسیده به خیابان امام خمینی قرار دارد را گرفته و در یکی از پارکینگ‌های اطراف آن خودروی خود را پارک کنید و سراغ مو‌زه‌ی آب یزد که در کنار همین میدان است را بگیرید.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط هواپیمای یزد از تهران بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. برای خرید بلیط هواپیما یزد از تهران می‌توانید از صفحه‌ی خرید بلیط هواپیما کافه گردش استفاده کنید.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط اتوبوس از تهران تا یزد ۴۹ هزار تومان است.

هزینه ها

برای بازدید از موزه آب یزد تنها باید هزینه‌ی اندکی جهت تهیه‌ی بلیت ورودی بپردازید.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :