• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مسجد ملا اسماعیل که در بازار خان و جنوب میدان خان در شهر یزد قرار دارد، از آثار دوره‌ی قاجار است که به‌ دستور آخوند ملا اسماعیل بن عبدالملک عقدایی در سال ۱۲۲۲ ساخته شده است. مسجد ملا اسماعیل از مساجد مهم و بزرگ یزد به حساب می‌آید. بنای مسجد شامل صحن، ایوان، گنبدخانه، سردر ورودی و چند شبستان است. معماری این مسجد به طور کلی ساده و آجری و فراوان‌ترین فن معماری به کار گرفته شده در این مسجد مقنرس است.

سردر ورودی مسجد ملا اسماعیل، از دیدنی‌های یزد، دارای آجرکاری‌ای ساده و پوشش مقرنس است که زیبایی خاصی دارد. صحن مسجد ملا اسماعیل مستطیل شکل است و اطراف آن را شبستان‌هایی فرا گرفته. در ضلع جنوبی این مسجد، ایوان وسیع و مرتفع مسجد به ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد. در طرف دیگر صحن مسجد غرفه‌هایی قرار دارد و گچ‌بری مقرنس ظریفی به چشم می‌خورد. این اتاق‌ها برای اقامت طلبه‌ها و ساکنین مسجد استفاده می‌شده است. این مسجد در کنار این حجره‌ها تالارهایی هم برای تدریس دارد. گنبد مسجد ملا اسماعیل از بیرون مانند خیمه‌ای خوابیده است که در پای آن کتیبه‌ای به آیاتی از قرآن گچ‌بری شده است. شبستان غربی مسجد ۳۲ ستون دارد که یکی از زیباترین بخش‌های مسجد است. مسجد ملا اسماعیل شش کتیبه هم از دوره‌ی قاجار شامل فرامین حکومتی و دیوانی دارد.

تاریخچه

مسجد ملا اسماعیل که به دستور یکی از علمای مشهور یزد به نام ملا اسماعیل عقدایی، متوفی در سال ۱۲۳۰ هجری قمری، ساخته شده است، یکی از مساجد مهم این شهر، و شاید دومین مسجد مهم شهر یزد پس از مسجد جامع آن است. این بنا که پس از فوت ملا اسماعیل توسط میرزا سلیمان طباطبایی تکمیل شد، معماری‌ای ساده دارد و نمای اصلی آن گچ و آجر است. 

چرا برویم

  • بازدید از یکی از قدیمی‌ترین مسجد‌ها و بناهای پس از اسلام
  • آشنایی با معماری دوره‌های مختلف اسلامی
  • بازدید از شهر قدیمی یزد و بافت تاریخی آن
  • لذت بردن از حس معنوی و معماری منحصر ‌به‌ فرد ایرانی و اسلامی

کی برویم ؟

  • بهترین زمان برای بازدید از مسجد ملا اسماعیل یزد پیش از غروب آفتاب است. عموما پس از اقامه‌ی نماز مغرب دیگر امکان بازدید از مسجد وجود نخواهد داشت. بهتر از بازدید از مسجد را پیش از ساعت ۵ بعدازظهر و ساعاتی غیر از ساعات اقامه‌ی نماز انجام دهید. بازدید از مسجد ملا اسماعیل یزد چیزی حدود نیم ساعات طول خواهد کشید.

کجاست ؟

استان یزد، مرکز شهر یزد

چطور برویم

با خودروی شخصی:

به خیابان قیام در مرکز شهر یزد رفته و ماشین خود را کنار بازار خان پارک کنید. از گذر روبروی بازار به سمت مسجد ملا اسماعیل بروید.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط هواپیمای یزد از تهران بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. برای خرید بلیط هواپیما یزد از تهران می‌توانید از صفحه‌ی خرید بلیط هواپیما کافه گردش استفاده کنید.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط اتوبوس از تهران تا یزد ۴۹ هزار تومان است.

هزینه ها

برای بازدید از مسجد ملا اسماعیل یزد کاملا رایگان است.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :