• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

یکی از جذابیت‌های خاص و دیدنی چابهار کوه‌های عجیب‌وغریبی به نام کوه‌های مینیاتوری یا کوه‌های مریخی هستند. این کوه‌ها به طول ده کیلومتر در شرق چابهار قرارگرفته‌اند. زمانی که وارد این منطقه می‌شوید وجود آن‌همه کوه کوچک که با آن فرم مخروطی به‌خصوص در کنار هم قرارگرفته‌اند حال و هوای ورود به سیاره‌ای دیگر را در دلتان زنده می‌کند. کوه‌های مینیاتوری به علت فرسایش بسیار سریع باد و باران شکل گرفته است و شیارهای متعدد ایجادشده بر روی قله و دامنه‌ی کوه‌های مریخی به آن فرمی کارتونی و تابلوگونه بخشیده است. معماری طبیعی این کوه‌ها به نحوی است که در نگاه اول حس می‌کنید با یک تابلوی نقاشی سه‌بعدی روبرو هستید البته یکی از علل اصلی این معماری بی‌نظیر را می‌توان در جنس به‌خصوص این کوه‌ها جستجو کرد. جنس این کوه‌ها غالباً از ماسه، خاک رس و باقی‌مانده‌ی اجساد دریایی است که در حضور نیروی باد و باران توانسته شکل ویژه‌ای به خود بگیرد. این پدیده‌ی کم‌نظیر طبیعی سالانه گردشگران زیادی را از نقاط مختلف کشور به خود جذب می‌کند و توانایی تبدیل‌شدن به یک جاذبه‌ی توریستی را از سراسر جهان دارد.

تاریخچه

با توجه به بررسی‌های زمین‌شناختی عمر این کوه‌های شگفت‌انگیز چیزی حدود 5 میلیون سال تخمین زده شده است.

چرا برویم

  • تماشای منطقه‌ی بی‌نظیر و مینیاتوری این کوه‌ها
  • کوه‌نوردی
  • تماشای چشم‌انداز بی‌نظیر
  • تنفس هوای سبک و پاک این منطقه

کی برویم ؟

  • استان سیستان و بلوچستان به‌طورکلی استانی گرمسیر است و به همین دلیل بهترین زمان سفر به آن فصول سردی چون پاییز و زمستان است. بهار و تابستان در این استان به‌قدری گرم و آزاردهنده است که نایی برای گردش و تفریح برایتان باقی نمی‌گذارد. از طرفی دیگر استان سیستان و بلوچستان پاییز و زمستان سردی را هم پشت سر نمی‌گذارد و در این دو فصل با آب‌وهوایی نیمه خنک و بهاری روبروست. به همین دلیل این زمان از سال بهترین زمان برای سفر به این منطقه است؛ اما چابهار همان‌طور که از اسمش پیداست شهر چهار بهار است. این شهر به دلیل آب‌وهوای معتدلش در تمام طول سال و زیبایی‌های تمام‌نشدنی‌اش مقصد گردشگری مناسبی برای تمام فصل‌ها است. در هر زمان از سال که به چابهار سفر کردید می‌توانید برای بازدید از کوه‌های مینیاتوری اقدام کنید.

کجاست ؟

استان سیستان و بلوچستان-چابهار- 35 کیلومتری شرق-کوه‌های مریخی

چطور برویم

برای رفتن به چابهار راه‌های زیادی وجود دارد؛ اما راحت‌ترین و عاقلانه‌ترین کار برای طی این مسافت 2000 کیلومتری انتخاب سیستم حمل نقل هوایی است. خوشبختانه شهرستان چابهار فرودگاه دارد و از این نظر به مشکل برنمی‌خورید. تنها کافی است تاریخ و زمان سفرتان را مشخص کنید و با مراجعه به بخش خرید آنلاین بلیت در سایت کافه گردش بلیطتان را بخرید. اگر بخواهید با خودروی شخصی به چابهار سفر کنید خودتان را برای 20 ساعت رانندگی آماده کنید؛ البته کار درست این است که پس از گذشتن از شهرهای قم، کاشان، نائین و یزد شب را در شهر رفسنجان استراحت کنید و صبح روز بعد سفر خود را به سمت چابهار ادامه دهید. اتوبوس و قطار هم از دیگر راه‌ها برای رسیدن به چابهار هستند. از طرفی انتخاب و خرید یک تور تفریحی هم می‌تواند راه خوبی برای گشتن جاذبه‌های تفریحی این شهر باشد.

برای رسیدن به کوه‌های مینیاتوری باید یا خودروی شخصی داشته باشید یا ماشین کرایه کنید. این کوه‌ها در فاصله‌ی 35 تا 40 کیلومتری شرق چابهار قرار دارند و برای رفتن به این کوه‌ها کافی است از چابهار به سمت بندر گواتر حرکت کنید.

هزینه ها

کرایه‌ی اتوبوس از تهران به چابهار با توجه به کیفیت اتوبوس بین 20 تا 85 هزار تومان است. هزینه‌ی پرواز مستقیم از تهران به چابهار هم در کمترین حالت 150 و در بیشترین حالت 590 هزار تومان است.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :