• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

پنج برادر که در زبان ترکی خراسانی آن را بش قارداش می‌گویند، تفرجگاهی در 7 کیلومتری شهر بجنورد واقع شده است. این مکان تفریحی در کنار جاذبه‌های طبیعی خود از جمله چندین چشمه، استخر و طبیعت زیبایش یک مجموعه‌ی بی‌نظیر گردشگری را در شهر بجنورد پدید آورده است. آب چشمه‌ی بش قارداش از درون پنج سوراخی که به درون کوه راه دارد خارج می‌شود. کمی که به دامنه‌ی این کوه سنگی دقت کنید خواهید دید که عبارت معروف زرتشتیان یعنی (پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک) با خطی خوش بر دامنه‌ی کوه حک شده است. اگر سمت چپ چشمه را نگاه کنید چشمانتان با بنای زیبایی که از دوران قاجار در این مجموعه به ‌جای مانده است شوکه خواهد شد. این ساختمان که به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار بنا شده است مجموعه‌ی بش قارداش را به مجموعه‌ای تاریخی – تفریحی بدل کرده است.

تاریخچه

این گردشگاه که در زمان اشکان و ساسانی محل اقامت چهار فصل بزرگان دین زرتشت یا مغ‌ها بود، از همان زمان به چهار مغات شهرت یافت. در آن دوران منطقه‌ی چهار مغان علاوه بر اقامتگاه، محل عبادت بزرگان زرتشتی نیز محسوب می‌شد. علت نام‌گذاری کنونی این منطقه به بش قارداش که در زبان فارسی معنی پنج برادر می‌دهد به دو صورت نقل شده است. عده‌ای از مردم بجنورد بر حسب افسانه‌هایی مبنی بر پناه بردن پنج برادر از دست حاکمان ظالم وقت به این مکان نام این بنا را بش قارداش می‌دانند؛ اما عده‌ای معتقدند چون در این منطقه آب چشمه از پنج سوراخی که در کنار هم قرار دارد خارج می‌شود نام این مکان تفریحی را بش قارداش گذاشته‌اند. دروازه و استخر اصلی بش قارداش بر اساس شواهد موجود حدوداً به بیش از 200 سال پیش یعنی زمان حکومت قاجاریه بازمی‌گردد. این بنای تفریحی در سال 1380 به ثبت آثار ملی ایران رسید.

چرا برویم

  • گلگشت در طبیعت
  • استشمام هوای تازه و پاک
  • گذران اوقاتی خوش در کنار خانواده و دوستان

کی برویم ؟

  • ازآنجایی‌که استان خراسان شمالی به‌طورکلی آب و هوایی کوهستانی دارد، باید از آن زمستان‌هایی بسیار سرد و تابستان‌هایی تقریباً گرم انتظار داشت. بهار با میانگین دمای 13 درجه و اوایل پاییز با نسیم دل‌نشینش بهترین زمان‌ها برای سفر به این استان کوهستانی هستند.

کجاست ؟

استان خراسان شمالی-شهرستان بجنورد-ابتدای جاده‌ی بجنورد به اسفراین

چطور برویم

اگر می‌خواهید با ماشین شخصی به بجنورد سفر کنید، باید خودتان را برای 740 کیلومتر رانندگی آماده کنید. از تهران که به مقصد بجنورد حرکت کنید دو مسیر اصلی پیش روی شماست. مسیر اول انتخاب جاده‌ی کنارگذر شمالی است که با عبور از ساری و گرگان به بجنورد می‌رسد. راه دوم گذر از استان سمنان و سبزوار است؛ اما اگر مشهد بودید و تصمیم داشتید در ادامه‌ی سفر خود، از مشهد مقدس سری هم به زیبایی‌های بجنورد بزنید چه باید بکنید؟ در این حالت کافی است از مشهد به سمت قوچان حرکت کنید. در ادامه‌ی مسیر خود از شهرهای فاروج و شیروان بگذرید تا به بجنورد برسید؛ اما اگر حوصله‌ی این رانندگی‌های طولانی‌مدت را ندارید و انتخاب شما سفر با حمل‌ونقل عمومی است، بی‌شک بهترین گزینه انتخاب هواپیما است. سفر با هواپیما این مسیر طولانی را برایتان در کمتر از دو ساعت خلاصه می‌کند. حالا که بجنورد فرودگاه دارد راحت‌ترین کار برای شما خرید بلیت هواپیما از بخش خرید آنلاین بلیت در سایت کافه گردش است. البته راه‌های دیگری هم برای رسیدن به بجنورد وجود دارد. بجنورد خودش مجهز به سیستم ریلی نیست اما شما می‌توانید با قطار خودتان را به مشهد برسانید و ازآنجا با اتوبوس یا سواری به بجنورد بروید. همچنین می‌توانید مستقیماً از پایانه‌ی تهران با اتوبوس به سمت بجنورد حرکت کنید. همچنین می‌توانید با خرید تور داخلی در کنار جمعی شاد به بازدید از جاذبه‌های گردشگری این استان بپردازید.

برای رسیدن به گردشگاه و چشمه‌ی بش قارداش کافی است از بجنورد به سمت اسفراین حرکت کنید. در 7 کیلومتری بجنورد و در اوایل جاده‌ی اسفراین به این تفرجگاه بی‌نظیر می‌رسید.

هزینه ها

هزینه‌ی سفر به بجنورد با اتوبوس با توجه به کیفیت اتوبوس از 20 تا 50 هزار تومان متغیر است. هزینه‌ی پرواز از تهران به بجنورد هم در کمترین حالت 100 و در بیشترین حالت 400 هزار تومان است. درحالی‌که هزینه‌ی این بلیت برای کودکان بین 50 تا 250 هزار تومان است.

هزینه‌ی سفر از تهران به مشهد با قطار هم از 40 هزار تومان شروع‌ می‌شود و نهایتاً به 200 هزار تومان می‌رسد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :