• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

حمام نوبر اثری تاریخی با معماری گیرا و منحصربه‌فرد ایرانی از دوران قاجار به یادگار مانده است. این حمام از دو بخش اصلی و 11 بخش فرعی به انضمام یک حیاط تشکیل شده است. بخش‌های سربینه یا همان رختکن و گرم‌خانه، بخش‌های اصلی حمام نوبر و بخش‌هایی چون هشتی، میان در خلوت، خزینه و آب‌انبار بخش‌های فرعی را شامل می‌شوند. این حمام در گذشته کاربردی به جز حمام نداشت؛ اما امروزه به دلیل موقعیت خوب مکانی و معماری جذابش به عنوان سفره‌خانه‌ی سنتی و چایخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه

در اول آذرماه سال 1378 حمام نوبر به ثبت آثار ملی کشور رسید.

چرا برویم

  • بازدید از معماری قاجاری حمام نوبر
  • استفاده از چایخانه و سفره‌خانه‌ی این مجموعه
  • تماشای مراسم پرده خانی در پشت‌بام حمام نوبر
  • گرفتن عکس‌های زیبا در کنار معماری منحصربه‌فرد این بنا

کی برویم ؟

  • استان آذربایجان شرقی در ناحیه‌ی شمال غربی کشورمان، ایران و در ناحیه‌ای تماماً کوهستانی واقع شده است. همین کوهستانی بودن و قرارگیری در ارتفاعات باعث شده است که در تمام فصول سال جبهه‌ی سرد آب‌وهوایی شهرستان تبریز و توابعش را در برگیرد. از آنجایی که خاصیت فصول پاییز و زمستان سرماست و در این فصل‌ها آب‌وهوای تمام کشور به استثنای نواحی جنوبی با سرما آمیخته می‌شود، سفر به تبریز که غالباً سرد است به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود. سوز و سرما به حدی با این استان عجین شده است که پس از پایان زمستان و ورود به بهار باز هم سعی دارد خود را به مردم یادآوری کند. از اواسط بهار هوای تبریز از سرمای زمستانی فاصله می‌گیرد و به اعتدال روی می‌آورد؛ اما تابستان بهترین زمان برای سفر به تبریز است. در حالی که در فصل تابستان آب‌وهوایی گرم ایران را در برگرفته است می‌توانید در خنکای دلپذیر استان آذربایجان شرقی به تفریح و استراحت بپردازید و از تعطیلاتتان نهایت لذت را ببرید؛ اما در تابستان هم باز محدودیت زمانی برای سفرتان به تبریز وجود دارد. دو ماه اول تابستان یعنی تیر و مرداد بهترین زمان برای بستن چمدان و راهی شدن به شمال غرب کشور است. چراکه تابستان از اواسط شهریورماه باروبندیل سفرش را می‌بندد و این خطه از کشور برای پذیرایی از پاییز آماده می‌شود.

کجاست ؟

استان آذربایجان شرقی-شهرستان تبریز- تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت- حمام نوبر

چطور برویم

برای طی مسیر 630 کیلومتری تهران به تبریز راه‌های زیادی پیش رویتان است. اولین راه استفاده از خودروی شخصی خودتان است. برای اینکه با خودروی شخصی از تهران به تبریز برسید دو راه پیش روی شما است. اولین و ساده‌ترین راه حرکت به سمت کرج و قرارگیری در آزادراه کرج است. این آزادراه شما را سریع‌تر از مسیر دوم و به راحتی از کرج به 40 کیلومتری ورودی تبریز می‌رساند. باقی مسیر هم از جاده ی قدیمی طی می‌شود؛ اما این مسیر 8 ساعته می‌تواند به شکل دومی هم طی شود. اگر از آن دسته از مسافرانی باشید که به گشت‌وگذار جاده‌ای و بازدید از شهرهای بین راه مشتاق هستند ورود به آزادراه کرج دردی از شما دوا نمی‌کند و باید وارد جاده‌ی قدیمی تهران تبریز شوید. در این مسیر از شهرهای قزوین، خرمدره، ابهر، زنجان، میانه، هسترود و بستان‌آباد می‌گذرید و در نهایت به شهر رؤیایی تبریز خواهید رسید و تمام شهرهایی که در بین مسیرتان قرار گرفته‌اند هرکدام به نوبه‌ی خود زیبا هستند و هرچند گذرا حداقل ارزش یک‌بار دیدن را دارند.

اما اگر خودروی شخصی در اختیار نداشتید چه؟ برای کسانی که خودروی شخصی ندارند و یا به هر دلیلی نمی‌خواهند با خودروی خود سفر کنند، راه‌های زیادی برای رسیدن به تبریز وجود دارد. سه مسیر جاده‌ای، ریلی و هوایی همه روزه در حال خدمت‌رسانی به مسافران این استان هستند. از طرفی خرید تورهای گردشگری هم چهارمین راه برای یک سفر برنامه‌ریزی‌شده به تبریز است. پایانه‌های جنوب و غرب و همچنین پایانه‌ی بیهقی تهران هر روز چندین حرکت در ساعات مختلف به مقصد تبریز دارد. قطار هم انتخاب دیگری برای رسیدن به تبریز است که می‌توانید بلیتش را به راحتی از بخش خرید آنلاین بلیت سایت کافه گردش تهیه کنید. از آنجایی که فرودگاه تبریز جز فرودگاه‌های فعال کشور است، هر روز میزبان پروازهای داخلی زیادی از سراسر کشور است.

هزینه ها

هزینه‌های حمل‌ونقل به تبریز با توجه به انتخاب شما متغیر است. اتوبوس‌هایی که از تهران راهی تبریز می‌شوند کرایه‌ای حدود 35 تا 50 هزار تومان دریافت می‌کنند. هزینه‌ی سفر با قطار هم با توجه به امکانات قطار منتخب شما از 40 هزار تومان تا 60 هزار تومان است؛ و اما سفر با هواپیما که به نسبت دیگر وسایل نقلیه گران‌تر است کرایه‌ای مابین 130 تا 350 هزار تومان دارد. البته گاهی بعضی از شرکت‌های هواپیمایی به مناسبت‌های مختلف تخفیف‌های قابل‌توجهی قرار می‌دهند که بد نیست قبل از اقدام برای خرید بلیت این تخفیف‌ها را بررسی کنید.

اما هزینه‌های اقامت در تبریز از چه قرار است؟ هزینه‌های اقامت در تبریز کاملاً به خودتان بستگی دارد. اگر هزینه‌های بالا برایتان بی‌اهمیت است، بدون معطلی به سمت هتل‌های 4 و 5 ستاره بروید. هزینه‌ی اقامت در این هتل‌ها حداقل شبی 500 هزار تومان است و با توجه به هتلی که انتخاب می‌کنید این هزینه می‌تواند تا شبی 2 میلیون هم برسد؛ اما اگر هزینه‌ای که برای اقامت در نظر گرفته‌اید کمتر از این حرف‌هاست باید به سراغ هتل‌های 2 و 3 ستاره بروید. هزینه‌ی اقامت در این هتل‌ها مناسب‌تر است و نهایتاً شبی 400 هزار تومان برایتان تمام می‌شود. اما همیشه می‌توانید اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت تر هم پیدا کنید. البته نوع این اقامتگاه‌ها می‌تواند با توجه به زمان سفر شما متفاوت باشد. مثلاً اگر در تعطیلات عید مهمان تبریز باشید، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی بسیار ناچیز در مدارس ساکن شوید. در غیر این صورت می‌توانید به مسافرخانه‌ها بروید. این اقامتگاه‌های کوچک با پرداخت هزینه‌ای حدود 50 تا 80 هزار تومان برای هر شب امکاناتی کافی برای اقامت کوتاه‌مدت را در اختیارتان می‌گذارند.

 

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :