• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مجموعه خان شهر یزد که در میدان خان در مرکز این شهر تاریخی واقع شده است، یکی از جاذبه‌های تاریخی یزد است که توسط محمد تقی خان بافقی (متوفی به سال  ۱۲۱۳ هجری قمری) در این شهر ساخته شده است. مجموعه‌ی خان شامل حمام خان، بازار خان، مدرسه‌ی خان و میدان خان است که چیزی بیش از دویست سال پیش در شهر یزد ساخته شده است. میدان خان در دوره‌ی ندیه جایگاه محاکمه و رسیدگی به امور قضایی بازاریان بوده است. حمام این مجموعه‌ی قاجاری یکی از مهم‌ترین حمام‌های تاریخی ایران است که با معماری ساده و دلنگیز خود توجه بسیاری از گردشگران را به سمت خود جلب کرده است.

حمام خان که امروزه به‌عنوان چایخانه و رستوران سنتی مورد استفاده قرار گرفته است، یکی از حمام‌های زیبای دوره‌ی قاجار است. زیربنای این حمام ۹۰۰ متر است و دارای گاوروتون، شاه‌نشین و خزینه است. دیدار از مجموعه‌ی خان و محله‌های اطراف آن، من‌جمله محله لب خندق، را به هیچ عنوان در بازدید از شهر تاریخی یزد از دست ندهید.

تاریخچه

مجموعه‌ی خان یزد به دست محمد تقی خان بافقی، که در سال ۱۲۱۳ هجری قمری یعنی ۲۲۵ سال پیش از این از دنیا رفت، در مرکز شهر یزد ساخته شد. این مجموعه که شامل حمام، بازار، مسجد و مدرسه است در بافت تاریخی شهر یزد و در کنار دیگر آثار سرشناس تاریخی این شهر، چون میدان امیرچخماق، مسجد ملا اسماعیل، مسجد جامع و... قرار دارد. بازار خان که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است، در حقیقت طویل‌ترین بازار سرپوشیده‌ی شهر یزد است. در نزدیکی بازار خان آب انبار و حسینیه‌ای قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی قدمت آن است. 

چرا برویم

  • بازدید از یکی از قدیمی‌ترین بازارهای شهر کویری یزد
  • آشنایی با معماری ایرانی و اسلامی
  • بازدید از شهر قدیمی یزد و بافت تاریخی آن
  • خرید لوازم و صنایع دستی منحصر به فرد یزد

کی برویم ؟

  • بهترین زمان برای بازدید از مجموعه‌ی خان از صبح تا پیش از غروب آفتاب است. حواستان به گرمای ساعات ظهر باشد. درضمن به یاد داشته باشید که رستوران و چایخانه‌ی سنتی خان هم همین‌جاس، پس می‌توانید برای صرف ناهار، عصرانه یا شام هم به مجموعه‌ی خان بروید. بازدید از مجموعه‌ی خان و محله‌های اطراف بیش از یک ساعت وقت خواهد برد.

کجاست ؟

استان یزد، مرکز شهر یزد

چطور برویم

با خودروی شخصی:

آدرس بازار خان را از اهالی بگیرید. همچنین می‌توانید تابلو‌های میدان امیرچخماق را دنبال کرده و پس از رسیدن به آن وارد خیابان قیام شوید. بازار خان در ۵۰۰ متری میدان امیرچخماق قرار دارد.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط هواپیمای یزد از تهران بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. برای خرید بلیط هواپیما یزد از تهران می‌توانید از صفحه‌ی خرید بلیط هواپیما کافه گردش استفاده کنید.

 

هزینه‌ی تقریبی بلیط اتوبوس از تهران تا یزد ۴۹ هزار تومان است.

هزینه ها

بازدید از مجموعه‌ی خان، به‌ جز رستوران، هزینه‌ای ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران سنتی ابوالمعالی
  • رستوران خانه‌ی پدری
  • رستوران سنتی ادیب‌الممالک
  • رستوران سنتی خان

دانستنی ها

اشتراک گذاری :