• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

این غار دارای یک حوضچه بزرگ و دالان‌های متصل‌به‌هم با آبی زلال، عمق متوسط 11 متر، عرض 2 متر و طول 250 متر است. وجود استالاکتیت‌های آهکی جلوه خاصی به غار بخشیده‌است. شکوه و عظمت غار و سرسبزی دره سهولان، زمینه‌ساز جلب گردشگران به منطقه شده‌است. تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش است که قسمت‌هایی از غار را به‌عنوان آشیانه انتخاب کرده‌اند. به دلیل تاریک بودن و نبود نور هیچ نوع جلبکی در آب دریاچه این غار رشد نکرده و به‌غیراز جانداران میکروسکوپی هیچ موجود دیگرى زیست نمی‌کند.

مساحت کل این غار حدود دو هکتار تخمین زده مى‌شود که تاکنون ۳۰۰ متر از مسیر آبى و ۲۵۰ متر از مسیر خشکى آن کشف و ساماندهى شده‌است.

غار سهولان داراى دو دهانه است که به سمت جنوب باز شده‌اند و چند درخت تنومند جنگلى که از میان صخره‌ها سر برآورده‌اند سایه خود را بر دهانه‌ی اصلى غار انداخته‌اند که علاوه بر تأمین سایه براى گردشگران به طبیعت خشن و سرد محیط طراوتى دوچندان بخشیده‌اند.

حرکت در قسمت آبى دریاچه با قایق‌های پارویى امکان‌پذیر است ولى بخش خشکى را با پاى پیاده نیز مى‌توان پیمود و مشاهده کرد. اسکله‌اى که گردشگران را به داخل تونل‌ها، دالان‌ها و دریاچه‌هاى غار مى‌برد ۴۵ متر پایین‌تر از دهانه‌ی اصلى قرار دارد که با ۱۰۶ پله بتونى پیچ‌درپیچ به کف دریاچه درون غار مى‌رسد.

هواى درون غار بسیار مرطوب و تاریک است که با کار گذاشتن صدها نورافکن امکان دید فراهم شده‌است.

تاریخچه

به گفته کارشناسان این غار از قدیم‌الایام مورداستفاده مردم قرار گرفته و در این رابطه سفال‌هایی مربوط به دوره‌ی اشکانی و جام مسی ایلخانی کشف شده‌است.

این غار از هزاره‌های دوم و اول قبل از میلاد تا دوره‌ی پارتی و اسلامی و حتی زمان‌هایی از قرون وسطی مورد سکونت انسان‌ها قرار گرفته‌است. به گفته‌ی تعدادی از ریش‌سفیدان روستاهای این منطقه در طول جنگ‌های زیادی که در کردستان به وقوع پیوسته و نیز در زمان حمله‌ی روس‌ها به این منطقه ساکنین روستاهای اطراف در این غار پناه می‌گرفتند.

این غار یک‌صد سال پیش براى اولین بار توسط ژاک دمرگان فرانسوى مورد کاوش و بررسی قرار گرفت. پس از آن در سال‌هاى جنگ جهانی دوم نیز این غار توسط یک هیئت انگلیسی مجددا مورد مطالعه قرار گرفت ولی از یادداشت‌ها و گزارش‌هاى این گروه تابه‌حال مطلبی در دست نیست تا اینکه در مهرماه ۱۳۷۳ توسط غارشناسان ایرانی شناسایی شد.

چرا برویم

  • برای دیدن غاری بسیار قدیمی و زیبا

کی برویم ؟

  • هر روز و در همه فصول سال، بازدید شاید چندین ساعت طول بکشد.

کجاست ؟

ایران، آذربایجان غربی، مهاباد
نشانی:
حدود 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد - بوکان در آذربایجان غربی قرار دارد.
E363918 عرض جغرافیایی
E455655 طول جغرافیایی

چطور برویم

غار آبى و تاریخى سهولان در ۴۳ کیلومترى جنوب شرق مهاباد و در مسیر جاده میان‌بر مهاباد به بوکان (جاده برهان) واقع‌شده که از شهر بوکان نیز نزدیک به ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. براى رسیدن به این غار از شهر سرسبز مهاباد، باید تپه ماهورهاى جاده برهان را پشت سر گذاشت تا در نقطه‌اى به روستاى عیسى کند رسید، در روستاى عیسى کند جاده به دو مسیر تقسیم مى‌شود که مسیر مستقیم به بوکان و مسیر دست راست شمارا به روستای سهولان و غار معروف آن مى‌برد.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی
غار سهولان هزینه‌ی ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • امکانات رفاهی غار سهولان تنها چند قهوه‌خانه و اتاقک‌هایی است که حکم فروشگاه را دارند.

هتل ها

  • در اطراف این غار هتلی وجود ندارد.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :