• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بنای کاخ سلیمانیه در شکل اولیه دارای ساختمان‌های متعدد ازجمله عمارت گلشن، عمارت در قرمز، باغ فرش آباد، باغ اول و دوم، ساختمان کلاه‌فرنگی و برج 5 طبقه بوده است. از این مجموعه بناها تنها عمارت کوشک آن بجای مانده است.

ساختمان اصلی کاخ با مساحت 616 متر از نخستین بناهایی است که بر روی پایه ساخته‌شده و دارای تزیینات ارزشمندی از دوره قاجاریه که شامل دیوارنگاره، گچ‌بری، مقرنس‌کاری، کاشی‌کاری، ازاره های سنگی، با حاشیه نقاشی و تزئینات چوبی است.

در تالار این بنا، دو نقاشی از عبدالله‌خان نقاش‌باشی روی دیوارها کشیده شده که یکی تصویر آقا محمدخان و دیگری تصویر فتحعلی‌شاه و اطرافیانشان است.

ساختمان کاخ سلیمانیه بنایی است آجری، متقارن و کشیده به نسبت 5 به یک با سقف شیروانی و دارای تمامی مشخصه‌ها و مولفه‌های سبک معماری دوران قاجار که می‌توان آن را ازجمله ساده‌ترین، زیباترین و بااحساس‌ترین ساختمان‌های دوران خود دانست. تالارها، ارسی‌ها، نقاشی‌ها، آیینه‌کاری‌ها، قوس‌های نیم‌دایره نما، سقف شیروانی، تناسبات نما و نقشه، دو اشکوبه بودن آن، همگی ازجمله خصوصیات بارز کاخ سلیمانیه بوده که در ترکیب نهایی و بسیار ساده خود و در کنار مجموعه ساختمان‌ها و باغ پیرامونی، منجر به شکل‌گیری ساختمانی دوست‌داشتنی، با هویت و صمیمی شده‌است.

این ساختمان از آجر و خشت با تیرها و مهاربندهای چوبی ساخته شده‌است. تالارها و فضاهای داخلی از انواع تزئینات، شامل نقاشی‌های دیواری بزرگ و آینه‌کاری‌ها با سقف چوبی و همچنین تزئینات گچی اندود شده و نمای بیرونی ساختمان از قاب‌های آجری جرزها با اندود گچ‌وخاک و اندکی نقش و نگار.

تاریخچه

کاخ سلیمانه به دستور فتحعلی‌شاه قاجار و به مناسبت تولد فرزند سی و چهارم وی سلیمان میرزا و توسط محمدحسین‌خان نام‌الدوله ملقب به صدر اصفهانی و به‌عنوان کاخ ییلاقی و یا به گفته‌ی بعضی منابع مقر حکومتی کرج در سال ۱۲۲۷ ه.ق مصادف با ۱۸۱۱ م و ۱۱۷۲ ه.ش در آبادی کرج بنا نهاده شد.

این بنا در دوره فتحعلی‌شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی که هم‌اکنون دانشکده کشاورزی است بنا شده‌است. کاخ سلیمانیه و باغ زیبای مقابل آن و نیز ساختمان‌هایی که جهت ملازمین موکب شاهی تعبیه شده بودند، مجموعه اقامتی و فرماندهی کوچک و بسیار زیبایی را ایجاد کرده بودند که در حال حاضر ساختمان‌های ملازمین شاهی از بین رفته است.

چرا برویم

  • بازدید از کاخ سلیمانیه و موزه واقع در این کاخ

کی برویم ؟

  • هر روز در همه ساعات بازدید حدود 1 ساعت طول می‌کشد.

کجاست ؟

ایران، البرز
نشانی: البرز، کرج
کاخ سلیمانیه در محدوده مرکزی شهر کرج و حدفاصل بلوارهای شهید چمران و امامزاده حسن، در محل کنونی دانشکده کشاورزی بنا گردیده‌است.

چطور برویم

از میدان امام حسین کرج وارد خیابان مصباح شوید، بعد از حدود 5/1 کیلومتر با گردش‌به‌راست وارد بلوار امام‌زاده حسن شوید، بعد از حدود 650 متر به سمت راست بپیچید، بعد از حدود 200 متر در چهارراه به راست بپیچید، در اولین کوچه به چپ و سپس به راست و سپس به چپ بپیچید، بعد از حدود 100 متر به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی می‌رسید، کاخ سلیمانیه در داخل پردیس دانشگاه قرار دارد.

 

 

هزینه ها

هزینه‌های جانبی
کاخ سلیمانیه هزینه‌ی ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران سرآشپز
  • رستوران هیزم
  • رستوران گردان ارکیده
  • پیتزا آقاجون

هتل ها

  • هتل امیرکبیر

دانستنی ها

اشتراک گذاری :