• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

موزه فلک‌الافلاک یا موزه قلعه یا موزه دژ شاپورخواست، یکی از موزه‌های مردم‌شناسی استان لرستان است. این موزه در قلعه فلک‌الافلاک قرار دارد. این موزه ۱۲ ویترین دارد که هر ویترین ۵۰ اثر تاریخی را به نمایش می‌گذارد. بخش مردم‌شناسی موزه قلعه در سال ۱۳۸۱ با همکاری علیرضا فرزین افتتاح شد و دارای ۱۲ سالن است که آداب‌ورسوم مردم لر را به نمایش می‌گذارد.

موضوعات به نمایش گذارده شده در موزه مردم‌شناسی فلک الافلاک شامل باورها و اعتقادات مردم این دیار درباره چشم‌زخم‌ها و تولد، ابزار و وسایل روشنایی سنتی، کتابت و لوازم مربوط به آن، پوشاک سنتی مردان و زنان، ابزار و صنایع کشاورزی بومی، گالری عکس از مناظر طبیعی و زندگی مردم، ویترین‌هایی از ظروف و وسایل مهمان‌نوازی، مراسم سوگواری و گور نگاره‌های حجاری‌شده، سالن مخصوص نمایش فیلم و اسلاید، سالن موسیقی و نمایش انواع سازهایی لری، آسیاب آبی و سالن ابزار و وسایل پخت نان و ... است.

هر کدام از سالن‌های موزه فلک الافلاک با حال و هوای مخصوص به خود قسمتی از زندگی مردمان لر را به نمایش می‌گذارد که شرح تک‌تک آن‌ها زمان بسیار می‌طلبد به همین دلیل به اختصار تنها به سالن عروسی اشاره می‌کنیم:

در سالن عروسی همراه با نوای شورانگیز ساز و دهل آوردن عروس با مادیان سفید تزیین‌شده، مردان و زنان رقصنده گرداگرد نوازندگان بومی و عروس و داماد و... همه این‌ها صحنه‌هایی هستند که شما را به این عروسی دعوت می‌کنند.

موزه فلک الافلاک که با بهره‌گیری از ابزار و وسایل گرد آوری شده از صحنه‌های واقعی زندگی روزمره مردم ایجادشده منظره‌های خاطره‌انگیزی را در ذهن هر بیننده‌ای بر جای می‌گذارد و دیدنی‌های استان لرستان را دربرمی گیرد

تاریخچه

این موزه در دوره پهلوی و با قرار دادن برخی مدارک فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرد اما پس از انقلاب ۱۳۵۷ فعالیت آن متوقف شد. موزه پس از جنگ ایران و عراق و در سال ۱۳۶۷ فعالیت خود را از سر گرفت. موزه قلعه بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ به علت نبود امکانات نگهداری استاندارد تعطیل بود؛ اما پس از آن با بازسازی و تجهیز موزه، دوباره راه‌اندازی شد.

چرا برویم

  • بازدید از این بنای تاریخی
  • تماشای شهر زیبای خرم‌آباد
  • گردش و پیاده‌روی در مسیر قلعه
  • بازدید از موزه، آشنایی با لباس‌ها و شیوه‌ی زندگی مردم لر

کی برویم ؟

  • خرم‌آباد در فصل بهار بهترین آب و هوای ممکن را دارد، مخصوصن در ماه اردیبهشت که زیبایی‌های این منطقه چشم آدم را خیره می‌کند، اما با توجه به علایقتان، بقیه فصول هم سفر به این شهر خالی از جذابیت نخواهد بود.

کجاست ؟

ایران، لرستان، خرم‌آباد.

نشانی: خرم‌آباد، خیابان امام، دوازده‌برجی، قلعه تاریخی فلک الافلاک.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 490 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک و بروجرد به خرم‌آباد خواهید رسید. وارد خیابان امام خمینی شوید، در میانه‌ی راه قلعه را خواهید دید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت خرم‌آباد حرکت می‌کنند. همچنین خرم‌آباد از طریق پروازهای تهران خرم‌آباد در دسترس است.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - خرم‌آباد با توجه به نوع اتوبوس از 22000 تومان تا 36000 تومان است. (94) هزینه‌ی بلیت هواپیمای تهران اردبیل نیز، با توجه به نوع هواپیما از 70000 تا 260000 تومان متغیر است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در داخل چایخانه سنتی در دسترس شماست، اما برای خوردن غذا باید به داخل شهر برگردید. در این شهر انواع غذاها در دسترس شماست. فراموش نکنید که حتمن از غذاهای محلی منطقه را هم امتحان کنید. رستوران زعفران طلایی، رستوران شمشاد، رستوران گردان رنگین‌کمان، فست‌فود ایرانویچ از جمله غذاخوری‌های این شهر هستند.

هتل ها

  • در این شهر هتل‌های زیادی فعالیت می‌کنند. از جمله هتل رنگین‌کمان، هتل عطر، هتل کارون، مهمانسرای جهانگردی و ... .

دانستنی ها

اشتراک گذاری :