• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

موزه شوش یکی از مکان‌های دیدنی این شهر است که سالیانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می‌کند. مساحت این موزه ۵۵۰ ‌مترمربع است که در میان باغی به وسعت ۱۴,۶۳۵ ‌مترمربع ساخته‌شده است. موزه شوش بر سر راه قلعه باستانی شوش و در روبروی بقعه دانیال نبی قرار دارد. این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های اشیای ایران باستان است و آثار باارزشی از دوره‌های مختلف تاریخی را داراست.

ساختمان موزه شوش دارای دو سالن بزرگ است که آثاری از دوره پیش از عیلام تا دوره اسلامی را در خود جای داده است. این آثار از مجسمه‌ها و سرستون‌های مکشوفه از مسجدسلیمان و آپادانای شوش، تابوت‌های سفالی و سنگی و خمره‌ای سفالی، مجسمه‌های خدایان، تزیینات دیواری سفالی، چگونگی تدفین در دوره ایلامی همراه با وسایل متعلق به فرد متوفی، پاشنه در آجر نوشته‌های مکشوفه از شوش و چغازنبیل، خط نوشته‌های ایلامی، اکدی، پارسی باستان، آرامی، سریانی و پهلوی میانه، گوی‌های سفالی و گل‌میخ‌های تزیینی سفالی و کاسه‌های مکشوفه از حمیدیه مربوط به صابیین مندایی منقوش به اوراد مقدسی تشکیل شده است. از جمله دیدنی‌ترین اشیا بخشی از دیواره کاخ آپادانای شوش است. همچنین داخل حیاط موزه شوش بعضی از مجسمه‌ها و آثار باستانی در داخل محفظه‌های شیشه‌ای برای بازدید عموم قرار دارند.

همچنین کاسه‌ها، پیه‌سوزها و تنگ‌های سفال لعاب‌دار به قرون ۳ تا ۶ هجری قمری به دست آمده از شوش و صحنه‌های شکار به‌صورت گچ‌بری منسوب به بهرام پنجم و مفرغ‌های خوزستان شامل ظروف مختلف، سرنیزه و خنجر و شمشیر و بازوبند، از آثار بسیار زیبا و ارزشمند موجود در این موزه است.

تاریخچه

بنای اولیه موزه همزمان با شروع حفاری‌های شوش و با استفاده از آجرهای به دست آمده از حفاری‌های شوش و چغازنبیل ساخته‌شده و طی سال‌های بعد نیز به آن افزوده شده است. ساختمان اولیه موزه شوش در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی افتتاح شد. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، موزه تعطیل شد. بازسازی و تعمیرات کلی موزه و افزایش متراژ بنا (اضافه شدن ۲ سالن دیگر) از سال ۱۳۷۷ آغاز شد و موزه بعد از مدتی تعطیلی در سال ۱۳۸۵ مجدداً افتتاح شد. اینک این موزه با وجود اشیا متنوع از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران قاجار در شش سالن آماده بازدید علاقه‌مندان است.

چرا برویم

  • بازدید از باقیمانده‌های تمدن کهن ایرانی
  • آشنایی با تاریخ ایران
  • مشاهده و بازدید قطعات به جا مانده از کاخ آپادانا

کی برویم ؟

  • بهترین فصل سفر به شوش، فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار است. در باقی اوقات سال ممکن است هوا بسیار گرم و غیرقابل‌تحمل باشد. ساعات بازدید از این موزه هر روزه ساعت 9 تا 19 است.

کجاست ؟

ایران، خوزستان، شوش

نشانی: شوش، خیابان امام خمینی، روبروی آرامگاه دانیال نبی.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 720 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک، بروجرد و اندیمشک به شوش می‌رسید. بلوار شهید دانش را ادامه دهید تا به خیابان امام خمینی برسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت شوش حرکت می‌کنند. همچنین سفر به شوش از طریق خطوط ریلی سراسری نیز در دسترس است.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - شوش با توجه به نوع اتوبوس از 40000 تومان تا 52000 تومان است. (94) هزینه بلیت قطار نیز، با توجه به نوع قطار از 15000 تومان تا 40000 تومان متغیر است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در شهر شوش برای پیدا کردن غذا مشکلی نخواهید داشت، همه جور غذایی هم در دسترس است، غذاهای ایرانی، و یا غذاهای مخصوص جنوب. رستوران‌های شاطر عباس و قصر بلور از جمله رستوران‌های شهر شوش هستند.

هتل ها

  • شوش بسیار شهر کوچکی است و فقط یک هتل ـ رستوران به نام «آپادانا» دارد که در خیابان فتح‌المبین این شهر واقع شده‌است. اگر دوست دارید در هتل بهتری اقامت کنید، باید بکی از شهرهای بزرگ نزدیک شوش بروید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :