• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

آپادانا نام یک قلعه نیست، بلکه نام باستانی بناهایی است که با تالارهای ستون‌دار شناخته می‌شدند. بهترین نمونه‌های آپاداناها را در تخت جمشید و کاخ شوش می‌توانید ببینید.
کاخ آپادانا شوش که بدون شک از دیدنی‌های استان خوزستان است به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاده شد. این کاخ قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده است. کاخ آپادانا شوش با مساحت ۱۰۴۳۴ متر از واحدهای مختلفی مانند تالار بار عام، حرم‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده است. دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعاب‌دار منقوش با طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده‌اند که بقایای به‌جای مانده آن‌ها در موزه‌های خارجی و داخلی نگهداری می‌شوند.

حکومت فرانسه با اخذ امتیاز انحصاری حفاری‌های باستان‌شناسی در شوش متمرکز شد. ژاک دمورگان (که کاشف نفت در ایران است)، در 16 دسامبر 1897 میلادی با مسئولیت جدیدش وارد شوش شد و برای تأمین محلی برای زندگی اعضای هیئت باستان‌شناسی فرانسه و نیز محافظت از اشیای مکشوفه، در مدت شش ماه قلعه‌ای به سبک معماری اروپای قرون وسطی بر روی تپه اکروپل که به معنای بالاترین نقطه شهر است بنا کرد.

او این دژ مستحکم را با آجرهای بر جا مانده از کاخ آپادانا و چغازنبیل و محوطه باستانی هفت تپه بر مبنای نقشه زندان باستیل فرانسه بنا نهاد. در واقع این قلعه موزه‌ای از آجرهای دوره‌های ایلامی، هخامنشی، اشکانی و ساسانی است. (وقتی به آجرهای این قلعه نگاه کنید، آجرهای لعاب‌دار یا آجرهای منقش به خط میخی کاملا مشهود است.)

این فرانسوی هرچه را که توانست، استخراج کرد و به موزه لوور و دیگر موزه‌های اروپا فرستاد و هرچه که فرستادنی نبود در ساخت قلعه به کار گرفت! و این‌گونه است که اکنون از کاخ آپادانا چیزی جز چند پای ستون و چند تکه سنگ باقی نمانده است!

تاریخچه

این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش (شهر باستانی) روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد. سال‌ها بعد از ساخت نیز توسط اردشیر دوم تجدید بنا شده است.

در سال ۱۸۸۰ میلادی، یک گروه از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون‌ها و سرستون‌های کاخ را با اره بریدند و به فرانسه منتقل کردند و امروزه در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ به شکل سابقش وجود ندارد. بیش‌تر اشیا خارج شده، اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند.

چرا برویم

  • بازدید از باقیمانده‌های تمدن کهن ایرانی
  • آشنایی با فضای یکی از کهن‌ترین سکونت‌گاه‌های بشر روی زمین
  • آشنایی آب معماری هخامنشی

کی برویم ؟

  • بهترین فصل سفر به شوش، فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار است. در باقی اوقات سال ممکن است هوا بسیار گرم و غیرقابل تحمل باشد.

کجاست ؟

ایران، خوزستان، شوش

نشانی: شوش، خیابان امام خمینی

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 720 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک، بروجرد و اندیمشک به شوش می‌رسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت شوش حرکت می‌کنند. همچنین سفر به شوش از طریق خطوط ریلی سراسری نیز در دسترس است.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - شوش با توجه به نوع اتوبوس از 40000 تومان تا 52000 تومان است. (94) هزینه بلیت قطار نیز، با توجه به نوع قطار از 15000 تومان تا 40000 تومان متغیر است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در شهر شوش برای پیدا کردن غذا مشکلی نخواهید داشت، همه جور غذایی هم در دسترس است، غذاهای ایرانی، و یا غذاهای مخصوص جنوب. رستوران‌های شاطر عباس و قصر بلور از جمله رستوران‌های شهر شوش هستند.

هتل ها

  • شوش بسیار شهر کوچکی است و فقط یک هتل ـ رستوران به نام «آپادانا» دارد که در خیابان فتح‌المبین این شهر واقع شده‌است. اگر دوست دارید در هتل بهتری اقامت کنید، باید بکی از شهرهای بزرگ نزدیک شوش بروید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :