• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

قلعه فلک الافلاک که بانام‌های قلعه دوازده‌برجی، دژ شاپور خواست و قلعه خرم‌آباد هم شناخته می‌شود در دوره ساسانیان بنا شده و کاربرد حکومتی و نظامی داشته است. این قلعه برفراز تپه‌ای در مشرف به شهر زیبای خرم‌آباد قرار داده و پذیرای مسافران و گردشگران است که به این شهر و استان سفر می‌کنند.

حیاط‌های قلعه فلک الافلاک هر کدام دارای 4 برج هستند و در حیاط دوم در چهار جهت تالارهای بزرگی قرار دارد که به یکدیگر راه دارند و اکنون به موزه تغییر کاربری یافته‌اند. از نکات قابل تأمل در معماری بنای قلعه فلک الافلاک، وجود گریزگاه مخفی در ضلع جنوبی و فضاهای زیرزمینی در ضلع شمال و شرق آن است. در ورودی قلعه فلک الافلاک در سمت شمال و در بدنه برج شمال باختری تعبیه‌شده است. دورتادور دژ را پرتگاهی مخوف فراگرفته که دارای پوشش گیاهی ست و راه ورود به فلک الافلاک را دشوارتر می‌کند. به طوری که دست یافتن و وارد شدن به آن ممکن نیست.

معماری کنونی بنا، بیانگر الحاقات فراوانی است که در دوران گوناگون به دان افزوده‌شده، بیشترین این تحولات مربوط به دوره صفویه تا قاجار است. بر اساس مدارک تصویری تا حدود یکصد سال پیش بارویی دوازده‌برجی در پیرامون بنای فعلی وجود داشته که اکنون آثار این برج از آن در محوطه شمال غربی قلعه، قابل مشاهده است. وسعت تقریبی بنا 5300 مترمربع، شامل 8 برج دو صحن و 300 جان‌پناه است. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه 23 متر و مصالح آن از سنگ آجر، خشت و ملاط گچ و آهک است. ورودی بنا به سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی تعبیه‌شده که پس از گذر از راهرو ورودی به حیاط اول وصل می‌گردد.

از این قلعه در منابع تاریخی مکتوب بانام‌های متفاوت «دژ شاپور خواست»، «سابرخاست»، «دزبر»، «قلعه خرماباد» و سرانجام «قلعه فلک الافلاک» یادشده است. نام‌گذاری اخیر از دوره قاجاریه روی این بنا مانده و می‌توان گفت مناسب‌ترین نام‌گذاری قلعه است.

تاریخچه

قدمت این قلعه به دوره ساسانیان می‌رسد. ساسانیان شهری با نام شاپورخواست در حدود منطقه کنونی خرم‌آباد ساختند که بعدها ویران شد و در حدود سده هفتم هجری خرم‌آباد فعلی به جای آن بنا گردید. گمان می‌رود که قلعه فلک‌الافلاک همان دژ شاپورخواست باشد که در دوره ساسانی کاربرد حکومتی و نظامی داشته است. از قرن ششم هجری پس از ساخته‌شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.
این اثر ارزشمند در سال ۱۳۴۹ از ارتش به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذار و به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

چرا برویم

  • بازدید از این بنای تاریخی
  • تماشای شهر زیبای خرم‌آباد
  • گرش و پیاده‌روی در مسیر قلعه
  • بازدید از موزه
  • آشنایی با معماری دوره‌ی ساسانی

کی برویم ؟

  • خرم‌آباد در فصل بهار بهترین آب و هوای ممکن را دارد، مخصوصن در ماه اردیبهشت که زیبایی‌های این منطقه چشم آدم را خیره می‌کند، اما با توجه به علایقتان، بقیه فصول هم سفر به این شهر خالی از جذابیت نخواهد بود.

کجاست ؟

ایران، لرستان، خرم‌آباد.

نشانی: خرم‌آباد، خیابان امام‌خمینی، روبروی خیابان فردوسی.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 490 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک و بروجرد به خرم‌آباد خواهید رسید. وارد خیابان امام خمینی شوید، در میانه‌ی راه قلعه را خواهید دید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت خرم‌آباد حرکت می‌کنند. همچنین خرم‌آباد از طریق پروازهای تهران خرم‌آباد در دسترس است.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - خرم‌آباد با توجه به نوع اتوبوس از 22000 تومان تا 36000 تومان است. (94) هزینه‌ی بلیت هواپیمای تهران اردبیل نیز، با توجه به نوع هواپیما از 70000 تا 260000 تومان متغیر است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در داخل چایخانه سنتی در دسترس شماست، اما برای خوردن غذا باید به داخل شهر برگردید. در این شهر انواع غذاها در دسترس شماست. فراموش نکنید که حتمن از غذاهای محلی منطقه را هم امتحان کنید. رستوران زعفران طلایی، رستوران شمشاد، رستوران گردان رنگین‌کمان، فست‌فود ایرانویچ از جمله غذاخوری‌های این شهر هستند.

هتل ها

  • در این شهر هتل‌های زیادی فعالیت می‌کنند. از جمله هتل رنگین‌کمان، هتل عطر، هتل کارون، مهمانسرای جهانگردی و ... .

دانستنی ها

اشتراک گذاری :