• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

هرمز، جزیره‌ای بیضی‌شکل که نوعی گنبد نمکی است به مساحت ۴۲ کیلومترمربع در ورودی خلیج‌فارس در ۸ کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج‌فارس می‌دانند. این جزیره با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شمارش و با توجه به بکر بودنش، یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین مقاصد گردشگری استان هرمزگان است. از آنجایی که این جزیره وسعت کمی دارد، و می‌شود با پیاده‌روی یک یا چندروزه در خط ساحلی، یا حتی با رکاب زدن، آن را دور زد، یکی از مقاصد رویایی طبیعت گردان دوچرخه‌سواران ایران است.

طبیعت بکر و زیبای جزیره و وسعت کم آن، فرصتی را برای شما مهیا می‌کند که یک برنامه‌ی یک روزه یا چند روزه برای گشتن دور جزیره داشته باشید. حالا پیاده یا با دوچرخه، فرقی نمی‌کند، همین که با حرکت در مسیر ساحلی جزیره متوجه تغییر رنگ خاک و صخره‌ها می‌شوید، مردم بومی را میبینید که با لباس‌های محلی و نقاب مشغول زندگی روزانه‌ی خود هستند، سواحل زیبای جزیره را می‌بینید که هر کدام به نوعی شما را وسوسه می‌کنند تا تنی به آب بزنید، پرنده‌ها و یا شاید حتا آهویی می‌بینید که برای خودش در جزیره اینطرف و آنطرف می‌رود سرشار از حس زندگی خواهید شد.

به‌تدریج و طی قرون بعد این شهر نام خود را به همه جزیره داد و بندر جرون (گمبرون بعدی) نام خود را از آن وام گرفت. عظمت شهر و جزیره هرموز به قدری شد که دو قرن بعد و تا زمانی که توسط پرتغالی‌ها اشغال شد مرکز ولایات خلیج‌فارس از جمله بحرین بوده است.
شاه عباس در سال ۱۶۲۲ میلادی جزیره هرموز و سواحل جنوبی ایران در خلیج‌فارس را از اشغال پرتغالی‌ها خارج ساخت و شهرهای هرموز و گمبرون را تخریب نمود و بندرعباس فعلی را بر خرابه‌های گمبرون استوار کرد. هرمز امروز به هیچ عنوان رونق گذشته را ندارد.
موزه و نگارخانه‌ی دائمی احمد نادعلیان در جزیره‌ی هرمز، محلی است که آثار این هنرمند محیطی شناخته‌شده در عرصه‌های بین‌المللی در آنجا به نمایش درآمده‌اند. این مکان در محله‌ی قدیمی شهر هرمز و در نزدیکی قلعه‌ی پرتغالی‌ها قرار دارد. پیش از تبدیل شدن این خانه به «هنرمندسرا» در نوروز 1388، افرادی که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می‌کردند در آنجا جمع می‌شدند؛ اما حالا این موزه، محلی است که نادعلیان در آنجا به زنان جزیره آموزش می‌دهد تا با خاک‌های رنگی نقاشی کنند. آن‌ها پس طی کردن دوره‌ی آموزشی، آثار خود را در جزیره به گردشگران می‌فروشند یا به تهران می‌آورند و با شرکت در نمایشگاه‌هایی، آثار را به هنردوستان عرضه می‌کنند. پس از راه‌اندازی این موزه، بسیاری از مردم بومی علاقه‌مند شده‌اند تا خانه‌های خود را به گردشگران اجاره دهند، بخصوص در شرایطی که هرمز مرکز اقامتی مناسبی برای گردشگران ندارد.

تاریخچه

هرموز نام بندری معتبر در مصب رود میناب با خلیج‌فارس بوده است. شهر میناب کنونی بر روی خرابه‌های این بندر ساخته‌شده است. هرموز قدیم در اوایل عهد مغول تجارت پر رونقی داشته است. با هجوم مغولان در حدود سال ۷۰۰ هجری، مردم شهر هرموز ابتدا به جزیره قشم و سپس به جزیره هرموز که در آن زمان زرون (معرب آن جرون که بعدها نام بندری در محل بندرعباس کنونی شد و به تلفظ پرتغالی بندر گمبرون خوانده شد) نام داشت کوچ نمودند و شهری در آن بنا کردند و نام آن را به یاد شهر قدیم خود هرموز گزاردند.

چرا برویم

  • تفریح و تفرج در جزیره
  • شنا در سواحل زیبای خلیج‌فارس
  • بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی هرمز

کی برویم ؟

  • آب و هوای هرمز گرم و مرطوب است و تابستان‌های به شدن گرمی دارد. برای همین اواخر پاییز و فصل زمستان، بهترین ایام برای سفر به این جزیره هستند.

کجاست ؟

ایران، هرمزگان، قشم.

نشانی: استان هرمزگان، در فاصله‌ی حدودن 8 کیلومتری شرق قشم، جزیره‌ی هرمز.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 1300 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، کاشان، نائین، یزد و سیرجان به بندرعباس خواهید رسید. از آنجا هم انواع مختلف قایق‌ها برای رساندن شما به جزیره آماده هستند. همچنین می‌توانید ابتدا به قشم بروید و سپس از قشم راهی هرمز شوید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت بندرعباس حرکت می‌کنند. همچنین بندرعباس از راه‌آهن نیز در دسترس است. برای رفتن به هرمز می‌توانید از فرودگاه مهرآباد و با پروازهای تهران قشم، یا تهران بندرعباس به یکی از این دو شهر، بروید سپس از طریق راه‌های آبی خود را به هرمز برسانید.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - بندرعباس با توجه به نوع اتوبوس از 45000 تومان تا 75000 تومان است. (94) بلیت قطار تهران بندرعباس نیز بسته به نوع واگن، از 45000 تومان تا 80000 است. (94) هزینه‌ی بلیت هواپیمای تهران قشم نیز، با توجه به نوع هواپیما و اینکه پرواز چارتری در دسترس باشد یا نه معمولن از 100000 تومان به بالاست. (94). هزینه‌ی بلیت هواپیمای تهران بندرعباس نیز، با توجه به نوع هواپیما و اینکه پرواز چارتری در دسترس باشد یا نه از 60000 تا 500000 تومان متغیر است. (94) هزینه‌ی قایق‌ها هم با توجه به اینکه با قایق تندرو، یا لنج یا اتوبوس دریایی سفر کنید، و یا اینکه خودروی‌تان را با خود ببرید یا نه مقادیر متفاوتی خواهد داشت.

همان حوالی

رستوران ها

  • متأسفانه در هرمز، هیچ غذاخوری مناسبی در دسترس یست. تنها چیزی که پیدا خواهد کرد، یک ساندویچی کوچک در روستای هرمز است. پس بهتر است که مواد غذایی لازم را به تناسب زمانی که‌می‌خواهید در آنجا بمانید، با خود ببرید. همچنین در ساعات معمول وعده‌های غذایی، می‌توانید با مراجعه به بومی‌های منطقه از آن‌ها غذا بخرید.

هتل ها

  • در هرمز هتل یا مسافرخانه‌ای وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با اجاره کردن خانه از بومی‌ها در یک خانه‌ی محلی اقامت کنید و یا اینکه در هرجایی از این جزیره‌ی زیبا که خواستید، کمپ بزنید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :