• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

آرامگاه دانیال نبی(ع)، در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد . این زیارت گاه دارای دو حیاط است و بر روی گنبد مخروطی قرار دارد که از نوع رایج گنبدهای منطقه است. دانیال به زبان عبری معنی «خدا قاضی من است» را دارد.

بعد از گذر از دالان ورودی بنا، وارد صحن یا حیاط اصلی آرامگاه دانیال نبی می‌شوید که اطراف آن اتاقک‌هایی برای استراحت زائران در نظر گرفته شده و حوضی در مرکز آن قرار دارد. ورودی آرامگاه دانیال نبی از شرق است که دو مناره به ارتفاع حدود ۱۰ متر در دو طرف آن قرار دارد. تاریخی که بر روی مناره حک شده ۱۳۳۰ ه ق است با استادکاری حاج ملاحسین معمارباشی.

گنبد آرامگاه دانیال نبی به صورت گنبد اورچین (ارچین) بنا شده، گنبد اورچین (ارچین) از گنبدهای رک مخروطی است ولی روی آن پلکانی است. به این گنبد اُرچین، پلکانی، مضرس، آناناسی و Pineapple Dome گویند که در جنوب ایران فراوان دیده می‌شود.

در سمرقند هم مقبره‌ای وجود دارد، به طول ۱۸ متر که منسوب به دانیال نبی است. می‌گویند؛ تنها یک پای ایشان در آنجا دفن شده و مابقی آن در شوش است، البته اهالی معتقدند؛ سنگ آرامگاه دانیال نبی در طول زمان رشد کرده و بزرگ‌تر شده است.

می‌گویند؛ سال ۱۶ ه ق، فرمانده سپاه اسلام بعد از بازگشت از جنگ هرمزان جسد مومیایی‌شده دانیال نبی را می‌بیند و مردم بومی به او می‌گویند؛ هر وقت ما احتیاج به باران داشته باشیم جسد را از آلونک بیرون می‌آوریم و به حکم خداوند باران می‌بارد و هر وقت آن را داخل می‌بریم باران تمام می‌شود. (در برخی از کتب از دانیال نبی به عنوان پیامبر باران یاد شده است). ابوموسی، فرمانده سپاه اسلام از خلیفه وقت (عمر) راهکار می‌خواهد و حضرت علی (ع) پیغام می‌دهد؛ دانیال نبی برادر من است، ایشان را پس از غسل، کفن و رو به قبله دفن نمایید و آب رودخانه را از روی قبر عبور دهید تا نگهبانی باشد برای غارت نااهلان.

تاریخچه

بنای آرامگاه دانیال نبی در سال ۱۲۴۹ ه خورشیدی به دستور روحانی شیعه شیخ جعفر شوشتری و به دست حاج ملاحسن معمار، پس از سیل ویرانگر همان سال که باعث تخریب بنای قبلی شده بود، بنا شده است، و ضریحی در مرکز آن قرار دارد. بخش مردان و زنان نیز از هم جدا شده است. این اثر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۵۱به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چرا برویم

  • بازدید از یک بنای تاریخی
  • زیارت آرامگاه دانیال نبی (ع)
  • بازدید از این بنای زیبا با گنبد خاص و منحصر به فردش که متفاوت از گنبدهایی‌ست که در سایر نقاط کشور می‌بینید

کی برویم ؟

  • بهترین فصل سفر به شوش، فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار است. در باقی اوقات سال ممکن است هوا بسیار گرم و غیرقابل تحمل باشد.

کجاست ؟

ایران، خوزستان، شوش

نشانی: ارومیه، خیابان امام خمینی

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 720 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک، بروجرد و اندیمشک به شوش می‌رسید. در شوش، خیابان شهید دانش را ادامه دهید تا به خیابان امام خمینی برسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت شوش حرکت می‌کنند. همچنین سفر به شوش از طریق خطوط ریلی سراسری نیز در دسترس است.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - شوش با توجه به نوع اتوبوس از 40000 تومان تا 52000 تومان است. (94) هزینه بلیت قطار نیز، با توجه به نوع قطار از 15000 تومان تا 40000 تومان متغیر است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در شهر شوش برای پیدا کردن غذا مشکلی نخواهید داشت، همه جور غذایی هم در دسترس است، غذاهای ایرانی، و یا غذاهای مخصوص جنوب. رستوران‌های شاطر عباس و قصر بلور از جمله رستوران‌های شهر شوش هستند.

هتل ها

  • شوش بسیار شهر کوچکی است و فقط یک هتل ـ رستوران به نام «آپادانا» دارد که در خیابان فتح‌المبین این شهر واقع شده‌است. اگر دوست دارید در هتل بهتری اقامت کنید، باید بکی از شهرهای بزرگ نزدیک شوش بروید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :