• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

در شمال شهر اهواز نزدیک رودخانه کارون ،بقعه‌ای به چشم می‌خورد که صاحب این بقعه، علی فرزند مهزیار معروف به اهوازی، فقیهی صاحب‌نام و دانشمندی سترگ و عالمی جلیل‌القدر و محدثی صادق است که در سنه‌ی ۲۰۰ هجری قمری می‌زیسته است. وی از فقها ، محدثان و دانشمندان معروف شیعه و از اصحاب امام رضا (ع)، امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام حسن عسگری (ع) بوده و احکام دینی را نزد آن‌ها فرا گرفته و در برخی از مناطق ، به‌خصوص در اهواز به عنوان نماینده ایشان بوده است.

علی بن مهزیار از مردم دورق (شادگان امروزی) بود که بعداً در اهواز ساکن شد. پدر وی مذهب نصرانی داشت و سپس مسلمان شد و علی نیز به تبعیت از پدر در نوجوانی مسلمان گردید. بعداً در محل اقامت امام (ع) مسجدی به نام مسجد الرضا (ع) بنا گردید که علی بن مهزیار وصیت کرد پس از مرگ او را در مسجد مذکور دفن کنند. در قسمت غربی بقعه وی و پیوسته به مقبره سالنی وجود دارد که احتمالاً همان مسجدی است که به آن اشاره شد. حالا این آستانه پناه عاشقان و دلدادگان به ائمه‌ی اطهار، و مکانی برای انجام فرایض دینی و دعا و نیایش و خلوت است.

پدر وی به نام مهزیار، مسیحی و اهل هند بود که اسلام آورد سپس در یکی از روستاهای اهواز سکنی گزید. علی بن مهزیار نیز همراه پدرش، در همان دوران نوجوانی به دین اسلام گروید. نجاشی در رجال خود از وی این چنین یاد می‌کند: ابوالحسن علی بن مهزیار اهوازی او از مردم دورق بود، و از موالی است. پدرش نصرانی بود و اسلام آورد؛ و گفته‌اند که علی نیز در صغر سن نصرانی بود ولی بعد مسلمان شد، و خدا با شناخت اسلام و مذهب تشیع بر وی منت نهاد. برخی معتقدند که وی اهل «هندیجان فارس» است. در دوره‌های گذشته «هندیجان» از شهرهای دورق قدیم - جزء فارس - محسوب می‌شد.

تاریخچه

گفته می‌شود در تاریخ دو علی بن مهزیار بوده‌اند، یکی از آن‌ها افتخار شاگردی امام رضا و امام جواد و امام هادی را داشته است. یکی دیگر هم افتخار شاگردی امام عسکری و تشرف به خدمت حضرت حجه (عج الله) را. گروهی می‌گویند هر دوی آن‌ها یک نفر بوده‌اند و فردی بوده که طول عمر بسیاری داشته و توانسته به این رتبه برسد.

داستان تشرف او هم در کتب دینی موجود است؛ که پس از 19 سفر حج که به نیت دیدار حضرت حجه رفت، مأیوس می‌شود. قبل از سفر بیستم، شبی در خواب می‌بیند که به او می‌گویند امسال به حج بیا حاجتت روا می‌شود. او باز هم مانند 19 دفعه‌ی قبل با پای پیاده به مکه می‌رود تا اینکه شبی شخصی به نزد او میاید. پس از احوال‌پرسی به او می‌گوید که انگشتری که امام عسکری به تو داده‌اند را نشان دهد. او هم انگشتر را نشان می‌دهد و مبرهن می‌شود که او علی بن مهزیار اهوازی است پس دعوت می‌شود تا شبی دیگر در مکانی بایستد تا او را به نزد حضرت حجه ببرد. شب بعد با آن مرد به نزد امام زمان می‌رود.

در اواخر عمر وصیت می‌کند که او را در مسجدی که امام رضا (ع) در آن نماز خوانده بودند، دفن کنند. احتمالا مسجدی که هم‌اکنون پیوسته به بقعه‌ی اوست، همان مسجد یاد شده است.

چرا برویم

  • بازدید از مسجد و بقعه‌ی علی این مهزیار
  • زیارت آرامگاه این مرد بزرگ و ارادتمند به ائمه‌ی اطهار

کی برویم ؟

  • بهترین فصل سفر به اهواز، فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار و بهترین ماه‌ها اسفند و فروردین است. در باقی اوقات سال هوا بسیار گرم و غیرقابل تحمل است. بازدید و زیارت چند ساعتی وقت می‌خواهد.

کجاست ؟

ایران، خوزستان، اهواز.

نشانی: اهواز، بلوار ساحلی، خیابان پل هفتم.

چطور برویم

خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 830 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای قم، اراک، بروجرد و دزفول و شوش به اهواز می‌رسید. در اهواز وارد خیابان ساحلی - در سمت شرقی کارون - شوید تا به پل هفتم برسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت اهواز حرکت می‌کنند. همچنین شما می‌توانید با قطار به اهواز بروید یا با هواپیما به آنجا سفر کنید.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیط اتوبوس تهران - اهواز با توجه به نوع اتوبوس از 35000 تومان تا 60000 تومان است. (94) هزینه بلیط قطار تهران اهواز نیز، با توجه به نوع قطار از 20000 تومان تا 50000 تومان متغیر است.. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • اهواز یکی از شهرهای بزرگ کشور عزیزمان است، پس با خیال راحت می‌توانید هر نوع غذایی که خواستید و مطابق میلتان باشد، بیابید.

هتل ها

  • اهواز هتل‌های متعدد و متنوعی دارد که می‌تواند نیاز شما برآورده کند. از جمله هتل پارس، هتل پرشیا، هتل نادری، مجتمع اقامتی باغ معین و ... .

دانستنی ها

اشتراک گذاری :