• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مسیر اسالم به خلخال، شامل جاده‌ی توریستی خلخال به اسالم، و مسیر بکر پیاده‌روی در طبیعت است که خلخال در استان اردبیل و اسالم در استان گیلان را به هم وصل می‌کنند. قدیمی‌ترهای این نواحی از جاده‌ی دوم برای عبور مرور بین این دو شهر استفاده می‌کردند و به آن مسیر نو می‌گفته‌اند. این مسیر که بسته به سرعت حرکت و نوع برنامه‌ی گروه میتواند دو یا سه روز طول بکشد، شما ر از میان جنگل‌های بکر و آرام عبور می‌دهد و در میان راه شما را به روستاهای کوچکی میرساند که در هماهنگی با طبیعت جنگلی اطراف خود، زیبایی وصف ناپذیری پیدا کرده اند.

این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چراکه جاده خلخال - اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند. جاده ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از خلخال در استان اردبیل شروع شده و با طی فاصله ای 70 کیلومتری به اسالم در استان گیلان منتهی می شود.
دامنه های سر سبز و گله های سفید گوسفندی که در دور دست‌ها حرکت می کنند، چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و مه ای که دره ها را سفید پوش می کند و گاهی حتی تا روی جاده می آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستان را گاهی تاریک می کند بخشی از زیبایی های این جاده رویایی است.
ماههای اردیبهشت و خرداد این جاده حتی شما را شاعر می کند چرا که پوشیده از گل های زیبای شقایق است که در فضای مه آلود جلوه دیگری دارد.

ضمنن بخشی از طبیعت این مسیر، لوکشین فیلم سینمایی حضرت سلیمان بوده‌ست تا اورشلیم را برای بینندگان فیلم تصویر کند.

تاریخچه

چرا برویم

  • گشت‌وگذار در طبیعت
  • جنگل‌نوردی
  • کمپینگ
  • بازدید از روستاهای محلی
  • لذت بردن از طبیعت وصف ناپذیر منطقه
  • عکاسی

کی برویم ؟

  • بهترین فصل سفر به این منطقه از اوایل اردیبهشت تا اواسط پاییز است. طبیعت منطقه در فصل بهار، بیشترین جذابیت و جلا را دارد. همچنین اگر اهل طبیعت هستید و برای برنامه‌های سنگین‌تر طبیعت گردی آماده‌اید، این مسیر در زمستان هم جذابیت‌های خارق‌العاده‌ای دارد. بسته به نوع برنامه‌ی شما، سرعت حرکت، و هدفتان از سفر، زمان سفر تغییر می‌کند، ولی معمولن از دو روز تا چهار روز زمان می‌برد.

کجاست ؟

ایران، گیلان و اردبیل.

نشانی: اگر از سمت گیلان سفر را شروع کردید، شهرستان تالش، شهر اسالم، نقطه‌ی شروع شما خواهد بود، و اگر از استان اردبیل شروع به سفر کردید، شهرستان خلخال، شهر خلخال.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. سپس به سمت غرب برانید تا به شهرستان تالش و شهر اسالم برسید.
همچنین می‌توانید با رفتن به سمت استان اردبیل، به شهر خلخال رفته و سفر خود را از این شهر آغاز کنید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های تهران به سمت رشت حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 5 ساعت در راه خواهید بود. فرودگاه رشت نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران-رشت انجام می‌شود. از رشت هم از طریق تاکسی‌های جاده‌ای و هم از طریق اتوبوس به راحتی به اسالم می‌رسید.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - رشت با توجه به نوع اتوبوس از 12000 تومان تا 21000 تومان است. (94) هزینه بلیت اتوبوس تهران - تالش نیز از 6000 تومان است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در ابتدای مسیر غذاخوری‌ها در دسترس هستند، اما در مسیر رستورانی نیست. یا باید مواد غذایی خود را از شهر اسالم یا خلخال در ابتدای حرکت خود تهیه کنید، و یا اینکه از محلی‌هایی که در روستاهای بین راه هستند، غذا بخرید.

هتل ها

  • در ابتدای مسیر محل‌هایی برای استراحت تعبیه شده است، اما در طول مسیر هتل یا مهمانپذیر در دسترس نیست. برای ماندن در مسیر یا باید کمپ زد، و یا اینکه در خانه‌ی محلی‌ها اقامت کرد. همچنین در شهرستان‌های تالش و خلخال که در دو سر این مسیر قرار دارند، هتل‌های زیادی در دسترس شما خواهند بود.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :