• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

یکی از شهرهای استان گیلان است که در کنار کوه‌های تالش و در جوار رودخانه‌ی خالکایی واقع شده است. همین امر سبب شده که ییلاقات این شهر بسیار رویایی و حیرت‌انگیز باشند. سفر به ییلاقات ماسال در واقع سفر کردن به بهشتی گمشده‌ست که بر فراز ابرها و در یک زمینه‌ی سبز رنگ قرار گرفته. معنی کلمه ماسال کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است که از کلماتی مانند مسال، مازال و ... گرفته شده است.

جشنواره بومی محلی ماسال که همه ساله در فصل تابستان با هماهنگی اداره تربیت‌بدنی در یکی از مناطق ییلاقی این شهر برگزار می‌گردد، با استقبال کم‌نظیری از طرف همشهریان و گردشگران از سراسر استان روبرو می‌شود و در آن شاهد تولید و عرضه انواع صنایع‌دستی - غذاها و شیرینی‌های محلی - انواع نان‌های محلی - اجرای نمایش‌ها و موسیقی‌های سنتی و بومی - بازی‌ها و آیین‌های محلی از جمله لپه مزا، داله مزا، کلا مزا، یقوب یقوب، دومه دومه، لسه جنگ، ورزا جنگ، تالشه کشتی، اسب‌دوانی زنان و مردان و مهار اسب‌ها و گاوهای وحشی خواهید بود.

تاریخچه

ماسال در قدیم رودکنار نامیده می‌شد و محل تشکیل شنبه‌بازار کنونی بوده‌است. وجود همین شنبه‌بازار باعث رشد آبادی کوچک رودکنار شد و نهادهای اداری بخش ماسال و شاندرمن نخست از بی‌تم به شاندرمن و سپس از آنجا به ماسال انتقال یافتند.

چرا برویم

  • تفرج در طبیعت
  • پیک‌نیک با خانواده
  • کوهپیمایی و پیاده‌روی
  • کمپینگ در بهشت گمشده ایران

کی برویم ؟

  • بهترین ایام برای سفر به ماسال، از اواسط اردیبهشت تا اواسط شهریور است که طبیعت در نهایت جلا و زیبایی قراردارد و هرچیزی تصویری چشم‌نواز خواهد ساخت. اما اگر مایل باشید، می‌توانید تا اواسط پاییز و قبل از شروع بارش‌های زمستانی نیز به آنجا سفر کنید. برای گشت و گذار و تفرج در این طبیعت بکر و دوست‌داشتنی حتا یک روز هم فرصت کمی است، اما خب حتی یک گردش چندساعته هم حال آدم را جا می‌آورد. شهرستان ماسال درگذشته بخشی از شهرستان وسیع تالش بود که در سال 1376 به شهرستان ماسال تبدیل شد و شامل دو بخش، مرکزی و شاندرمن است. مردم ماسال به میهمان‌نوازی مشهور هستند، به زبان تالشی تکلم می‌کنند و پیرو مذهب شیعه هستند. طبیعت مناسب ماسال سبب رونق کشاورزی و دامداری در این منطقه شده است.

کجاست ؟

ایران، گیلان، ماسال.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. بعد با حدود 60 کیلومتر رانندگی به سمت غرب به ماسال خواهید رسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های تهران به سمت رشت حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 5 ساعت در راه خواهید بود. فرودگاه رشت نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران-رشت انجام می‌شود. از رشت هم هر روز و در چند نوبت، ماشین‌های متعددی به سمت ماسال حرکت می‌کنند.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - رشت با توجه به نوع اتوبوس از 12000 تومان تا 21000 تومان است. (94) هزینه رشت - ماسال هم معمولن بین 5000 تا 1000 تومان است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در ماسال چندین رستوران مختلف هست که مطمئنن پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود.

هتل ها

  • انواع هتل نیز در دسترس شماست، از هتل‌های لوکس تا کلبه‌های چوبی در دل طبیعت که آب و برق و گاز ندارند و حتا موبایل هم آن‌جا آنتن نمی‌دهد. همچنین سوییت‌های اجاره‌ای زیادی هم در دسترس است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :