• 0 نقد و بررسی

چیست؟

ساختمان خان لاری‌ها با توجه به سبک کلی خانه‌های اعیانی دوره خود ساخته شده‌است یعنی خانه‌ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت‌های اعیان‌نشین به صورت چهار فصل در پیرامون حیاط. از قسمت شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می‌شده است که شامل تالار و بادگیر است. از ضلع شرقی که شامل اتاق آیینه مطبخ سرداب و سایر فضاهاست به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می‌شده است. مساحت آن حدود 1700متر و زیر بنائی معادل 1200متر مربع را دارا است. درها، پنجره‌ها ، ارسی‌ها و اتاق‌های آئینه‌کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم است.

lary__1_

چرا برویم؟

برای تفریح، تماشای بافت قدیم شهر یزد. آشنایی با سبک‌های معماری سنتی ایرانی. قدم زدن در فضای خانه‌ای که انسان را به سال‌های دور می‌برد.

با کی برویم؟

به‌تنهایی، با دوستان، با خانواده (روزها)

lary__3_

کجاست؟

ایران، یزد

نشانی:یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاورعمارت کلاه فرنگی

فاصله از خیابان جمهوری اسلامی 5/6 کیلومتر

lary__2_

چطور برویم؟

از خیابان جمهوری اسلامی وارد خیابان انقلاب شوید سپس وارد بلوار دولت‌آباد شوید و بعد از 5/4 کیلومتر به سوی بلوار شهید مدنی-سید گلسرخ ادامه دهید، بعد از 300 متر وارد خیابان فهادان شوید، خانه لاری‌ها در سمت راست شما قرار داد.

همان حوالی

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)، بقعه سید گلسرخ، برج و باروی یزد

lary__4_

رستوران و کافه

رستوران سنتی ابوالمعالی،

هتل

هتل موزه فهادان، هتل کورش یزد، هتل کهن کاشانه

lary__7_

بعد کجا برویم؟

آبشار دره‌گاهان تفت، نارین قلعه میبد، باغ دولت‌آباد

lary__5_

تاریخچه

خانه لاری‌ها از مجموعه بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجاریه شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه‌های کویری می‌باشد.این خانه در سال 1286 قمری ساخته شده مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. سابقا بعنوان خانقاه نعمت‌اللهی از آن استفاده می‌شد. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.

lary__6_

دیگر چه؟

بادگیر برج‌هایی هستند که برای تهویه بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود. بادگیر را همچنین بالای آب انبارها و دهانه معدن‌ها برای تهویه می‌سازند. در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویه مطبوع به شمار می‌رود، به اتاق‌های طبقه همکف یا زیرزمین‌ها فرستاده می‌شود. بادگیر از عناصر و سمبل‌های معماری ایرانی هستند ولی امروزه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه استفاده می‌شوند.

نگارش: کافه گردش

{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.