• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

خانه‌ی امیرنظام گروسی در دوره‌ی ناصرالدین‌شاه و در زمان پیشکاری امیرنظام گروسی و توسط وی ساخته شده‌ است. سازمان میراث فرهنگی این خانه را در سال 1370 خریداری کرد، و پس از مرمت و بازسازی، و با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی، به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار داد. این خانه دارای 1500 متر زیربنا و در دوطبقه ساخته شده است. ارسی‌ها، شیشه‌های رنگی، اتاق‌های نورگیر و تزیینات داخلی، حیاط‌های اندرونی و بیرونی، باغچه‌ها و حوض‌ها زیبایی‌های این خانه را چند برابر کرده‌ست.

عمارت امیرنظام در دوطبقه و با زیربنای 1500 مترمربع ساخته شده است. ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه‌ها و حوض‌ها، زیبایی آن را دوچندان می‌کند. 16 ستون با سرستون‌های زیبا، ایوان سرسرای را نگه‌داشته‌اند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچ‌بری‌های نمای شمالی و جنوبی، همچنین آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های تالارهای داخلی و طنبی به زیبایی مجموعه می‌افزاید. در زیرزمین حوض‌خانه وسیعی وجود دارد که یکی از زیباترین قسمت‌های بنا است. ستون‌های استوار حوض‌خانه و آجرکاری سقف آن بسیار چشمگیر است.

تاریخچه

شهر تبریز در دوره‌های مختلف تاریخ ایران دارای ارزش و اهمیت خاصی بوده که در دوره ایلخانان و قاجار این شکوه به اوج خود رسیده است. در 1218 ه.ق که عباس میرزا نایب‌السلطنه فتحعلیشاه گردید، این شهر رسماً ولیعهد نشین شد. در دوره جنگ‌های ایران و روس، تبریز مرکز ثقل و مقر فرماندهی بوده است.
در دوره قاجار عمارتهای بسیار زیبایی در این محله احداث شده بود که خانه امیرنظام گروسی یکی از باارزش‌ترین بازمانده‌های این خانه‌های تاریخی است، که هنوز هم باصلابت و عظمت خاصی خودنمائی می‌کند. این عمارت که اکنون به‌عنوان موزه قاجار استفاده می‌شود در دوره ناصرالدین‌شاه و در زمان پیشکاری امیرنظام گروسی و توسط وی بنا گردیده است. در خاطرات ناصرالدین‌شاه در سفر سوم وی به فرنگ از این خانه توصیف فراوان شده است.
منابع حاکی از آن است که در دوره‌های بعد نیز والیان آذربایجان در این عمارت سکونت داشته‌اند. این قسمت از خانه که اکنون باقی مانده است تنها بخشی از این عمارت زیباست و متأسفانه بخش‌های دیگر آن تخریب شده است.
در دوره پهلوی از این خانه به‌عنوان اداره دارائی و اداره فرهنگ استفاده‌شده و در سال 1370 شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده است.
با توجه به آسیب‌های جدی که به بنا وارد شده بود، با حفظ ویژگی‌های معماری بنا و شاخص‌های سنتی موردبازسازی قرار گرفت و در اردیبهشت‌ماه سال 1385 شمسی پس از اتمام عملیات ساختمانی به‌عنوان موزه قاجار مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

چرا برویم

  • بازدید از یک‌خانه‌ی کهن و زیبای ایرانی
  • آشنایی با تاریخ ایران در دوره‌ی قاجار و مشاهده‌ی مستندات مربوط به آن دوره

کی برویم ؟

  • مطمئن باشید اگر به هوای سرد عادت ندارید، پاییز مخصوص از آبان ماه به بعد و همچنین فصل زمستان زمان‌های مناسبی برای سفر شما نخواهند بود. بهترین زمان برای سفر به تبریز از آغاز فروردین تا اوایل آبان ماه است. همچنین این موزه هرروزه بین ساعات 9 تا 21 به روی علاقه‌مندان باز است.

کجاست ؟

ایران، آذربایجان شرقی، تبریز
نشانی: خیابان ششگلان - جنب بیمارستان کودکان- پشت مدرسه شیخ عطّار
شماره تماس: 5236568 -0411

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 700 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، زنجان، و میانه به تبریز خواهید رسید. بعد از بلوار بسیج به سمت خیابان امام خمینی برانید. در میدان بهشتی به سمت شمال حرکت کنید و بعد از رسیدن به خیابان عارف به سمت چپ بپیچید.
حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های غرب، بیهقی و جنوب به سمت تبریز حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 9 ساعت درراه خواهید بود. همچنین خط آهن تهران - جلفا نیز از تبریز می‌گذرد. مدت‌زمان سفر با قطار هم معمولن حدود 12 ساعت است. فرودگاه تبریز نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران تبریز انجام می‌شود. همچنین از شهرهای بزرگ دیگر هم پروازهایی به این شهر وجود دارد.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - تبریز با توجه به نوع اتوبوس از 28000 تومان تا 38000 تومان است. (94) هزینه‌ی بلیت قطار نیز بسته به نوع قطار از 25000 تومان تا 40000 تومان متغیر است. (94)
همان حوالی
مسجد کبود، خانه‌ی شهریار، مقبره‌الشعرا، بازار تبریز.

همان حوالی

رستوران ها

  • این موزه تقریبن در مرکز شهر واقع‌شده، پس به‌سادگی به غذاخوری‌های زیادی دسترسی خواهید داشت.

هتل ها

  • هتل‌آپارتمان استقبال، هتل گسترش، هتل تبریز، هتل آذربایجان، و هتل صخره‌ای لاله کندوان که با کمی فاصله و بیرون از شهر تبریز است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :