• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

در بالای بلوار ساحلی انزلی و در کنار بنای شهرداری، بنای سفیدرنگی شبیه حافظیه شیراز قرار دارد. این بنا در سال 1311 به سفارش شهرداری و توسط گروهی از مهندسان آلمانی احداث شد. پیش از این، مکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی بود، از سال 1366 به بعد به دلیل شباهتی که با حافظیه دارد به همین نام خوانده می‌شود. اکنون از این محل در کنار جذابیت گردشگری به عنوان مکان برگزاری نمایشگاه‌های کوچک نقاشی و صنایع‌دستی استفاده می‌شود.

این بنا و فضای اطراف آن نه‌تنها مورد علاقه‌ی گردشگران و مسافران برای گرفتن عکس‌های یادگاری‌ست که حتا مورد علاقه‎‌ی کارگردانان و فیلم‌سازان نیز بوده‌ست. فیلم‌های متعددی بوده‌اند که صحنه‌هایی در این مکان یا فضای اطراف آن دارند. نمونه‌ی اخیرش، فیلم "در دنیای تو ساعت چند است؟" از کارگردان خوب کشورمان، علی مصفا بود.

تاریخچه

در اوایل دوره پهلوی در مجاورت شهرداری انزلی در میان درختان سرسبز بنای سفید زیبایی برای اجرای موسیقی ساخته شد که به دلیل شباهت با بنای آرامگاه حافظ به آن حافظیه می‌گویند. بنای این ساختمان زیبا سال 1311 شمسی به سفارش شهرداری انزلی در میان درختان سرسبز و زیبا و با چشم‌اندازی به بلوار انزلی و بندرگاه در محوطه حیاط ساختمان شهرداری توسط مهندسان آلمانی ساخته شده است .
این بنا به شماره 1513 جزء آثار ملی به ثبت رسیده است و از جاذبه‌های گردشگری شهر ساحلی انزلی بشمار می‌رود.
مساحت کلی این بنا 76 مترمربع است و ستون‌های بلند ، دیواره کوتاه نرده‌ای شکل و بامی گنبدی از مشخصه‌های این بنا است . در دو سوی بنا پنج پلکان کوتاه قرار دارد که شما را به داخل محوطه رهنمون می‌کند. در مرکز بنا نیز تصویر چنگ موسیقایی با موزاییک منقوش شده است.
عزیز طویلی محقق و نویسنده تاریخ انزلی نوشته است : با بررسی‌های انجام گرفته حافظیه شیراز که شبیه محل ترنم موزیک انزلی ولی بزرگ‌تر است از سال 1313 شروع و در سال 1316 ساخت آن پایان‌یافته است و این می رساندکه نه تنها محل ترنم موزیک را از حافظیه شیراز اقتباس نکرده‌اند بلکه احتمال دارد حافظیه شیراز را از روی بنای محل ترنم موزیک انزلی ساخته باشند.
این بنا در گذشته بیشتر برای اجرای موسیقی به کار می‌رفت ولی امروز محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های کوچک نقاشی ،عکس و مراسمی از این قبیل شده است .

چرا برویم

  • قدم زدن و گشت در فضای اطراف این بنا که آدم را به سال‌های دور و تاریخی می‌برد
  • گرفتن عکس یادگاری

کی برویم ؟

  • هر موقع از سال و هر ساعت از شبانه‌روز که دوست داشتید می‌توانید به حافظیه‌ی انزلی بروید.

کجاست ؟

ایران، گیلان، بندر انزلی.

نشانی: بلوار ساحلی، شهرداری، حافظیه‌ی انزلی.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. بعد از رشت با ادامه دادن مسیر به سمت شمال بعد از طی 40 کیلومتر به بندرانزلی خواهید رسید. سپس باید به سمت بلوار ساحلی برانید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های تهران به سمت بندرانزلی حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 5 ساعت در راه خواهید بود. فرودگاه رشت نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران-رشت انجام می‌شود. از رشت هم هر روز و در چند نوبت، ماشین‌های متعددی به سمت بندرانزلی حرکت می‌کنند.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - انزلی با توجه به نوع اتوبوس از 15000 تومان تا 25000 تومان است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • این بنا داخل شهر قرار دارد به همین دلیل دسترسی شما به رستوران‌ها راحت خواهد بود.

هتل ها

  • هتل‌های متعددی در بندرانزلی فعالیت می‌کنند، از جمله هتل بهشت تالاب، هتل جهانگردی، هتل دلفین، هتل دنیز و ... .

دانستنی ها

اشتراک گذاری :