• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

چشمه آب‌گرم مرتضی‌علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان کویری طبس در استان خراسان جنوبی است. در این منطقه چشمه‌های متعدد آب‌گرم و آب سرد وجود دارند که بزرگ‌ترین آن‌ها را که از درون حفره‌ای به بیرون تراوش می‌کند را حمام مرتضی علی می‌گویند. در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب‌گرم جریان دارد و می‌توان یک پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه. پدیده‌ نادری که شاید در هیچ نقطه دیگر کشور فرصت تجربه آن وجود نداشته باشد.

چشمه مرتضی علی، در نزدیکی روستای خرو است (از خرو تا ورودی این مجموعه ۵ دقیقه راه هست). به دلیل اینکه سال‌های اخیر گردش‌گرهای زیادی به این منطقه آمده‌اند، امکانات لازم برای سکونت کوتاه مدت در روستای خرو ایجاد شده‌است که می توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید . در ورودی دره مکانی برای پارک ماشین‌ها هست که با خیال راحت می‌توانید ماشین‌ها و وسایلتان را آنجا قرار دهید و ادامه مسیر را پیاده بروید. اینجا تازه زیبایی‌های سفرتان شروع شده‌است.

مسیری که شما را به چشمه می‌رساند یک رودخانه است که وسط یک دره بلند و زیبا قرار دارد.

تاریخچه

در دیواره‌های بلند دره، حفره‌ها و کانال‌هایی دیده می‌شود که با نظم خاص و مهندسی حساب شده ای بنا شده‌ است که به آن خانه گبر گفته می‌شود. هرکدام از این حفره‌ها قدمت آن به دوران ساسانیان یعنی حدود ۱۵۰۰ سال قبل می‌رسد.

قوس تونل‌های بالایی خانه‌های گبر همانند قوس‌های بناهای دوران ساسانیان است که البته راه دسترسی به داخل این خانه‌ها مشکل و تنها با وسایل کامل صخره‌نوردی و کوهنوردی و توسط افراد خبره ورود به داخل آن امکان‌پذیر است. پس از حدود ۳۵ دقیقه پیاده‌روی در داخل کانال سردره و برخلاف جریان آب، به چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب‌گرم می‌رسیم که بزرگ‌ترین چشمه از درون حفره‌ای منشا می‌گیرد که به حمام مرتضی‌علی معروف است.

چرا برویم

  • گذراندن یک پیک‌نیک فرح بخش
  • استفاده از خواص آب درمانی این چشمه‌ها

کی برویم ؟

  • هر روز و در همه ساعت‌ها، این چشمه سالانه مورد بازدید 600 هزار نفر قرار دارد.‌

کجاست ؟

ایران، خراسان جنوبی، طبس

نشانی:این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس واقع شده‌است.

چطور برویم

برای رسیدن به آب‌گرم مرتضی‌علی باید از شهر طبس بگذرید و بعد، حدود پنج کیلومتر را با پای پیاده طی کنید که بیشتر این مسیر از داخل آب می گذرد. در طول راه، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی تان می کنند که روی آنها حفره‌های کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفته اند

هزینه ها

هزینه ای جانبی

چشمه آب‌گرم مرتضی علی هزینه ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

  • هتل نارنجستان

بعد کجا برویم ؟

دانستنی ها

اشتراک گذاری :