• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

تپه حصار یک سایت باستان‌شناسی‌ست که قدمت آن به هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد بازمی‌گردد. دوره‌های متفاوتی از تمدن بشری در ین مکان شکل‌گرفته‌اند و آثاری را تا به امروز به‌جا گذاشته‌اند. قدمت تمدن پیش از تاریخ این تپه از هزارهٔ چهارم تا هزارهٔ اول پیش از میلاد می‌رسد. در تپه حصار سه‌طبقه‌ی متمایز مربوط به دوران پیش از تاریخ تشخیص داده شد که هرکدام از این سه‌طبقه نیز به تقسیمات کوچک‌تری طبقه‌بندی‌شده‌اند.

مطابق آمار تهیه‌شده، مردگان تپه حصار به‌جانب مشرق یعنی مقابل طلوع آفتاب خوابانده شده‌اند ازاین‌رو معلوم می‌شود خورشید یکی از خدایان مهم این مردم به شمار می‌رفته که با ظهور ظروف سیاه‌رنگ این قاعده ترک شده و در کنار مردگان، اشیاء مختلفی از قبیل ظروف سفالی، آلات، ادوات برنزی و بعضی‌اوقات سلاح‌های جنگی قرار داده‌اند. در دورهٔ دوم و اوایل دوره سوم تغییرات شدیدی در رنگ، جنس، ساختمان ظروف و طرز به خاک سپردن مردگان حاصل‌شده است به‌گونه‌ای که به نظر می‌رسد مردم دامغان در این موقع مورد هجوم خارجیان واقع‌شده‌اند و چون ظروف سیاه‌رنگ دوره سوم شباهت کامل به ظروف پیش‌ازتاریخ نواحی شمالی ایران دارد، می‌توان چنین نتیجه گرفت که این هجوم از طرف شمال یعنی از جانب صحرای ترکمن به ایران شده است و هرچه به‌طرف جنوب نزدیک می‌شویم آثار ظروف سیاه‌رنگ مهاجمین کمتر دیده می‌شود.

تاریخچه

تپه حصار واقع در حاشیه جنوبی شهر دامغان برای نخستین بار توسط تاریخ اشمیت از دانشگاه پنسیلوانیا در سال 1312 مورد کاوش قرار گرفت. بر اثر این کاوش‌ها روشن شد که این محوطه باستانی دارای سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ است. از زمان کاوش‌های اشمیت در تپه حصار این محوطه به‌عنوان یکی از محوطه‌های مبنا برای شناسایی فرهنگ‌های همزمان در فلات مرکزی ایران مورد استناد باستان شناسان است.
در سال 1355 هیبتی از باستان شناسان دانشگاه پنسیلوانیا، تورین ایتالیا و مرکز باستان‌شناسی ایران به سرپرستی رابرت دایسون و موریتزیو توزی کاوش‌هایی در تپه حصار انجام دادند. هدف از این کاوش‌ها بازنگری مواد به‌دست‌آمده و دوره بندی فرهنگی توسط اشمیت بود. بر اثر این کاوش‌ها روشن شد که تپه حصار در هزاره‌های چهارم و سوم قبل از میلاد یکی از مراکز مهم تولیدی برای ساخت انواع اقلام صادراتی نظیر اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران بوده است.
در سال 1373 تپه حصار برای سومین بار مورد کاوش قرار گرفت. در آن سال قرار بود خط دوم راه‌آهن تهران- مشهد که در زمان پهلوی اول در دل تپه حصار ایجادشده بود ساخته شود این کاوش‌ها به سرپرستی احسان یغمایی، نتایجی قابل‌توجه در برداشت ازجمله کشف شماری گل نبشته به خط میخی بابلی قدیم که هنوز خوانده‌نشده است. این گل نبشته‌ها که قدمت آن‌ها به حدود 2200- 2000 ق م برمی‌گردد، شاهد بسیار خوبی بر وجود مبادلات فرهنگی بین تمدن‌های بین‌النهرین و فلات ایران است که جزئیات آن هنوز بر ما روشن نیست.

چرا برویم

  • بازدید از آثار به‌جامانده از یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های ایران
  • مشاهده‌ی آثار به‌جامانده از هزاره‌های پیش از میلاد

کی برویم ؟

  • هر موقع از سال و هر ساعتی از شبانه‌روز که بخواهید می‌توانید به این مکان بروید. اما مناسب‎‌ترین زمان در طول روز است، چرا که می‌توانید راحت‌تر به جستجوی آثار باقی‌مانده از هزاران سال پیش بگردید.

کجاست ؟

ایران، سمنان، دامغان
نشانی: دامغان، در فاصله چند کیلومتری جنوب این شهر.

چطور برویم

با خودروی شخصی: دامغان در مسیر تهران - مشهد و در فاصله‌ی 350 کیلومتری از تهران واقع‌شده است. دامغان شهر کوچکی‌ست و با رانندگی به سمت راه‌آهن این شهر به تپه‌حصار می‌رسید.
با حمل‌ونقل عمومی: دامغان از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد در دسترس است. ترمینال‌های اتوبوس‌رانی نیز فعال هستند و از شهرهای بزرگ هرروز اتوبوس‌هایی به سمت دامغان حرکت می‌کنند. از هر نقطه از دامغان نیز با کرایه کردن یک تاکسی به‌راحتی به تپه حصار خواهید رسید.
هزینه‌ها: بازدید از مسجد جز هزینه‌های شخصی، هزینه‌ی دیگری ندارد.

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

  • در شهر دامغان می‌توانید رستوران‌های متنوعی پیدا کنید.

هتل ها

  • هتل جهانگردی شهر دامغان و هتل دانش دامغان گزینه‌های مناسبی برای اقامت هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :