• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

تالاب انزلی به باور کارشناسان محیط‌زیست یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین تالاب‌های دنیا از نظر تنوع زیستی است و در ساحل جنوب غربی خزر و در غرب دلتای سفیدرود، در جنوب شهر انزلی واقع است. این تالاب در زمستان میزبان انواع پرنده‌های دریایی به ویژه قوهای سفید، غاز، اردک، مرغابی، چنگر و دیگر پرندگان مهاجر است. یکی از جذابیت‌های بی‌نظیر تالاب انزلی، نیلوفرهای آبی است که در سراسر تالاب به چشم می‌خورد. نیزارها و لاله دریایی نیز در حاشیه تالاب مناظری دیدنی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. قایق‌سواری بر پهنه مرداب یکی از مفرح‌ترین لحظات سفر به بندر انزلی است.

گیاه آبزی آزولا یا آزیر طی دو دهه اخیر در آبگیرهای استان گیلان و بخصوص مرداب بندر انزلی گسترش یافته است. این گیاه به دلیل رشد سریع، در فصل تابستان سطح تالاب را می‌پوشاند به نحوی که از نظر زیست‌محیطی باعث کاهش میزان نفوذ نور و اکسیژن به داخل آب شده و باعث به خطر انداختن حیات آبزیان می‌شود. این در حالی است که علف تولیدی از گیاه آزولا دارای ارزش غذایی قابل توجهی بوده که می‌توان از آن در تغذیه دام‌ها استفاده نمود؛ بنابراین با برداشت به موقع آزولا از سطح تالاب و نیز دیگر آبگیرها ضمن کمک به تامین بخشی از نیازهای غذایی دام‌های منطقه، مشکلات زیست‌محیطی را نیز می‌توان برطرف نمود. آزولا سرخس آبزی کوچکی است که یک رابطه همزیستی با نوعی سیانو باکتر به نام آنابینا آزولی دارد. نتیجه این زندگی همزیستی، باروری بالا و تولید پروتئین زیاد است. این حالت به آزولا ارزش‌های تغذیه‌ای و کودی داده به طوری که قرن‌هاست در چین و ویتنام شناخته شده است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازولا تثبیت کننده ازت هست. استفاده از کودهای ازته برای افزایش عملکرد در واحد سطح برای اکثر محصولات زراعی کاربرد وسیعی پیدا کرده است زیرا کمبود ازت در اغلب خاک‌ها وجود داشته و این کمبود معمولاً از طریق کودهای ازته جبران می‌شود. ولی آنچه مسلم است این است که تداوم استفاده از کودهای شیمیایی بسیاری از آلودگی‌های زیست‌محیطی را سبب گردیده و از طرف دیگر هزینه نهاده در کاشت و داشت را زیادتر کرده است. استفاده از آزولا بعنوان یک کود بیولوژیکی و یا آلی در شالیزار در بسیاری از کشورها مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و اثرات مثبتی را که می‌تواند در افزایش محصول داشته باشد بخوبی ثابت شده است.

تاریخچه

آنچه مسلم است پس از سر برآوردن باریکه خشکی انزلی و غازیان از دریا و پیشرفت خشکی از طرفین منطقه وسیعی از دریا را از دریا جدا کرده و آن را در پشت سر خود در جنوب قرار داده و با کیلومترها فاصله از ساحل قدیمی ساحل جدیدی را تشکیل داده است. پهنه‌ی آب جدا شده از دریا را که بصورت راکد در پشت باریکه خشکی انزلی و غازیان قرار گرفته تالاب یا مرداب انزلی می‌نامند. تالاب انزلی از جمله تالاب‌های بین‌المللی ثبت‌شده ایران است. این تالاب از نخستین تالاب‌های ثبت‌شده در معاهده رامسر در سال ۱۹۷۱ میلادی است.

مرداب انزلی از آنجایی که یک تالاب بین‌المللی ثبت شده است، هم‌اکنون در فهرست مونترآل قرار گرفته‌است. قرار گرفتن در این فهرست به معنای این است که «تالاب در حال خشک شدن است و به مراقبت نیاز دارد.

چرا برویم

  • قایق‌سواری از میان نیلوفرهای آبی و نیزارها
  • مشاهده‌ی پرندگان مهاجر
  • بازدید از یکی از زیباترین مناظر آبی جهان
  • گرفتن عکس

کی برویم ؟

  • در هر فصل از سال می‌شود برای بازدید از تالاب به بندرانزلی سفر کرد، اما فاصله‌ی زمانی اواسط بهار تا اواسط پاییز زمان بهتری برای سفر کردن هستند. همچنین برای قایق‌سواری و مشاهده‌ی نقاط مختلف تالاب، بهتر است که روزها به تالاب سفر کنید.

کجاست ؟

ایران، گیلان، بندر انزلی.

نشانی: بندر انزلی، تالاب انزلی.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. بعد از رشت با ادامه دادن مسیر به سمت شمال بعد از طی 40 کیلومتر به بندرانزلی خواهید رسید. تالاب در حاشیه‌ی جنوب غربی انزلی قرارگرفته و تا نزدیکی‌های دریای خزر کشیده می‌شود.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های تهران به سمت بندرانزلی حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 5 ساعت در راه خواهید بود. فرودگاه رشت نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران-رشت انجام می‌شود. از رشت هم هر روز و در چند نوبت، ماشین‌های متعددی به سمت بندرانزلی حرکت می‌کنند.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - انزلی با توجه به نوع اتوبوس از 15000 تومان تا 25000 تومان است. (94) قیمت قایق‌های تالاب با توجه به برنامه و مدت زمانی که برای گشتن در تالاب مد نظر دارید متغیر است. معمولن کرایه‌ی یک قایق کامل - با ظرفیت 6 نفری - بین 80000 تا 200000 تومان هزینه دارد. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در نزدیکی تالاب و در مسیر تالاب تا انزلی رستوران‌ها و غذاخوری‌های متعددی وجود دارند که حتمن نیازهای شما را برآورده خواهند کرد.

هتل ها

  • هتل بهشت تالاب، هتل جهانگردی، هتل دلفین، هتل دنیز و ... .

دانستنی ها

اشتراک گذاری :