• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

پارک شهر رشت قدیمی‌ترین پارک رشت که باغ محتشم نیز نامیده می‌شود دارای دو بخش است. قدمت پارک شهر یا باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت است، به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. این پارک قدیمی و زیبا با درختان تنومند و سرسبزش، در مرکز شهر رشت، هم محلی برای تفریح و تفرج است، هم محل بازی بچه‌ها، هم موردعلاقه‌ی ورزشکاران. همچنین وجود عمارت کلاه‌فرنگی در وسط این پارک به آن جذابیت تاریخی و معماری نیز بخشیده است.

عمارت کلاه‌فرنگی که در دل این پارک بنا شده، یک بنای چند ضلعی است، همین مسئله ظاهر زیبایی به ساختمان بخشیده و از یک نواختی نمای بیرون آن جلوگیری کرده‌است. این بنا از بیرون، سه طبقه به نظر می‌آید؛ در حالی که از داخل دارای چهار طبقه است. در اطراف ساختمان، در طبقات اول و دوم هجده ستون چوبی کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را بر روی خود استوار می‌دارند. بلندترین اتاق این عمارت، هشت‌گوش و از هر سو دارای پنجره‌هایی است که رو به باغ باز می‌شود.

تاریخچه

باغ محتشم که امروزه به پارک شهر شهرت دارد، از سال‌های دور برای مردم استان گیلان و به خصوص شهر رشت که اوقات فراغت را با گردش در خیابان‌های مشجر آن سپری می‌کردند، مکانی آشناست. گفته شده است محتشم السلطنه یا سردار معتمد که به عنوان یک رجل سیاسی با عناوین سفیر یا کنسول ایران در طرابوزان بود با مشاهده باغ بزرگ و مشجری که در حصار رود و جویبار قرار داشت، به این اندیشه افتاد که مطابق آن را در رشت احداث کند.
مالک و بانی اصلی این پارک اکبر خان بیگلربیگی (درگذشته ۱۳۰۷ ه. ق) از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره‌دار گمرکات شمال ایران بود. معروف است که غرس نهال‌های این پارک که امروزه درختان تنومندی شده‌اند و نیز خیابان‌کشی و احداث عمارت تابستانی واقع در آن که معروف به عمارت کلاه فرنگی است، همگی تحت نظارت شخص اکبر خان صورت پذیرفته‌است. این پارک پس از درگذشت اکبر خان از طریق ارث به تنها دختر زنده مانده او رسید که در حباله نکاح پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک (سردار معتمد بعدی) بود و از این تاریخ به باغ محتشم اشتهار یافت. بعدها در دوره پهلوی این پارک در ازای بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت درآمد و از آن تاریخ به عنوان پارک عمومی مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفت.

چرا برویم

  • تفریح و تفرج در پارک قدیمی
  • بازدید از عمارت کلاه‌فرنگی
  • سرگرمی و تفریح بچه‌‌ها
  • دو و ورزش صبحگاهی

کی برویم ؟

  • این پارک زیبا در هر فصل جذابیت‌های خاصی دارد و دیدنی‌ست؛ اما خب در فصول بارندگی نمی‌توان مدت زیادی در پارک قدم زد. مدت زمان بازدید بستگی به شما و برنامه‌های شخصیتان دارد و اینکه آیا کودکان هم همراه شما هستند یا خیر.

کجاست ؟

ایران، گیلان، رشت.
نشانی: خیابان حافظ.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 330 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. از این مسیر که وارد شهر رشت بشوید، مستقیمن در خیابان امام خمینی خواهید بود. به همین مسیر ادامه بدهید تا به میدان فرهنگ برسید، سپس وارد خیابان پرستار شوید و مسیر را تا رسیدن به خیابان حافظ ادامه دهید. پارک در سمت چپ شما خواهد بود.
حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های تهران به سمت رشت حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 5 ساعت در راه خواهید بود. فرودگاه رشت نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران-رشت انجام می‌شود. همچنین از شهرهای بزرگ دیگر هم پروازهایی به این شهر وجود دارد.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - رشت با توجه به نوع اتوبوس از 12000 تومان تا 21000 تومان است. (94) بازدید از پارک هزینه‌ی دیگری ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • چند غذاخوری در نزدیکی پارک هست؛ اما می‌توانید برای پیدا کردن غذاخوری‌های بیشتر به خیابان سنگفرش و سبزه‌میدان بروید.

هتل ها

  • هتل کادوس بزرگ، هتل شبستان و هتل غدیر رشت.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :