• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

باغ دولت‌آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد در کشور ایران و هم ردیف باغ فین در کاشان و باغ شاهزاده ماهان در کرمان می‌باشد.
بادگیر عمارت آن با ارتفاع ۳۳/۸ متر بلندترین بادگیر خشتی شناخته شده در جهان است. این باغ با مساحتی درحدود ۷۰/۰۰۰ مترمربع شامل ساختمان‌ها، حوض‌ها و آبنماهای بسیاری بوده که در فضای بین آنها باغ‌های با درختان انار و انگور و... باگل‌های فراوانی زینت بخش محیط بوده‌اند.
از دیگر ویژگی‌هایی که عمارت باغ دولت‌آباد دارد، وجود بلندترین بادگیر خشتی جهان در آن است.
ارتفاع بادگیر این باغ از سطح زمین 34 متر است و در شب زیبایی این مجموعه را دوچندان می‌کند.
این بادگیر به خوبی کولر، نقش خنک کننده را برای ساختمان ایفا می‌کند که در گذشته در اقصی نقاط این شهر کویری چنین بادگیرهایی استفاده می‌شده است.
در این ساختمان‌ها با تلفیق باد و آب که در حوض‌های داخل ساختمان در جریان است، هوای خنک به قسمت شاه‌نشین و تالارها انتقال پیدا می کند به همین دلیل به این بنا، ساختمان تابستانه نیز گفته می شود.
درهای این بنای تاریخی از چوب است و برای تزئین آن نجاران و هنرمندان با دستان خود طرح و نقشی زیبا بر آن ترسیم کرده‌اند که هنوز هم از زیبایی خاصی برخوردار است.
عمارت دولت‌آباد از اتاق‌‌های متعددی برخوردار است که بیشتر این اتاق‌ها دارای حوضی کوچک هستند که همیشه در آن آب بوده و تعدادی ماهی نیز در این حوض‌ها خودنمایی می‌کنند.

همان حوالی

مجموعه امیر چخماق، خانه لاری‌ها، آب انبار شش بادگیر، ساباط‌های یزد

تاریخچه

باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و درسال ۱۱۶۰ ه. ق توسط محمد‌تقی خان معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید. مرحوم محمدتقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتررا احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت‌آباد رساند و سپس مجموعه حکومتی (دارالحکومه) خو د را بنا کرد.
قنات تاریخی عظیم دولت‌آباد با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال از احداث پنج رشته قنات تشکیل شده و از ارتفاعات مهریز سرچشمه می‌گرفته و پس از مشروب کردن بخشی از زمین‌های مهریز و به کار انداختن چند آسیاب آبی و طی بیش از ۵۰ کیلومتر به یزد می‌رسیده است و باغ دولت‌آباد را آبیاری میکرده است. اما این باغ در حال حاضر توسط چاه نیمه عمیق مجاور آبیاری می‌شود.

چرا برویم

  • برای تفریح
  • تماشای بافت قدیم شهر یزد
  • آشنایی با سبک‌های معماری سنتی ایرانی
  • قدم زدن در فضای باغی که انسان را به سال‌های دور می‌برد.

کی برویم ؟

  • هر روز در همه ساعت ها(روزها)، بازدید حدود 2 ساعت طول می‌کشد.

کجاست ؟

ایران، یزد
نشانی: یزد، خیابان شهید رجایی
فاصله از خیابان جمهوری اسلامی 5/4 کیلومتر

چطور برویم

با خودروی شخصی: از خیابان جمهوری اسلامی وارد خیابان پاک نژاد شوید، بعد از رسیدن به میدان معلم به سمت راست پیچیده وارد بلوار 22 بهمن شوید سپس در اولین چهار راه وارد بلوار دولت آباد شوید. باغ دولت آباد در سمت راست شما قرار دارد.
با اتوبوس: با سوار شدن خطوط 67، 68 و 100 اتوبوسرانی می‌توانید در پایانه دولت‌آباد پیاده شوید. و بقیه مسیر را پیاده تا باغ دولت‌آباد رفت.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی
برای بازدید از باغ دولت‌آباد باید بلیط تهیه شود.

همان حوالی

رستوران ها

  • آشپزخانه و رستوران فرهنگیان، فست فود سعید، رستوران سالاری

هتل ها

  • هتل پارسیان یزد، هتل کاروانسرای مشیر، هتل ساباط یزد، هتل سنتی مهر

دانستنی ها

اشتراک گذاری :