• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بازار تبریز از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. این بازار از چندین راسته و تیمچه و سرا تشکیل‌شده که تیمچه امیر از این میان بزرگ‌ترین گنبد و تیمچه مظفریه باشکوه‌ترین معماری را داراست. بازار تبریز هم‌اکنون به طول یک کیلومتر بزرگ‌ترین مجموعه‌ی به هم پیوسته و مسقف دنیاست و در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ثبت شده‌ است. بازار تبریز همچنین در مردادماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

معروف‌ترین بخش بازار تبریز «تیمچه مظفریه» است و از مهم‌ترین و زیباترین بخش‌های بازار تاریخی تبریز است و ارتقای وضعیت فعلی آن از اولویت‌های کاری این سازمان در حوزه آماده‌سازی بازار تبریز برای ثبت در فهرست آثار جهانی است.
تیمچه مظفریه که در زمان ولیعهدی مظفرالدین میرزای قاجار به سال یک هزار و سیصد و پنج هجری قمری ساخته شد بانی آن «حاج شیخ محمدجعفر قزوینی» از بازرگانان تبریز بوده است. با توجه به اینکه هر بنای نوبنیادی در تبریز اگر مورد توجه ولیعهد وقت قرار می‌گرفت بایستی آن را به ولیعهد پیشکش می‌کردند این بازرگان کاردان نیز بنا را به نام «مظفرالدین میرزا مظفریه» نامید که مورد تحسین ولیعهد قرار گرفت و از تصاحب و تملک آن خودداری کرد.
در حال حاضر «تیمچه مظفریه» یکی از مراکز عمده تجارت و صدور فرش آذربایجان و ایران است از شهرتی جهانی دارد. این تیمچه دوطبقه دارد که هر طبقه آن بیست‌وشش حجره فرش‌فروشی را در خود جای داده است.

تاریخچه

بسیاری از گردشگران و جهانگردان نظیر ابن‌بطوطه، مارکوپولو، جاکسن، اولیای چلبی، یاقوت حموی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، اوژن فلاندن، جان کارت‌رایت، جملی کاردی، کلاویخو، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی و مقدسی از رونق و شکوه بازار تبریز تمجید کرده‌اند. شاردن فرانسوی آن را عالی‌ترین بازارهای آسیا دانسته و با اظهار شگفتی از گنبدهای زیبا و طاق‌‌های دیدنی، بازار هشت‌گوش و وسیع قیصریه را زیباترین بخش بازار عنوان کرده است. همچنین ابن‌بطوطه می‌نویسد: «بازار تبریز یکی از بهترین بازارهایی بود که من در همه شهرهای دنیا دیده‌ام.» تنوع وسیع سازه‌های آجری به‌هم‌پیوسته، سبک معماری، کثرت سراها و تیمچه‌ها، وجود مدرسه و مسجد همه از اهمیت و امتیازات خاص این بازار به شمار می‌روند. در زمان عباس میرزا که تبریز ولیعهد نشین و دارالسلطنه گردید، سراها و تیمچه‌ها و بازارهای عالی تازه‌ای احداث شد.

چرا برویم

  • بازدید از بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان
  • خرید و گشت‌وگذار
  • مشاهده‌ی شکوه معماری ایرانی در تیمچه‌های این بازار

کی برویم ؟

  • از آن‌جایی که تبریز شهر بسیار سردی‌ست، مناسب‌ترین زمان برای سفر به آن بین ماه‌های فروردین تا آبان ماه است. مناسب‌ترین زمان برای بازدید از بازار در طی ساعات روز است.

کجاست ؟

ایران، آذربایجان شرقی، تبریز
نشانی: خیابان جمهوری اسلامی، خیابان بازار.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 700 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، زنجان، و میانه به تبریز خواهید رسید. بعد از بلوار بسیج به سمت خیابان امام خمینی برانید. در مسیر خیابان امام خمینی به سمت غرب، از میدان ساعت به سمت شمال حرکت کنید و وارد خیابان جمهوری اسلامی شوید.
حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های غرب، بیهقی و جنوب به سمت تبریز حرکت می‌کنند که معمولن با آن‌ها حدود 9 ساعت در راه خواهید بود... همچنین خط آهن تهران - جلفا نیز از تبریز می‌گذرد. مدت زمان سفر با قطار هم معمولن حدود 12 ساعت است. فرودگاه تبریز نیز فعال بوده و هرروز پروازهای تهران تبریز انجام می‌شود. همچنین از شهرهای بزرگ دیگر هم پروازهایی به این شهر وجود دارد.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - تبریز با توجه به نوع اتوبوس از 28000 تومان تا 38000 تومان است. (94) هزینه‌ی بلیت قطار نیز بسته به نوع قطار از 25000 تومان تا 40000 تومان متغیر است. (94)
بازدید از بازار هزینه ندارد، اما مطمئن باشید که دست‌خالی از بازار برنخواهید گشت، پس حتمن این را هم جزو هزینه‌های خود در نظر بگیرید.

 

همان حوالی

رستوران ها

  • در محل و در اطراف بازار غذاخوری‌های زیاد و متنوعی در دسترس هستند. دیزی و کباب‌های بازار را به شما پیشنهاد می‌کنم.

هتل ها

  • هتل‌آپارتمان استقبال، هتل گسترش، هتل تبریز، هتل آذربایجان، و هتل صخره‌ای لاله کندوان که با کمی فاصله و بیرون از شهر تبریز است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :