• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

آبشاری زیبا و باصفا، و یکی از جلوه‌های طبیعی شهر مجن است. برای دیدن آبشار باید وارد آبی سرد و زلال شوید و با حدود بیست متر پیاده‌روی در آب در فضایی زیبا و هیجان‌آور از آن لذت ببرید. این آبشار در زمستان نیز بسیار دیدنی است و دسته‌های پرتعداد کبک شمارا تا دهانه آبشار همراهی می‌کنند. از مجن تا ابتدای آبشار، جاده‌ای خاکی و البته ناهموار در میان این دره زیبا احداث‌شده است که در حدود ۱۰ کیلومتر مسافت دارد. در کنار این مسیر درختان بلند سپیدار، باغات و مزارع سرسبز و کلبه‌هایی کاهگلی جلب نظر می‌کنند که بسیار جذاب هستند.

فضای تنگه حالتی شگفت‌انگیز دارد. این آبشار به‌زعم بسیاری از گردشگران بی‌نظیر است چراکه فرم صخره‌ها و توپوگرافی منطقه بر زیبایی آن افزوده است و مکان مناسبی برای صخره‌نوردی به نظر می‌رسد. چنین نقل است که این تنگه در اثر زلزله‌ای در سال‌های بسیار دور ایجادشده و رودخانۀ منتهی به آبشار از این تنگه می‌گذرد. طول تنگه در حدود 2 کیلومتر و عرض تقریبی آن 5 متر است. در مسیر رودخانه آبشارهای دیگری با ارتفاع 5 تا 10 متری دیده می‌شود که جریان آن در میان تنگه بسیار جذّاب است.

پیچش صدای آب در میان صخره‌ها و قدرت خیره‌کنند‌ی آن به‌گونه‌ای است که دل هر فردی را به لرزه درمی‌آورد. شدّت صدا به گونه‌ایست که افراد فریاد یکدیگر را از فاصلۀ 5 متری نمی‌شنوند. فضای عجیب تنگه مملو از ذرات ریز آب است که در اثر ریزش جریان آب روی سنگ‌ها ایجاد می‌گردد گویی از سرما به بخار می‌مانند. شاید یکی از دلایل نبود عکس‌های مناسب از این آبشار وجود همین ذرات ریز آب باشد. همه‌چیز اینجا زیباست و بیشتر از همه میزان برودت آب قابل توجّه است، به‌طوری‌که کمتر کسی توانایی نگه‌داشتن دست خود در میان آب را بیش از یک دقیقه دارد.

همان حوالی

شهر کوهپایه‌ای و پلکانی محن، روستای زیبای امیریه، فرحزاد، روستای تاش.

تاریخچه

مدتی است، پلکانی برای دسترسی به طبقات بالایی آبشار نصب شده‎‌ست که امکان مشاهده‌ی زیبایی‌های دیگر طبقات آبشار را فراهم می‌کند.

شهر مجن به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی، شهری بن‌بست است و تنها راه ارتباطی آن جاده‌ای آسفالت است که مجن را به شاهرود و بسطام ارتباط می‌دهد. آب‌وهوای مجن، در پاییز و زمستان سرد و یخبندان همراه با بارش برف سنگین و در بهار و تابستان معتدل است. وجود آثار سفالی و قلعه‌هایی در اطراف شهر مجن و همچنین درختان کهن‌سال ارس که در منطقه به نام سور مشهور هستند، نشانگر قدمت تاریخی این منطقه است. آنچه مجن را ازنظر جلب جهانگرد ممتاز ساخته است، سبک معماری و طبیعت زیبای آن است. در این شهر خانه‌ها گرداگرد تپه‌ای در دامنه کوه و در میان دو رودخانه پی حصار و پیش ده که از کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرند، بناشده است. درمجموع طبیعت سرسبز و رودخانه‌های جاری، مجن را به باغی دلگشا در حاشیه کویر مبدل ساخته است.

چرا برویم

  • تفرج در یک طبیعت کوهستانی
  • پیک‌نیک با خانواده
  • لذت بردن از نشاط آبشار

کی برویم ؟

  • بهترین موقع برای سفر به آبشار مجن، از ابتدای بهار تا اوایل پاییز است. در باقی مواقع هم می‌شود به این آبشار زیبا سفر کرد، اما هم باید تحمل سرمای هوا را داشته باشید، هم اینکه امکانات لازم برای هوا و جاده‌های زمستانی را با خود ببرید.

کجاست ؟

ایران، سمنان، شاهرود، مجن.

نشانی: شاهرود، مجن، آبشار مجن.

چطور برویم

با خودروی شخصی: شهر شاهرود در فاصله‌ی چهارصد کیلومتری از تهران به سمت مشهد قرار دارد. از شاهرود و در جاده‌ی شاهرود -آزادشهر، به سمت شمال برانید، بعد از حدود دو کیلومتر بعد به سمت چپ بپیچید. کافیست در مسیر جدید حدود 25 کیلومتر رانندگی کنید تا به مجن برسید، جاده‌ی آبشار در همان ابتدای مجن مشخص است.

با حمل‌ونقل عمومی: شاهرود هم از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد در دسترس است و هم اینکه‌ فرودگاه‌ آن چند روز در هفته پرواز دارد. ترمینال‌های اتوبوس‌رانی نیز فعال هستند و تقریبن از اکثر شهرهای مهم و بزرگ مجاور هرروزه اتوبوس‌هایی به سمت شاهرود حرکت می‌کنند. از شاهرود هم برای رفتن به مجن، کافی‌ست در ابتدای خیابان هفده شهریور، واقع در ضلع غربی میدان امام، یک ماشین کرایه کنید. یا با ماشین‌های مخصوص مجن که از همین محل و از میدان امام رضا به سمت مجن می‌روند خود را به آبشار برسانید.

هزینه‌ها: رفتن به آبشار، جز هزینه‌های شخصی، هزینه‌ی دیگری ندارد. ورودی طبقات بالایی آبشار به ازای هر نفر 1000 تومان است. (94)

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

  • در آبشار مجن رستورانی موجود نیست. فقط یک کافه موجود است که اغلب در ایام پیک گردشگری فعالیت می‌کند.

هتل ها

  • در محل آبشار هتل یا اقامتگاهی نیست، اما با توجه به نزدیک بودن بسطام و شاهرود می‌توانید در یکی از هتل‌های جهانگردی بسطام، جهانگردی شاهرود و یا پارمیدای شاهرود اقامت کنید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :