• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

آرامگاه یکی از شاعران برجسته‎‌ی قرن هشتم هجری‌ست که در روستای زیبا و تاریخی فرومد قرارگرفته است. تقریبا اکثر ایرانیان این شعر از ابن یمین را که به‌عنوان ضرب‌المثل نیز استفاده می‌شود، شنیده اند:

«آن‌کس که بداند و بداند که بداند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند

آن‌کس که بداند و نداند که بداند آگاه نمایید که بس خفته نماند

آن‌کس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند

آن‌کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند».

‌فرومد علاوه بر این آرامگاه جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز دارد که همگی نشانی از قدمت و اصالت بر پیشانی دارند. آثاری چون مسجد جامع، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد خاکی، کاروانسرای شاه‌عباسی، چنارهای پانصدساله و ... بخشی از این آثار است. فرومد جایی نزدیک مرز شهرستان شاهرود و سبزوار واقع‌شده است.

روستای فرومد به دلیل قدمت تاریخی و ویژگی‌های طبیعی، جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای‌داده است.

از مهم‌ترین جاذبه‌های مهم این روستا می‌توان به مسجد جامع فرومد، آرامگاه ابن یمین فرومدی، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد خاکی شیخ حسن جوری، زیارتگاه امامزاده سید احمد، کاروانسرای شاه‌عباسی، تپه‌ی شهرستان، چنارهای ۵۰۰ ساله، آسیاب قدیمی و حسینیه روستا اشاره کرد.مسجد جامع از آثار تاریخی روستای فرومد است که تاریخ بنای آن به قرن هشتم هجری قمری می‌رسد و ازنظر معماری واجد اهمیت هنری است.

آرامگاه شیخ حسن جوری (از رهبران قیام سربداران و از شاگردان شیخ خلیفه) در روستای کلاته میر علم فیروزآباد در نزدیک روستای فرومد واقع‌شده است. این آرامگاه از یک اتاق ۳×۴ متری و گنبد مدور تشکیل‌شده است و در قسمت شمالی شهر قدیمی جور قرار دارد. آرامگاه شیخ حسن جوری فاقد هرگونه پیرایه و تشریفات ظاهری است.

در حوالی آرامگاه شیخ حسن جوری، بازمانده‌های شهر قدیمی جور قرار دارد که آثار قلعه‌ها و برج و باروی موجود از عظمت گذشته آن شهر در ۷۰۰ سال پیش حکایت دارد.

فلفل، کنجد، ادویه و چند نوع نان مختلف و خاص، ازجمله سوغاتی‌های فرومد هستند.

همان حوالی

روستای کلاته‌سادات و آرامگاه شیخ حسن جوری، ذخیره‌ی زیست‌کره‌ی توران.

تاریخچه

آرامگاه ابن یمین که بزرگ‌ترین شاعر قطعه سرای ادبیات پارسی در قرن هشتم هجری است، در ابتدا ساختمانی از خاک و خشت و در شرف ویرانی بود اما بعدها در اثر پیگیری‌های عبدالرفیع حقیقت، ساختمانی قابل‌توجه و بسیار زیبا به شکل شش‌گوشه بنا شد.

زوایای زیبای این بنا همانند گل بازشده‌ای است که قبر شش‌گوشه داخل آن مانند پرچم گل است. اطراف آرامگاه ابن‌یمین فضای سبزی است که توسط نرده‌های حفاظ اطراف محصورشده است. سنگ‌قبر دارای شش ضلع کوچک است که روی آن نوشته‌شده: «آرامگاه امیر فخرالدین محمد ابن یمین الدین متخلص به ابن یمین. شاعری بوده است دانشمند. دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است. دیوان کامل او در جنگ سربداران از بین رفت و دیوان دیگری تنظیم کرد که به جای مانده است. سال تولدش برابر با 685 هجری قمری و سال وفاتش برابر است با 769 هجری قمری».

قطعه‌های ابن یمین به سبب برخورداری از اندرز، طعن و طنز رواج و شهرت بسیار یافت و بر زبان شعر دوستان جاری گشت و از این بابت میان شاعران معاصر خود یگانه گردید. این شاعر بزرگ در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی نیز توانا بود. وی در سال 769 هجری قمری از دنیا رفت.

چرا برویم

  • بازدید و زیارت آرامگاه ابن‌یمین فرومدی، گشت و گذار در طبیعت
  • بازدید از مسجد جامع فرومد، و آرامگاه شیخ حسن جوری
  • خرید محصولات محلی
  • شنا و ماهیگیری در سد خاکی و ... .

کی برویم ؟

  • بهترین موقع سفر به فرومد، در فصل‌های بهار و تابستان و نیمه‌ی اول پاییز است.

کجاست ؟

ایران، سمنان، شاهرود، فرومد.

نشانی: کیلومتر 140 جاده‌ی شاهرود - مشهد.

 

چطور برویم

با خودروی شخصی: شاهرود در مسیر تهران - مشهد و در فاصله‌ی 400 کیلومتری از تهران قرار دارد. از شهر شاهرود که به سمت مشهد حرکت کنید، بعد از طی کردن حدود 150 کیلومتر، جاده‌ی روستای فرومد را در سمت چپ جاده خواهید دید. بعد با کمتر از 15 کیلومتر رانندگی به روستای فرومد و آرامگاه ابن یمین خواهید رسید.

با حمل‌ونقل عمومی: شاهرود هم از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد در دسترس است و هم اینکه‌ فرودگاه‌ آن چند روز در هفته پرواز دارد که بلیط هواپیما را می توانید به صورت آنلاین بخرید. ترمینال‌های اتوبوس‌رانی نیز فعال هستند و تقریبا از اکثر شهرهای مهم و بزرگ مجاور هرروز اتوبوس‌هایی به سمت شاهرود حرکت می‌کنند. از شاهرود هم برای رفتن به فرومد باید به میدان امام رضا بروید، آن‌جا ماشین‌های زیادی هستند که شما را به فرومد خواهند برد.

هزینه ها

بازدید از آرامگاه ابن یمین و دیگر آثار تاریخی فرومد هزینه‌ای غیر از هزینه‌های شخصی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • در این روستا رستوران نیست اما کافه محلی در دسترس است غذا و نوشیدنی سرو می‌کند. در ضمن افراد بومی هم غذاهای محلی می‌فروشند.

هتل ها

  • اگر قصد شب‌مانی دارید، می‌توانید با اجاره‌ی یکی از خانه‌های محلی در یک خانه‌ی روستایی شبی به‌یادماندنی داشته باشید. در غیر این صورت باید به شاهرود برگردید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :