• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

حمام مهدی قلی بیک یک حمام قدیمی در استان خراسان رضوی و در شهر مشهد است. این حمام کنار مقبره‌ی امیر ملک شاه یا همان مسجد شاه ساخته شده. این حمام یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین حمام‌های ایران است و مساحت حدودا 2000 متر دارد. در موزه مهدی قلی بیک اشیایی از جمله لوازم مورد نیاز در حمام های قدیمی، انواع سماورهای ذغالی، قندیل، ظروف مختلف، آبخوری، بخش نمایشگاه عکس قدیم و مردم شناسی و اشیایی که افراد به آستان قدس اهدا کرده‌اند قرار دارد.

این موزه از آجر و آهک، ساروج، سنگ، شیشه، فلز و کاشی ساخته شده است و قسمت‌های مختلفی از جمله سربینه، هشتی یا میاندر، گرمخانه، تون (گلخن یا آتشخانه)، چاله حوض ساخته شده است.

همان حوالی

موزه قرآن ، موزه استاد فرشچیان، موزه فرش، موزه‌ی هدیه‌های مقام معظم رهبری

تاریخچه

مهدی قلی بیک میرآخور باشی شاه عباس صفوی در سال 1027 هجری قمری در شهر مشهد حمام مهدی قلی بیک را ساخت و آن را وقف آستان قدرس رضوی کرد. این حمام در سال 1385 پس از مرمت و بازسازی تغییرکاربری داد و به موزه‌ تبدیل شد. موزه مردم شناسی و حمام مهدی قلی‌بیک در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۳۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در مشهد به ثبت رسیده. این مکان به نام‌های حمام شاه و حمام رضوی شهرت داشته است و تا سال1367 هجری شمسی فعال بوده اما در اواخر دهه‌ی 60 کم کم به صورت متروکه درآمده و پس بازسازی و مرمت به موزه مردم شناسی مشهد تبدیل شد.

چرا برویم

  • دیدن یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های مشهد و ایران؛ حمام مهدی قلی بیک و بازدید از موزه‌ی آن که وسایل ارزشمندی در آن جا قرار دارد.

کی برویم ؟

  • در تمام طول سال می‌توان به این موزه رفت. ساعت بازدید از این موزه از شنبه تا پنج شنبه 8 صبح تا 18:3 غروب و در روز جمعه و تعطیلات رسمی از 8 تا 12 است.

کجاست ؟

خراسان رضوی، مشهد، حرم امام رضا (ع)، موزه‌ی مردم شناسی و حمام مهدی قلی بیک.

چطور برویم

وسایل نقلیه عمومی: با تمامی اتوبوس‌های درون شهری که به سمت حرم می‌روند و همچنین مترو و تاکسی‌های درون شهری می‌شود به این موزه رفت
وسیله شخصی: این موزه در مرکز شهر و کنار حرم امام رضا (ع) قرار دارد و از طرف خیابان‌های شهدا و امام رضا و طبرسی و پنج‌راه می‌توان به سمت حرم رفت.

هزینه ها

بلیط موزه به مبلغ 500 تومان است.

همان حوالی

رستوران ها

  • موزه در مرکز شهر قرار دارد و در اطراف آن پر از رستوران و کافه است و می‌توان به تمامی رستوران‌های سطح شهر مراجعه کرد.

هتل ها

  • چون این موزه در شهر قرار دارد می‌توان به هتل‌های سطح شهر مراجعه کرد.هزینه‌ هتل در سال 1395 از 90 هزارتومن تا 500 هزارتومن است که با در نظر گرفتن امکانات هتل این قیمت متغییر است. هتل قصر، هتل هما ، هتل درویش ، هتل فرهنگ و هنر ، ...

دانستنی ها

اشتراک گذاری :