• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مناره خسروگرد در قسمت غربی شهر سبزوار در فاصله‌ی 10 کیلومتری از شهر قرار دارد. این مناره یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مناره‌های موجود است. باستان شناسان هدف از ساختن این مناره را برای راهنمایی افراد در جاده بیان کرده‌اند. این مناره که به صورت تکی است در مسیر جاده ابریشم ساخته شده است و در شب با نوری که در بالای این مناره بوده مسافران و کاروان‌های تجاری که از این مسیر عبور می‌کردند را راهنمایی می‌کرده است.

این مناره به دستور تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید در دوره‌ سلجوقیان ساخته شده است. این مناره 38 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. این بنا از سه قسمت پایه، بدنه، راس تشکیل شده است. این مناره دارای تزئینات است.

اولین مرمت روی این مناره‌ی قدیمی در سال 1135 هجری قمری به دستور نادرشاه افشار صورت گرفته است و بعد از آن در سال 1300 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه قاجار این میل دوباره مورد مرمت قرار گرفته است. دوره‌ی بعدی مرمت بر روی این مناره در دوره پهلوی دوم بوده است و آخرین مرمتی که انجام شده است در سال 1375 هجری شمسی است که بام سکو و پایه مناره تعمیر شده است.

همان حوالی

تپه دامغانی ها، کاروانسرای فرامرزخان، موزه مردم شناسی سبزوار، امام ‌زاده یحیی، آرامگاه شاه طهماسب یا گنبد سبز، حمام قیصریه، خانه عظیمیان

تاریخچه

مناره سروگرد در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این مناره 900 سال است و در سال 505 هجری قمری ساخته شده است.

چرا برویم

  • دیدن یکی از قدیمی‌ترین راهنمای مسافران در شب؛ مناره خسروگرد سبزوار

کی برویم ؟

  • در کل طول سال و روز می‌توان به این مکان تاریخی رفت. البته به علت نبود وسایل روشنایی بهتر است روز به این مکان رفت.

کجاست ؟

خراسان رضوی، سبزوار، 10 کیلومتری شهر سبزوار.

چطور برویم

حمل و نقل عمومی: می‌توان با تاکسی‌های درون شهری به این مناره رفت.
وسیله‌ی شخصی: این مناره در جاده قرار دارد و می‌توان در مسیر گذر از شهر سبزوار به آن جا رفت.

هزینه ها

بازدید از این مناره هزینه‌ای ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • این مناره در نزدیکی شهر سبزوار است و اطرف آن رستوران نیست و باید به رستوران‌های سطح شهر مراجعه کرد. رستوران آراد (خیابان مطهری)، آنی غذا (خیابان طالقانی)، رستوران افضلی (خیابان بهار)، رستوران رضوی(اسرار جنوبی)

هتل ها

  • این مناره در نزدیکی شهر سبزوار است و اطرف آن هتل و مکانی برای اسکان وجود ندارد و برای اسکان می‌توان به هتل کاملیا که یک هتل سه ستاره است مراجعه کرد هزینه اقامت در این هتل از شبی 95 تا 275 هزار تومان است. مهمانسرای دانشگاه حکیم سبزواری هزینه‌ی اقامت در آن اتاق دو تخته شبی 55 هزار تومان است، مهمانسرای جهانگردی سبزوار ( تمامی نرخ‌ها مربوط به سال 1395 است)

دانستنی ها

اشتراک گذاری :