• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

دربند صحنه یکی از خوش آب و هواترین مکان‌های گردشگری کرمانشاه و شهرستان صحنه است که با آبشارهای خروشان و دره‌ای زیبا با انواع درخت‌های وحشی و باغ‌های میوه، از دیرباز زیستگاه و تفرجگاه بسیاری از شاهان دوره‌های مختلف بوده است و امروزه باوجود مراکز اقامتی و رفاهی متنوع پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است
سراب دربند در شمال شهر تاریخی صحنه و در محلی به نام دربند واقع‌شده که مزارع صحنه را آبیاری می‌کند. در ورودی دربند باید خودروی خود را پارک کنید و یک پیاده‌روی روح‌افزا را در هوای خنک و دلنواز صحنه تجربه کنید
در ابتدای دربند صحنه یک دریاچه مصنوعی وجود دارد که محل مناسبی برای قایقرانی است. همچنین در کنار سراب، آبشاری زیبا وجود دارد که از دل کوه بیرون می‌ریزد، و همراه جلبک‌های روییده بر روی صخره‌ها صحنه را رنگ‌آمیزی می‌کند.

در سرچشمه‌های اصلی آبشار کوچکی وجود داشت که در حال حاضر به آبشار خشکه معروف است و پایین‌تر از آن سرچشمه‌های آب دربند به نام چهارچشمه وجود دارد. در مسیر این چشمه‌ها درختان برافراشته‌ی گردو و کوه‌های رگه مانند و گوردخمه‌های صحنه جلوه‌ی دیگر طبیعت و تاریخ را به تصویر می‌کشد.

در سمت راست سراب دربند، واقع در شمال شهر صحنه، گور دخمه‌ای در دل کوه شوق‌علی حجاری‌شده است که مردم بومی نام‌های مقبره کیکاووس، فرهاد تراش، و گور شیرین و فرهاد را بر آن گذاشته‌اند. این گور دخمه در ارتفاع پنجاه متری از سطح رودخانه با درگاهی رو به جنوب قرار گرفته است. در فضای ایوان‌مانند دخمه، دوپایه ستون وجود دارد که ستون‌های آن در سال‌های پیش در اثر شلیک توپ روس‌ها برای گشودن در ورودی از بین رفته است که باعث از بین رفتن حکاکی‌های سر در ورودی آن‌هم شده است. درون دخمه برای متوفی اصلی یک فرورفتگی درون سنگ تعبیه‌شده و دو تابوت برای نزدیکان متوفی وجود دارد. در زمان مادها به علت رواج آیین زرتشتی، مردگان خود را خارج از عناصری چون آب، خاک و آتش می‌نهادند. با توجه به تمایل مادها برا ساخت گوردخمه به نظر می‌رسد گوردخمه‌‌های صحنه متعلق به دوره‌ی مادها است.

تاریخچه

شهرستان صحنه مخصوصاً منطقه دینور از دیرباز سرزمین شکوفا شدن تمدن‌های درخشانی بوده است. صحنه دارای طبیعتی دلپذیر و مراتع غنی و سرسبز، پل‌های تاریخی و بزرگ، بقاع متبرکه فراوان، و دارای پیشینه تاریخی - فرهنگی چند هزارساله است، وجود آیین باستانی و آثار تاریخی گواه این مطلب است که تمدن‌های درخشانی در روزگار باستان در این منطقه وجود داشته است. از اماکن تاریخی شهر دربند می‌توان گوردخمه‌های صحنه، پل میانراهان، کاروانسراهای عباسی، امامزاده محمود دینور را نام برد. جالب است بدانید در سفرنامه‌ای از ناصرالدین‌شاه از «قریه صحنه» به‌عنوان روستایی حاصلخیز نام‌برده شده است. همچنین معروف‌ترین شخصیت تاریخی این شهر ابوحنیفه دینوری است.

چرا برویم

  • تفریح و گذراندن یک روز خوب در طبیعت.

کی برویم ؟

  • در هر فصل از سال می‌توانید از سراب دربند دیدن کنید اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید.

کجاست ؟

ایران - کرمانشاه - صحنه

نشانی: در جاده‌ی همدان به کرمانشاه، بعد از طی مسافت نزدیک به 120 کیلومتر (در 65 کیلومتری شرق کرمانشاه) به شهرستان صحنه خواهید رسید. سراب دربند در شمال این شهر قرارگرفته است.

چطور برویم

با خودروی شخصی: می‌توانید از مسیر تهران به ساوه، از تهران خارج‌شده و بعد از شهر ساوه به سمت همدان برانید. در مسیر همدان کرمانشاه به صحنه خواهید رسید. در کل برای این مسیر باید از تهران تا صحنه نزدیک به 435 کیلومتر رانندگی کنید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروزه و به‌طور متناوب، اتوبوس‌های کرمانشاه از دو پایانه غرب و جنوب حرکت می‌کنند، می‌توانید سوار یکی از آن‌ها شوید و با هماهنگی با راننده، نرسیده به کرمانشاه و در شهرستان صحنه پیاده شوید.

هزینه ها

غیر از هزینه‌ی ورودی، هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران کرمانشاه 23000 تومان برای اتوبوس‌های معمولی و 38500 تومان برای اتوبوس‌های VIP است.

همان حوالی

رستوران ها

  • در نزدیکی سراب دربند مجموعه‌ای رفاهی و تفریحی قرار دارد که می‌توانید در آن استراحت کنید، غذایی بخورید و از بودن در طبیعت لذت ببرید. رستوران وارن و رستوران شیرین و فرهاد از جمله رستوران‌های شهر صحنه هستند.

هتل ها

  • می‌توانید از مراکز اقامتی و رفاهی که در شهر صحنه قرار دارد استفاده کنید. همچنین ازآنجایی‌که این شهر در نزدیکی همدان و کرمانشاه قرارگرفته است، می‌توانید با توجه به مسیر سفرتان یکی از این دو شهر را انتخاب کرده و دریکی از هتل‌های این دو شهر اقامت کنید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :