• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

دره ی بکر و شگفت‌انگیز شیروان در منطقه ی سبلان، مجموعه‌ای بی نظیر از اشکال فرسایشی همچون دودکش جن، تخت دیو، لانه‌زنبوری را در کنار آبشارهای متعدد، چشمه های آبگرم در خود جای‌داده است. این دره ی عمیق و عریض با بریدگی دیواره‌های صخره‌ای، یکی از یازده زیستگاه امن برای حیوانات وحشی همچون خوک، روباه، گرگ، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه ای، خرگوش، کبک و شماری از پرندگان مهاجر به شمار می آید. شیروان دره سی با ویژگی های منحصربه‌فرد و صخره های خاص خود چشم هر بیننده‌ای را شیفته خود می کند به‌طوری‌که صخره ها در آن به‌صورت تندیس‌هایی به نظر می آید که گویی هرکدام را هنرمندی باذوق تراشیده است. حرکت در مسیر شیروان دره که یکی از بهترین مسیرهای گردشگری ماجراجویانه است حالتی وهم‌آور و هیجان‌انگیز را در گردشگر به وجود می آورد چراکه این منطقه ی دیدنی و زیبا به علت عدم وجود راه دسترسی مناسب بکر و دست‌نخورده مانده است.

در طول دره تعداد زیادی آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد که هریک از آن‌ها با داشتن زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود، شما را به خود جذب می‌کند اما از بین همه‌ی آن‌ها آبشار دوقلوی شیروان دره را می‌توان به‌عنوان زیباترین و منحصربه‌فردترین آبشار در نظر گرفت.

آبگرم شابیل سویی در دامنه غربی کوه آتشفشانی سبلان و در نزدیکی شیروان دره و آت‌گولو در ارتفاع ۲۶۵۰ متری از سطح دریا واقع‌شده است. درگذشته این آبگرم محل استحمام رؤسای ایل بوده است و به همین دلیل به نام شابیل سویی معروف شده است. امروزه بر روی این چشمه که آب آن برای پادرد و کمردرد و اعصاب مفید است یکی از مجهزترین مجتمع‌های آب‌درمانی در خاورمیانه احداث گردیده است.

 

همان حوالی

آبگرم معدنی شابیل، آبشار دره سی، تالاب جیران گولی

تاریخچه

شیروان دره یک مجموعه ی ارزشمند از میراث زمین‌شناسی است که عملکرد عوامل فرساینده بر روی رسوبات آذرآواری آتشفشان سبلان باعث ایجاد اشکال و ستون های فرسایشی متنوع و زیبا در آن شده است. شیروان دره سی براثر فرسایش خاکِ ماسه ای و مستعد رانش و ریزش خود در طول چندین هزار سال تشکیل‌شده است. اشکال فرسایشی متنوع شیروان دره را می‌توان به‌عنوان شاخص‌ترین پدیده ژئوتوریسمی در این منطقه معرفی نمود که علاوه بر ویژ‌گی های زیباشناختی به لحاظ آموزشی نیز بسیار مفید هستند.

شیروان دره از لحاظ زیست شناسی نیز بسیار حائر اهمیت است و یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیاط وحش ایران به شمار می آید. این پارک طبیعی به‌عنوان دومین ژنو پارک خاورمیانه مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می‌کند.

چرا برویم

  • گذراندن یک روز خوب و لذت بردن از مناظر زیبای منطقه
  • پیاده‌روی و صخره‌نوردی و کوهنوردی در طبیعت
  • پیک‌نیک و ماجراجویی همراه با خانواده و دوستان
  • انجام پژوهش های زمین‌شناسی و زیست‌شناسی

کی برویم ؟

  • بهترین فصل سفر به این منطقه، اواسط بهار تا اواخر تابستان است که آب‌وهوا خنک و بسیار مطبوع است. در دیگر ایام سال هوا بسیار سرد است. هرچند در فصل زمستان نیز یخ بستن ها و قندیل های چشمه ها و آبشارهای آن جلوه ای زیبا به طبیعت شیروان دره سی می دهد

کجاست ؟

ایران - اردبیل - مشکین شهر
نشانی:

شیروان دره سی حدوداً در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در نزدیکی لاهرود واقع‌شده است. محل اصلی ورود به دره شیروان در 5 کیلومتری پایین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد و برای ورود به شابیل باید از کنار آبشاری با ارتفاع 40 متر به سمت پائین صخره‌نوردی کرد. این دره از آبگرم شابیل در دامنه سبلان آغاز و به دشت لاهرود ختم می شود.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 686 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، اردبیل، به لاهرود و سپس به شیروان دره سی خواهید رسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت اردبیل حرکت می‌کنند. همچنین اردبیل از طریق پروازهای تهران اردبیل در دسترس شماست. از اردبیل برای رفتن به شیروان دره سی باید یک ماشین کرایه کنید.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - اردبیل با توجه به نوع اتوبوس از 37000 تومان تا 45500 تومان است (بهار 95). هزینه‌ی بلیت هواپیمای تهران اردبیل نیز، با توجه به نوع هواپیما از 91000 تا 260000 تومان متغیر است (بهار 95).

همان حوالی

رستوران ها

  • برای تهیه‌ی غذا باید به روستاها یا شهرهای کوچک اطراف بروید، یا به مشکین شهر برگرید. البته بهتر است با تهیه مواد غذایی، خودتان در طبیعت منطقه غذا بپزید.

هتل ها

  • در مشکین شهر هتل ساوالان، آران هتل مشکین شهر و هتل آپارتمان دورنا پذیرای شما هستند

دانستنی ها

اشتراک گذاری :