• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

روستایی هجیج، روستایی با معماری استثنایی، هرساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است. این روستا، یکی از روستاهای پلکانی است با کوه‌های سنگی و چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ‌وخم که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. در این روستا، به علت کمبود زمین، پشت‌بام هر منزلی حیاط منزل پشتی محسوب می‌شود. خانه‌های این روستا ساخته‌شده از سنگ به‌صورت خشکه‌چین و پلکانی است. در نزدیکی روستا چشمه‌ی خروشانی وجود دارد که آب آن به رودخانه سیروان می‌ریزد، این چشمه عجیب که به‌مانند آبشاری از دل کوه بیرون می‌آید به چشمه بل معروف است، خروشانی آن به‌گونه‌ای است که در هیچ فصلی از سال آب آن کم نمی‌شود و متخصصین و محققین آب آن را به‌عنوان یکی از بهترین آب‌معدنی‌های دنیا شناخته‌اند. مردم روستای هجیج به زبان کردی و لهجه هورامی سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب اهل تسنن هستند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مردمان این روستا خودکفایی در تمامی مایحتاج روزانه است به‌گونه‌ای که از گیوه‌بافی که پای‌پوش مردمان مناطق کردنشین است گرفته تا لباس‌هایی سنتی بافته‌شده از پشم و رنگ طبیعت تا تهیه خوراک و مایحتاج خوردنی و هر آنچه نیاز زیستن در رفاه باشد که این‌همه تلاش، کوشش، ذوق و هنر ریشه در فرهنگ، باور و توانمندی آنان دارد.

تاریخچه

تاریخ دقیقی از قدمت این روستا وجود ندارد.

چرا برویم

  • دیدن روستایی زیبا با معماری زیبا
  • برای تفریح

کی برویم ؟

  • هر روز در همه‌ی ساعت‌ها. بازدید می‌تواند یک روز کامل را شامل شود.

کجاست ؟

ایران، کرمانشاه، پاوه
نشانی:
25 کیلومتری پاوه، توابعه بخش نوسود

چطور برویم

از پاوه وارد جاده نوسود، نوشه شوید، بعد از حدود 4/12 کیلومتر در دوراهی به سمت راست بپیچید، بعد از حدود 8 کیلومتر در دوراهی بازهم به سمت راست بپیچید، دقت کنید که وارد جاده نودشه نشوید، بعد از حدود 3/3 کیلومتر در دوراهی کاملا به چپ بپیچید و وارد جاده هجیج شوید، بعد از حدود 3/6 به روستای هجیج می‌رسید، دقت کنید که بعد از حدود 900 متر در دوراهی بعدی فورا به چپ بپیچید.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

روستای هجیج هزینه‌ی ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • وسایل تهیه غذا را همراه داشته باشید هرچند می‌توان از روستا تهیه کرد.

هتل ها

  • هتلی در روستای هجیج وجود ندارد.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :