• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش‌آب‌وهوای شمال ایران با هوای مه‌آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های پربرف است.

ماسوله معماری‌ای منحصربه‌فردی دارد. محوطه‌ی جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده‌رو استفاده می‌شوند. بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته است و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه‌ی ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولاً تا دو طبقه می‌رسد.
زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان، تالشی است که به زبان اوستایی و زبان تاتی بسیار نزدیک است. دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه است.
تلاش‌هایی برای ثبت جهانی ماسوله در دست کار است.

بعد کجا برویم؟

پس از بازدید از ماسوله می‌توانید به سمت فومن بروید و از قلعه‌ی بی‌نظیر رودخان و جنگل‌ها، کوه‌ها و رودهای زیبای فومن لذت ببرید.

تاریخچه

۱۰ کیلومتر بالاتر از ماسوله‌ی جدید، ماسوله‌ی قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی از قبیل سنگ کوره و... در منطقه‌ای گسترده پراکنده شده ‌است که جزء آثار باستانی به‌شمار می‌آیند. طی کاوش‌های انجام شده از محوطه باستانی کهنه‌ماسوله سفالینه‌هایی متلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری، دوران سلجوقی، به‌دست آمده ‌است که دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی هستند. کهنه‌ماسوله در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفت. درباره‌ی منتقل شدن ماسوله‌ای‌ها به مکان فعلی آرای مختلف و گوناگونی ارائه شده است. یکی از مشهورترین آنها این است که عون بن علی از نوادگان امام اول شیعیان به همراه سید جلال‌الدین اشرف از فرزندان موسی کاظم، امام هفتم شیعیان، که مزارش در شهر آستانه اشرفیه گیلان قرار دارد در جنگی در حوالی طارم زنجان زخمی شد و راه ماسوله را در پیش گرفت و در مکان فعلی ماسوله جان سپرد و به خاک سپرده شد. سپس به تدریج ماسوله‌ای‌ها در اطراف مزارش خانه ساختند و بدین ترتیب ماسوله‌ی فعلی شکل گرفت.

چرا برویم

  • ماسوله شامل وسعتی معادل یکصد هکتار منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی، یکی از خوش‌آب‌وهواترین نقاط ایران است که هرساله پذیرای ده‌ها هزار گردشگر است. شهر تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصربه‌فردش در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی‌ترین مناطق شمالی ایران با جلوه‌های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است. قله‌ی شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروههای کوهنوردی است. دو هتل در داخل فضای معماری سنتی ماسوله و چندین هتل در جاده زیبای منتهی به آن پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی هستند. همچنین تعداد زیادی مهمان‌خانه و خانه‌ی اجاره‌ای هم در ماسوله وجود دارند.

کی برویم ؟

کجاست ؟

ماسوله در جنوب غربی استان گیلان، در بخش سردارجنگل فومن در ۶۰ کیلومتری شهر رشت، ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است.

چطور برویم

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :