• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بازار قیصریه بازاری است در بافت تاریخی اصفهان که عمدتاً به فعالیت فرش‌فروشان اختصاص دارد. سردر قیصریه، ورودی این بازار است. این بازار که با نام بازار سلطانی نیز خوانده می‌شود، از بزرگترین و مجلل‌ترین مرکز خرید و فروش در دوران صفویه بوده است و در سال ۱۰۲۹ هجری قمری (دوران صفویه) در شمال میدان تاریخی امام ایجاد گردید که میدان امام را به میدان عتیق (کهنه) و اصفهان عصر سلجوقی مربوط می‌کند.

سردر قیصریه در گذشته نه‌چندان دور سه طبقه داشت و اکنون دو طبقه ‌دارد. طبقه سوم آن که تخریب شده، نقاره‌خانه را تشکیل می‌داده‌است که در آن با صدای موسیقی، اوقات روز را اعلام می‌کرده‌اند. این سر در به بازار بزرگ اصفهان باز می‌شود و در گذشته راه اصلی بازار اصفهان بوده‌است.

بعد کجا برویم؟

بعد از بازدید از این بنا می‌توانید از دو مقبره مذکور دیدن فرمایید یا از فضای فرهنگی اطراف میدان نقش جهان، بازارها و فروشگاه‌های صنایع دستی، کاخ عالی‌قاپو، مسجد امام و محله‌های قدیمی اصفهان واقع در پشت این مسجد، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر بازار قیصریه دیدن فرمایید. همچنین می‌توانید دنباله‌ی بازار را گرفته تا به میدان کهنه‌ و اصفهان ۸۰۰ سال پیش راه یابید و از مسجد جامع عتیق اصفهان بازدیدی به عمل آورید. کاخ چهلستون، عمارت رکیب‌خانه (موزه‌ی هنرهای معاصر)، خانه‌ی مشروطیت اصفهان، تالار اشرف، مسجد سید و بناهای دیدنی بسیار دیگری نیز در همین حوالی اند.

تاریخچه

سردر قیصریه شامل چهار درب فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض بوده که حوض آن حدود دهه ۱۳۴۰ شمسی به باغچه تبدیل شد ولی اکنون احیا شده‌است. بر بالای سردر، نقاشی‌هایی به قلم رضا عباسی به چشم می‌خورد. ناقوس دیر هرمز و همچنین ساعت موجود در قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز، (به قطر حدود ۸۰ سانتیمتر) پس از فتح آن جزیره به اصفهان آورده شد و در بالای این سردر نصب شد. این بنا ورودی بازار قدیمی اصفهان در شمال میدان نقش جهان است که در دوران صفویان ساخته شده است. علاوه بر بازار قیصریه و بازارهای منشعب از آن بازارهای دیگری هم در اصفهان وجود داشته‌اند که معروف‌ترین آنها «بازار شاهی» یا «بازارچه بلند» است که در سال ۱۱۱۸ هجری برابر با ۱۷۰۶ میلادی به همراه «مدرسه و سرای فتحیه» در زمان شاه سلطان حسین آخرین حکمران صفویه ساخته شد.

چرا برویم

  • در طول این شاهراه سرپوشیده و مسقّف که برخی از خارجیان آن را «نگارخانه سرپوشیده» نامیده‌اند عناصر مذهبی همچون مدرسه نیماور، مدرسه صدر، مسجد خیاط‌ها، مسجد نو، مسجد ذوالفقار، مسجد شیشه، مسجد جارچی و ده‌ها مسجد دیگر به فعالیتهای مذهبی می‌پرداختند و بازرگانان و اصناف گوناگون در آنها عبادت می‌کردند. مراکز فرهنگی مانند مدارس مذهبی هم به اعتبار و رونق بازار می‌افزودند. مدارسی همچون مدرسه کاسه گران، هارونیه، نیم آورد، جده بزرگ، جده کوچک، ملاعبدالله و... که با معماری خاص ایرانی-اسلامی ده‌ها سال است موضوع کتاب‌ها و رسالات و تحقیقات مهندسین و معماران و سیاحان گوناگون هستند. نهادهای اقتصادی نیز از دیگر جاذبه‌هایی هستند که در بازارها وجود داشته‌اند. برخی از این نهادها که «تیمچه» و «سرا» نامیده می‌شوند هنوز نیز فعال هستند. مشهورترین این سراها عبارت‌اند از: سرای اردستانیها، سرای خانی، سرای آقا، سرای پادرخت سوخته، سرای میراسماعیل، سرای تالار، سرای خوانساری‌ها، سرای گلشن، سرای جارچی و سرای فخر. این سراها به همراه کاروانسراهای متعدد و پررونق بازار اصفهان را به عنصری فعال تبدیل می‌کرده که سیاحان با اشتیاق از آن بازدید می‌کردند و با دقت در سفرنامه‌هایشان معرفی می‌نمودند.

کی برویم ؟

  • از صبح زود تا ساعات اولیه‌ی شب بهترین ساعات برای بازدید و خرید از این بازار است.

کجاست ؟

این بازار در ضلع شمالی میدان نقش جهان قرار دارد.

چطور برویم

باید دقت داشته باشید که مسیرهای ورودی به میدان نقش جهان چند سالی‌ است که به روی خودروها بسته شده‌اند. پس خودروی خود را در پارکینگ‌های حوالی این میدان، که بسیار نیز هستند، پارک کرده و پس از آن پیاده یا با استفاده از تاکسی‌های برقی موجود به میدان بروید.

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

  • در نزدیکی مسجد حکیم چندتا از بهترین رستوران‌های سنتی اصفهان قرار دارند. رستوران سنتی جارچی‌باشی سرآمد این رستوران‌ها و یکی از بهترین‌ رستوران‌ها از نظر معماری و غذا در ایران و جهان است. همچنین در ضلع شمالی مسجد شیخ ‌لطف‌الله یکی از زیباترین سراهای اصفهان قرار دارد. در این سرا، که پاتوق توریست‌ها نیز هست، شربت‌سرای روزگار، که از شرب‌خانه‌های معروف و قدیمی اصفهان است، و دیگر کافه‌ها و رستوران‌ها قرار دارند. رستوران‌ها و کافه‌های سنتی بسیار دیگری نیز در حوالی میدان نقش جهان وجود دارند. خوراکی‌های سنتی اصفهان نیز در همین حوالی، داخل بازارها، به وفور یافت می‌شوند، فرنی، دوغ و گوشفیل، بریان و...

هتل ها

  • نزدیک‌ترین هتل‌ به این مکان هتل رستوران ستاره است که در خیابان حافظ قرار دارد. بعد از این هتل، هتل‌های خیابان چهارباغ عباسی و پایین نزدیک‌ترین هتل‌ها به مسجد حکیم هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :