• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

باغ پرندگان با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان در بیشه‌ی ناژوان و در حدود ۴ کیلومتری غرب پل وحید احداث گردیده و از نظر طراحی در سطح کشور در نوع خود بی‌نظیر است .
محوطه‌ی داخلی باغ پرندگان با وسعت ۱۷ هزار متر مربع چنان زیبا فضا سازی شده است که علاوه بر تامین نیازهای زیست محیطی پرندگان منظره ای زیبا و دلپذیری را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. پوشش توری سقف باغ با مساحت ۴۰ هزار متر مربع بر روی ۱۶ ستون فلزی به ارتفاع ۳۲-۲۵ متر نصب شده است.
با توجه به این‌که اکثر پرندگانی که به‌طور طبیعی در ایران و سایر نقاط کره‌ی زمین به‌سر می برند با شرایط گرم و خشک سازگاری ندارند، محل باغ پرندگان اصفهان طوری انتخاب شده است که در عین حال که از مرکز شهر فاصله‌ی زیادی ندارد، بتواند شرایط آب و هوایی مناسبی برای پرندگان در بر داشته باشد.
در حال حاضر تعداد گونه‌هایی که در باغ پرندگان وجود دارد بیش از۱۳۰ گونه است و چون تدریجا گونه های جدیدی به این مجموع افزوده می شود این رقم فزونی خواهد یافت. تراکم گونه ای پرندگان باغ متفاوت است و این اختلاف بستگی به میزان امکان جمع آوری پرندگان و سازگاری آنها با شرایط محیطی حاکم دارد بطوریکه تعداد پرندگان متعلق به پاره‌ای از گونه‌ها صرفا یک جفت است.

در این مجموعه در حدود ۴۰۰۰ قطعه در۱۳۰ گونه وجود دارد که زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. برای مثال برکه‌های باغ، برای پرندگان آب‌چر نظیر اردکها، فلامینگوها، پلیکان‌ها و... قفس‌های شیشه‌ای برای پرندگانی که در آب و هوای اصفهان امکان زیست ندارند نظیر انواع طوطی‌ها، توکان‌ها و... صخره‌ها برای پرندگان مناطق سنگلاخی و بیابانی نظیر کبک، تیهو و...، فضاهای سبز و پر درخت جهت پرندگان مناطق جنگلی مانند قرقاول‌ها و طاووس‌ها و قفس‌های فلزی برای پرندگانی که به دلایل مختلف امکان رهائی آنها در باغ وجود ندارد، مانند عقاب‌، جغد، شاهین و کرکس در نظر گرفته شده است.

واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان عبارتند از واحد تکثیر جهت تخم‌گذاری و جوجه‌درآوری پرندگان، واحد تغذیه جهت تامین تغذیه‌ی پرندگان که برخی دانه‌خوار، برخی میوه‌خوار، برخی گوشت‌خوار و برخی همه‌چیز خوار هستند، واحد کلینیک و بهداشت، واحد قرنطینه و واحد تاکسیدرمی.
در هر یک از این بخش‌ها تحقیقات علمی و عملی مفیدی بر روی گونه‌های پرندگان انجام می شود به طوری که باعث گردیده باغ پرندگان علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و تفریحی جنبه های علمی-آموزشی و تحقیقاتی نیز پیدا کند تا علاقه‌مندان به تحقیق در مورد پرندگان بتوانند از این جنبه‌ها بهره‌مند گردند.

بعد کجا برویم؟

بازدید از پارک ناژوان برای مسافران و گردشگران اصفهان لازم است. باغ خزندگان، باغ پروانه‌ها، تله‌سیژ پارک ناژوان و آکواریوم عظیم ناژوان در همین حوالی اند. پارکی جنگلی‌ای قدیمی و عظیمی چون ناژوان با رودخانه‌ای که از میان آن می‌گذرد در میان شلوغی یک شهر مجموعه‌ای نیست که هرکجا یافت شود.

تاریخچه

باغ پرندگان با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان و دولت وقت افتتاح گردید.

چرا برویم

  • باغ پرندگان اصفهان در نوع خود کم‌نظیر است. بسیاری از پرندگان به صورت آزادانه در باغ پرسه می‌زنند و محیط باغ بسیار زیبا آراسته شده است.

کی برویم ؟

  • باغ پرندگان اصفهان از صبح تا قبل ازغروب بر روی بازدیدکنندگان باز است. بازدید از این باغ با توجه به محیط بزرگ آن ممکن است یک ساعتی از شما وقت بگیرد.

کجاست ؟

باغ پرندگان اصفهان در میان پارک جنگلی ناژوان، در غرب شهر اصفهان، قرار دارد.

چطور برویم

بزرگ‌راه حبیب‌الهی، خیابان الفت. کافی است آدرس باغ پرندگان را گرفته یا تابلو‌های بسیار شهرداری را دنبال کنید.

هزینه ها

به جز هزینه ی ورودی، هزینه ی دیگری ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • در مجموعه‌ی ناژوان می توانید دکه های غذافروشی پیدا کنید.

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :