• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

قلعه‌ی نصوری در ۲۵۰ کیلومتری شرق استان بوشهر قرار گرفته‌است. قلعه‌ی نصوری به قلعه شیخ نیز مشهور بوده‌است، و متعلق به اوایل دوره‌ی قاجاریه است. مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است. در ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارس است که در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری دارد. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود دارد که هشت طاقچه ی ساده‌ دارد. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شود، در سمت شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کند. در سمت غربی نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچبری‌های جالب وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که غرب آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در سمت غربی از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یابد.

این بنا بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌های ساحلی خلیج فارس دارد و ویژگی معماری ساختمان‌های قاجاریه را دارد. این قلعه ایوان ستون‌داری در طبقه ی دوم دارد که تزیینات گچ‌بری مربوط به همین قسمت است، هم‌چنین سبک کار و تراش آن‌ها شبیه ستون‌های بازار وکیل شیراز هست. گچ بری‌ها شامل شاخ و برگ گل‌وبوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده ‌است. سنگ‌ها و گچ‌های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را می‌دهد. قابل ذکر است که خاندان نصوری تا سال 1356 ه.ش. در این قلعه سکونت داشته‌اند.

همان حوالی

پارک ساحلی، مسجد جامع

بعد کجا برویم؟

کلیسای ارامنه گریگوری، قلعه خورموج، شهر باستانی ریشهر

تاریخچه

قلعه نصوری متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری در سال 1224ه.ق. انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده ‌است.

چرا برویم

  • بازدید از یک بنای قدمی و زیبا

کی برویم ؟

  • هر روز در همه‌ی ساعت‌ها.

کجاست ؟

ایران، بوشهر
نشانی:

بندر طاهری(سیراف) در کرانه خلیج فارس

چطور برویم

در بندر طاهری آدرس مسجد زینبیه را بپرسید، از مسجد زینبیه به سمت شرق حرکت کنید بعد از یک کیلومتر به سمت چپ بپیچید و وارد کوچه نصوری شوید، بعد از حدود 100 متر قلعه شیخ نصوری در سمت راست شما قرار دارد.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

قلعه نصوری هزینه‌ی ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران پدیده جم
  • رستوران صوفی
  • رستوران مهمانسراها

هتل ها

  • هتل صدف
  • خوابگاه ساحلی درریز
  • مهمانسرای مرجان

دانستنی ها

اشتراک گذاری :