• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بیت پدرى امام که در حاشیه شمالى رودخانه خمین در محله قدیمى سر پل قرار دارد، میراث تاریخى با ارزشى است که مورد بازدید خیل عظیمى از ایرانگردان و جهانگردان است و بدون تردید در آینده نیز مشتاقان بسیارى را به خود جلب خواهد کرد.

معمارى این بنا به سبک شرقى - اسلامى است و مصالح اصلى به کار رفته در آن نیز از خشت و گل و چوب است. برخلاف معماری خانه های سنتی ایرانی در این عمارت چهار هسته ای که چهار حیاط دارد، هیچ کدام از حیاط ها نقش مرکزی ندارد. جلوخان هایش که بخش نسبتا وسیعی است به صورت فرورفتگی در کنار مسیر و در جلوی در اصلی قرار دارد و در اصلی این خانه در پیش خان قرار دارد و این در دو لنگه بوده و هر لنگه متشکل از چند ردیف تخته ضخیم طولی است.
بعد از عبور از ورودی که در پیش اطاق قرار دارد وارد فضایی کاملا سربسته به نام هشتی می‌شویم که یک هشت‌ضلعی کامل است و بعد از هشتی در راهرو طویل و کم عرض و تاریکی قرار می‌گیریم که به آن دالان می‌گویند که این دالان مانع ورود ناگهانی به فضای داخل عمارت است.

شکل معمارى، دالان‌هاى تنگ و تودرتو و بناى دو برج نظامى در ضلع شمالى و جنوب قلعه، گویاى وضعیت اجتماعى، سیاسى آن دوران است. نشان از ناامنی‌ها و درگیری‌های آن زمان دارد.

بعد کجا برویم؟

قلعه سالار محتشم (موزه مردم شناسی)، آتشکده آتشکوه محلات، چشمه های آب گرم محلات، خانه حسن پور، برج شیشه و ارگ حکومتی اراک.

تاریخچه

این خانه از بناهاى دوره قاجار است و حدود ۱۶۰ سال قدمت دارد. این بنا توسط پدربزرگ حضرت امام مرحوم حاج سید احمد در سال ۱۲۵۵ قمرى از شخصى به نام محسن خان به قیمت نود تومان خریدارى شده‌است و آن‌گونه که آیت‌الله پسندیده برادر بزرگ حضرت امام در خاطراتشان نقل کرده‌‌اند، این خانه پناهگاه مردم در روزهاى ناخوش حمله یاغیان به خمین بوده‌است. در هنگام یورش یاغیان همه در این خانه اجتماع مى‌کردند. زن‌ها و کودکان در اتاق‌هاى متعدد بیتوته مى‌کردند و مردان بر بالاى برج‌ها از حریم قلعه دفاع مى‌کردند و مهاجمان را به عقب مى‌راندند.

چرا برویم

  • بازدید از خانه بزرگ و زیبا از دوره قاجاریه در بافت تاریخی خمین
  • آشنایی با محل زندگی و زادگاه امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران

کی برویم ؟

  • هر وقت از سال که شما به خمین سفر کردید، من به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به این خانه بزنید.

کجاست ؟

ایران، مرکزی، خمین

نشانی: خمین، خیابان امام خمینی، جنب خیابان صالحی، محله سرپل

چطور برویم

در جاده اراک- خمین وقتی به خمین رسیدید بعد از عبور از میدان قدس مستقیم به راه خود ادامه دهید تا به میدان پانزده خرداد برسید، سپس وارد خیابان امام خمینی شوید، با عبور از میدان انقلاب باز هم مستقیم در خیابان امام خمینی حرکت کنید، بعد از 260 متر و با عبور از مرکز خدمات اینترنت آوا به سمت راست بپیچید، بعد از 82 متر بیت امام(ره) در سمت راست شما قرار دارد.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

خانه سید روح الله خمینی هزینه‌ی ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران دارچین
  • کبابی عباسی
  • دل کافه خمین
  • فلافل آزادی

هتل ها

  • هتل امام رضا(ع)
  • مهمان سرای ایرانگردی و جهانگردی

دانستنی ها

اشتراک گذاری :