• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

قلعه قمرود را میرزا نظام غفاری برای اسکان خانواده‌ی خود و اطرافیانش در جوار شرقی قلعه‌ی کهن قمرود که مربوط به دوره‌ی صفوی بود برپا داشت. قلعه بازارچه و یک حیاط مرکزی داشته که گرداگرد آن اتاق‌هایی بوده است. این بنا دوطبقه است و حوض‌خانه و بادگیر نیز دارد. این قلعه به دلیل گسترش روستای قمرود رو به ویرانی نهاده است. قمرود دو قلعه‌ی کهن و جدید دارد که امروزه فقط بخش‌هایی از آن‌ها باقی مانده است.

باستان شناسان قدمت قم را بیش از 7 هزار سال برآورد کرده‌اند و برخی از مورخان ساخت این شهر را به اسکندر مقدونی،‌ بهرام گور، یزدگرد سوم ‌و یا قباد ساسانی نسبت می‌دهند. معابد و آتشکده‌های بسیاری در این استان وجود دارند که گواهی دیگری از قدمت دیرینه‌ی آن هستند. یکی از این جاذبه‌های تاریخی، قلعه قمرود است. این قلعه در فاصله‌ی 27 کیلومتری مرکز شهر قم در حاشیه‌ی قمرود، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قم، ‌در شمال کوه سفید قرار دارد.

بعد کجا برویم؟

کوه سفید، کاروانسرای سنگی محمدآباد، شش امام‌زاده، مسجد مقدس جمکران، حرم حضرت معصومه (س)، مسجد جامع قم، کاروانسرای پاسنگان، کاروانسرای دیرگچین.

تاریخچه

قمرود دارای دو قلعه‌ی کهن و جدید بود که امروزه فقط بخش‌هایی از آن‌ها برجای مانده است. یکی از این قلعه‌ها احتمالاً مربوط به دوره‌ی صفویه یا پیش از آن است و اکنون به‌صورت باربند یا آغل گوسفند از آن استفاده می‌شود. قلعه دیگر توسط مهندس الممالک برای اسکان خود، اطرافیان و خدمه‌اش در جوار شرقی قلعه‌ی کهن برپا شده بود.

چرا برویم

  • بازدید از قلعه‌ی تاریخی قمرود.

کی برویم ؟

  • هر روز در همه‌ی ساعت‌ها.

کجاست ؟

ایران، قم
نشانی: شمال شرق شهر قم در مسیر جاده‌ی قم به گرمسار.

فاصله از قم: حدود 27 کیلومتر

چطور برویم

برای رفتن به قلعه قمرود در میدان 72 تن قم، به خروجی دوم بروید. بعد از حدود 2 کیلومتر در محل انشعاب از سمت راست حرکت کنید و وارد آزادراه امیرکبیر شوید. بعد از 1500 متر به سمت راست بپیچید سپس بعد از 700 متر به سمت راست بپیچید و بعد از یک کیلومتر در بزرگراه امام علی به سمت راست بپیچید. بعد از 17 کیلومتر از سمت راست برانید و بعد از 800 متر قلعه قمرود در سمت چپ شما خواهد بود.

هزینه ها

در مسیر رفتن به قلعه قمرود باید عوارضی پرداخت کنید.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران برادران کاشی نزدیک‌ترین رستوران به قمرود است.

هتل ها

  • برای دسترسی به هتل باید به شهر قم بروید.

بعد کجا برویم ؟

دانستنی ها

اشتراک گذاری :